Frida Kahlo
1. 9. 2010 – 5. 12. 2010
Kunstforum, Vídeň
Od září letošního roku jsou v prostorách vídeňského Kunstfora k vidění práce slavné mexické malířky Fridy Kahlo. Ty zde zůstanou až do začátku měsíce prosince.
Vídeňská výstava nazvaná jednoduše Frida Kahlo – Retrospektiva navazuje na veleúspěšnou expozici, kterou bylo možné na jaře letošního roku spatřit v Berlíně. Jen za první dva týdny ji tehdy navštívilo přes dvě stě tisíc návštěvníků. Poslední dny se na ní navíc stály až sedmihodinové fronty. Nic podobného však ve Vídni nehrozí. Rozsah výstavy je však velmi podobný. Celkem si návštěvníci mohou prohlédnout na sto padesát Fridiných prací, z toho šedesát obrazů.
Jen velmi málo žen dosáhlo v minulosti takové umělecké proslulosti jako mexická malířka Frida Kahlo. Paradoxem je, že se tak stát vůbec nemuselo. Mexickou umělkyni totiž k malování přivedla až nešťastná nehoda. Při srážce autobusu s tramvají utrpěla tehdy teprve osmnáctiletá Frida těžká zranění, která ji na dlouhou dobu upoutala na lůžko. Právě v té době se Frida Kahlo definitivně rozhodla, že svůj budoucí život zasvětí umění.
Současná expozice se snaží návštěvníkům představit mexickou malířku ve všech jejích uměleckých polohách. Frida za svůj život namalovala pouhých 143 pláten, z toho padesát pět autoportrétů. Právě ty tvoří páteř současné výstavy. Kromě nich si však návštěvníci mohou prohlédnout i několik desítek méně známých děl. V první místnosti jsou to portréty jejích blízkých přátel, včetně doktora Leo Eloessera, který ji řadu let léčil. Mezi vystavovanými obrazy nechybí ani její surrealisticky laděná zátiší.
Expozici navíc doplňují fotografie přibližující Fridin složitý osobní život. Na řadě z nich mexická umělkyně pózuje se svým manželem a malířem Diegem Riverou. Frida byla jeho manželkou po řadu let. Díky úrazu z dětství s ním však nemohla mít děti. Dokonce třikrát potratila. Na dalších snímcích jsou zachyceny osobnosti jako André Breton či Lev Trockij, se kterým Frida prožila krátký milostný poměr.
Poslední dvě místnosti jsou věnovány Fridiným symbolistickým obrazům, v nichž se autorka vyrovnávala s tragédiemi, které ji po celý život provázely. Jedním z jejích posledních obrazů se paradoxně stalo plátno, na němž mexická umělkyně zpodobnila Josipa Stalina. Sama totiž byla zapřisáhlou komunistkou. Frida Kahlo zemřela v roce 1954 krátce poté, co ji byla amputována pravá noha. Bylo jí 47 let.
Hodnocení:
Výstavu prací Fridy Kahlo lze každému vřele doporučit. Mexická malířka koneckonců patřila mezi nejvýznamnější ženy – umělkyně 20. století. Při hodnocení jejího díla je však třeba objektivně přiznat, že její obrazy nedosahují takové umělecké kvality jako kupříkladu práce jejího manžela Diega Rivery. Frida nás totiž fascinuje především svým životním osudem, spíše než svými plátny.
Výstava potrvá od 1. 9. 2010 do 5. 12. 2010
Kde:
Bank Austria Kunstforum
Freyung 8, Vídeň
Otevřeno:
denně od 10.00 do 19.00
v pátek až do 21.00
Vstupné:
Plné: 9,- Euro
Zlevněné: 6,- Euro
83%
Pavel BestA
Geniální malířka. Určitě si zasloží náš obdiv a to nejen svým životem, ale i dílem. S hodnocením výstavy jinak prakticky souhlasím.
Překrásná výstava. Škoda jen, že se na ní musí čekat fronta. Není sice nikterak dlouhá, přesto to člověka nijak nenadchne
Zajímavá výstava, ale jak píšete, Fridě Kahlo přece jen do malířského Olympu něco chybí. Škoda, že se více nemluví o jejím manželovi Diegu Riverovi, jehož práce jsou dodnes velmi inspirativní.
Frida je jednoznačně nejlepší malířkou, která se zatím kdy narodila. A odmítání jejích jedinečných a velmi hlubokých pláten je jen dalším znakem, že současná společnost stále není naprosto rovnoprávná a že v ní ženy do dnešního dne hrají spíše podřadnou roli.