Andy Warhol
19. 12. 2010 – 21. 3. 2011
Motion Pictures
Newyorské Muzeum moderního umění hostí na přelomu roku výstavu s názvem Andy Warhol – Motion Pictures. Ta se divákům pokusí představit méně známou část tvorby Andy Warhola.
Putovní expozici si mohou pamatovat i Češi. Na začátku roku 2009 totiž na čas zakotvila v Praze v Galerii Rudolfinum, kde se jí dostalo velkého ohlasu. Poté se přesunula do Mosky, Miami, Rio de Janeira, Sao Paula a Buenos Aires. Od prosince roku 2010 je pak k vidění v New Yorku.
Dílo slavného amerického malíře je všeobecně spojováno především s výrazně barevnými plátny, na nichž jsou zachyceny portréty významných osobností uplynulého století, jakými byli Mick Jagger, John Lennon, Mao Ce Tung či Marilyn Monroe. Méně známou, avšak velmi důležitou součástí Warholovy tvorby byl také film. Právě tento aspekt díla amerického umělce se slovenskými kořeny se snaží přiblížit současná expozice v prostorách newyorského Muzea moderního umění. Warhol se práci na experimentálních filmech věnoval převážně v 60. letech minulého století. V tomto období se mu podařilo vytvořit několik stovek černobílých, někdy zvukových jindy němých, snímků. V rámci právě probíhající výstavy si diváci budou moci prohlédnout několik z nich.
Jádrem současné expozice jsou Screen tests neboli Kamerové zkoušky, které Andy Warhol natáčel ve svém slavném newyorském ateliéru Factory. Screen test představují jakousi synchronii filmu a klasického obrazu. Jejich princip spočívá v tom, že na bílé plátno zavěšené na zdi je promítán relativně krátký zpomalený film. To vytváří dojem černobílého obrazu, který se pomalu proměňuje, vyvíjí. Bez nadsázky tak můžeme hovořit o pohyblivém či živém obrazu. Nejznámějšími kamerovými zkouškami, které si budou moci návštěvníci v rámci výstavy prohlédnout, jsou snímky zachycující Dennise Hoppera, Lou Reeda, německou zpěvačku Nico, nebo amerického básníka Allena Ginsberga. Nepřehlédnutelná je pak fotografie Salvatora Dalí, která je obrácená vzhůru nohama. Kromě obrázků slavných osobností ale Warhol svým aparátem zachytil také velké množství bezejmených lidí. Ani o ty nebudou návštěvníci newyorské galerie ochuzeni.
Z delších filmů je na výstavě zastoupen slavný Spánek (Sleep). Pět a půl hodiny dlouhý snímek, na němž je zachycen Warholův spící přítel John Giorna, byl pro účely expozice zkrácen na necelou hodinu. Kromě něj si diváci budou moci vychutnat experimentální filmy Kiss (Polibek), Eat (Jídlo) nebo Empire. Výstava bude v New Yorku k vidění až do 21. března.
Hodnocení:
Výstava Andy Warhol – Motion Pictures neztratila nic ze své krásy ani v New Yorku. Stejně jako v Praze se zařadila mezi nejzajímavější výstavní počiny letošní zimy. Ukazuje totiž méně znamou avšak velmi zajímavou část Warholovy tvorby.
Výstava potrvá od 19. 12. 2010 – 21. 3. 2011
Kde:
The Museum of Modern Art
11 West 53 Street
New York, NY 10019
Otevřeno:
denně od 10:30 – 17:30
vyjma úterý, kdy je zavřeno a pátku, kdy je otevřeno až do 20:00
Vstupné:
Plné: 20$
Snížené: 12$
93%
Jan Perniš
Pražská výstava byla velmi zdařilá, tak předpokládám, že i ta newyorská bude stejná, nebo alespoň velmi podobná.
Hned bych se na výstavu šel podívat. taky se mi ta pražská velmi líbila. Šlo o velmi zajímavá díla propojující klasickou malbu s filmem…
Zajímalo by mě, jestli jsou v New Yorku vystavovány tytéž věci jako v Praze, nebo byl výběr tamních kurátorů přeci jen trochu jiný než u nás?