Orhan Pamuk
Jmenuji se červená
Červená je krev… lidská i zvířecí… Červená je sladká i pálivá na jazyku. Červená je barva… barva nebe ke konci dne, barva rtů pohledných chlapců a dívek, barva plačících očí, barva válečných praporů a vlajek. Červená je okvětním lístkem růže.
Červená je samet prastarého kaftanu. Červená je půda. Červená je vášeň. Červená je žhavá láva prýštící ze sopky. Červená je stud – ruměnec ve tváři. Červená je láska, kapka na bílém prostěradle, makové pole v klíně. Červená je granátové jablko na stromě. Červená je nenávist. Červená je žhnoucí, spalující, oslepující…
Červená je moje jméno! Byla jsem všude a jsem všude! Jsem vzestup i pád; minulost, přítomnost, budoucnost.
Červená je barva, která se jako hedvábná nit vine osmanskými dějinami…
Román Jmenuji se Červená tureckého spisovatele, vystudovaného žurnalisty a držitele Nobelovy ceny za literaturu za rok 2006 Orhana Pamuka, začínající slovy: „Jsem teď mrtvola, tělo na dně studny. Už je tomu dlouho, co jsem naposledy vydechl, a srdce se mi dávno zastavilo, ale kromě mého zákeřného vraha nikdo neví, co se mi přihodilo.“, je v pořadí již šestou knihou tohoto dnes již světoznámého autora.
Při obracení stránek tohoto rozsáhlého, bezmála pětisetstránkového, románu, budete vdechovat nezaměnitelnou vůni Orientu. Z tiskařské černi, z písmen, slov a vět a také díky jedinečnému „malířskému“ nadání tureckého spisovatele Orhana Pamuka, Vám před očima opět povstane Osmanská říše se svými mešitami, štíhlými minarety, s honosnými paláci, s krutými vezíry, šáhy, sultány a paši, s potulnými dervíši, se zpěvem muezínů a především s miniaturisty, kaligrafy a iluminátory.
Román snese řadu přídomků; historický, detektivní, umělecký či filosofický. Jeho jevištěm je orientální svět, zasněžený a Osmany ovládaný Istanbul, perla dnešního Turecka, přístav na hranici Východu a Západu. Dějovou zápletku tvoří detektivní příběh, hledání vraha… Stejně jako v případě jiného románu, románu Umberta Eca Jméno růže, vyznívá celá kniha mnohoznačně.
O čem tedy román Jmenuji se Červená vlastně je? Můžeme ho chápat jako příběh o střetávání se Východu se Západem, jako knihu o složitém vztahu křesťanství a islámu, Bible a Koránu, jako román o umění a jeho poslaní, o náboženských zákazech, o tom, co je to styl, o rozpolcenosti vraha i samotných iluminátorů, kteří svojí prací balancují na hraně umění a kacířství, o tom, zda-li vycházet při tvorbě nových iluminací z prácí starých herátských mistrů, nebo přijmout nový francký styl?
Příběh není vyprávěn ústy hlavního hrdiny, ale dvaceti různými vypravěči. Vedle jednotlivých postav Vás tak osloví kupříkladu pes, strom, kůň, mince, smrt, ďábel či já… Mé jméno již jistě znáte. Jmenuji se Červená!
Hodnocení:
Román Jmenuji se Červená tureckého spisovatele Orhana Pamuka bezesporu patří k vrcholům současné světové literatury. Při hodnocení díla musíme v prvé řadě vyzdvihnut jedinečný styl a formu, jíž je román napsán. Orhan Pamuk v této své knize opět dokazuje, že je skvělým vypravěčem a zaslouženým nositelem Nobelovy ceny za literaturu. Román, i přes svoji značnou délku, čtenáře nikdy nenudí.
Vydavatelství:
Argo
Rok:
2007
Překlad:
Petr Kučera
92%
Červená
Výborná kniha; snad je trošku dlouhá, ale jinak musím naprosto souhlasit.
Úchvatná kniha, za níž si jistě Pamuk Nobelovu cenu za literaturu jistě zaslouží. Snad jen malá kritika na pasáž v knihovně, která je na můj vkus až příliš zdlouhavá a na konci knihy čtenáře myslím trochu rozladí, neboť je už celý natěšený na rozuzlení příběhu.