Modrý jezdec
4. 2. 2011 – 29. 5. 2011
Albertina, Vídeň
Do slavné vídeňské Albertiny docválaly začátkem měsíce února kresby a akvarely umělecké skupiny Modrý jezdec, která se na začátku 20. století neodmyslitelně zapsala do dějin výtvarného umění.
Umělecké sdružení Der Blaue Reiter (Modrý jezdec) přitom existovalo pouhé tři roky. Vzniklo v roce 1911 v německém Mnichově, kde ve své době způsobilo velký poprask. Již od svého počátku se muselo potýkat s kritikou a nepochopením ze strany veřejnosti. Jméno přitom dostalo podle stejnojmenného obrazu hlavního představitele této skupiny Vasilije Kandinského, který plátno s názvem Modrý jezdec namaloval již v roce 1903. Dalšími významnými členy této skupiny byli Gabriela Münterová, Franz Marc, či rakouský malíř s českými kořeny Alfred Kubin. Záhy se k nim připojil také švýcarský výtvarník Paul Klee.
Sdružení se stalo jedním z prvních propagátorů avantgardního umění v Evropě. Jeho členové vytvářeli barevně výrazné expresivní obrazy, které si ve své době jen velmi těžko hledaly své kupce. Skupina stihla během své krátké existence uspořádat v Mnichově jen dvě velké výstavy a to v roce 1911 a 1912. O dva roky později vypukla 1. světová válka, jež znamenala definitivní konec Modrého jezdce. Její dva přední členové Franz Marc a August Macke totiž narukovali do armády a na bojišti nakonec i zemřeli.
Po smrti Gabrieli Münterové, která za života stihla sesbírat více jak 400 děl této skupiny, přešla v roce 1957 její pozůstalost do vlastnictví mnichovské galerie Lenbachhaus. A právě ta je pro nadcházející měsíce zapůjčila do vídeňské Albertiny. Kromě pochmurných pláten Alfreda Kubina, hravé abstrakce v podání Paula Klee či Vasilije Kandinského, budou mít návštěvníci možnost prohlédnout si díla autorů, jakými byli Alexej von Jawlensky, Marrianne von Werefkin, či Robert Delaunay. Unikátní sbírka bude v rakouském hlavním městě k vidění až do 29. května.
Jádro výstavy však tvoří práce jednoho ze zakladatelů avantgardního malířství Vasilije Kandinského. Ten se ve svých plátnech často inspiroval ruským venkovem a jeho folklórem. Důležitou roli v jeho životě hrála také hudba, jejíž tóny se pokoušel přenést i do svých pláten. Vznikly tak série obrazů jako Improvizace či Kompozice. Diváci si kromě nich budou moci prohlédnout také několik návrhů obálek almanachu Modrý jezdec, na němž se autorsky podílel i Franz Marc. Ten je na výstavě připomenut dílem Červený a modrý kůň. Od Paula Klee jsou pak na výstavě k vidění obrazy jako Zničená vesnice, či Fén v zahradě Markových.
Hodnocení:
Přestože první měsíce nového roku zpravidla nejsou věnované velkým výstavním počinům, ve vídeňské Albertině je tomu letos poněkud jinak. Koná se zde totiž mimořádně rozsáhlá a zároveň nadmíru zajímavá expozice přibližující tvorbu jedné z nejslavnějších uměleckých skupin první polovin dvacátého století – Modrého jezdce. Byl by hřích nechat si ji utéci.
Výstava potrvá od 4. 2. 2011 do 29. 5. 2011
Kde:
Albertina
Albertinaplatz 1
1010 Wien
Otevřeno:
pondělí až neděle 10.00 – 18.00
středa 10.00 – 21.00
Vstupné:
Plné: 9,5,- Euro
Zlevněné: 7,- Euro
91%
Jan Perniš
Ve Vídni jsem nedávno byl, takže jsem měl možnost výstavu navštívit. A udělal jsem dobře. Vystavované práce se mi totiž velmi líbily. Zejména Vasilij Kandinskij mě velmi zaujal.
Nádherná výstava. Z Brna je to do Vídně co by kamenem dohodil, tak neváhejte a určitě se zajeďte brňáci do Albertini podívat.
Musím souhlasit s předchozími příspěvky. Jde skutečně o mimořádně zdařilou výstavu, kterou určitě stojí za to navštívit…
Úroveň českých a zahraničních výstav je bohužel stále úplně jiná. Nechápu, proč podobné výstavy do Prahy nikdy nedorazí. Zřejmě proto, že jsou Češi naprosto neschopný národ, který nemá o umění vůbec žádný zájem. Smutné…