Colin Vallon Trio
Rruga
Jak může fungovat spojení pověstné švýcarské preciznosti s východní a balkánskou melodikou? Odpověď na tuto otázku Vám může podat debutové album tria Colina Vallona.
Zhruba ve stejnou dobu vycházejí nové desky od nastupující generace talentovaných jazzových pianistů Austina Peralty a Colina Vallona. Prvně jmenovaný americký hudebník vydal své debutové album již ve věku patnácti let a letos světu představuje povedenou kolekci Endless Planets, na níž přináší poměrně originální pohled na daný žánr, z něhož občas probleskuje inspirace slavnými jazzovými pianisty, nebo projekty typu The Cinematic Orchestra. Druhý z této dvojice, tedy Švýcar Colin Vallon sice debutoval v pokročilejším věku, konkrétně na nahrávce Once Upon A Summertime od Nadja Stollar Trio ve 22 letech, ale i tak se dá ve svých jedenatřiceti stále považovat za výrazný talent světového jazzu. V letošním roce pak vydává pod křídly prestižního labelu EMC výbornou debutovou nahrávku své kapely Colin Vallon Trio, jenž nese název Rruga.
Kromě Vallona tvoří trio ještě basista Patrice Moret a bubeník Samuel Rohrer, kteří rozhodně nestojí pouze ve stínu mladého pianisty a podíleli se velkou měrou i na komponování skladeb pro album Rruga. Všichni tři pak dohromady tvoří obdivuhodně sehrané trio individualit, a přestože má každý člen tria dostatek prostoru pro předvedení svých hráčských schopností, tak tak činí nenásilně a hudebníci tím nenarušují charakter skladeb. Ostatně tato vyváženost, respektive již v úvodu zmíněná švýcarská hodinářská preciznost probleskuje téměř všemi aspekty alba. Mnohé pasáže na albu jsou například velmi melodické, což je způsobeno i inspirací v etnické hudbě a východoevropském folklóru, ale nedá se říct, že by byly podbízivé nebo byly tyto pasáže násilně roubované do struktury skladeb a i ty nejmelodičtější motivy vždy vyplynou jakoby mimoděk a po chvíli zase plynule odeznívají. Mezi zmíněné folklórní a etnické inspirační zdroje patří, jak sám autor zmiňuje, hlavně turecká a bulharská lidová hudba, kterou členové tria implementují do kompozic odkazující i na legendární pianisty jazzového žánru a výsledný produkt tohoto spojení působí v konečném zúčtování velmi originálně. Dalším zmiňovaným ovlivněním je pak inspirace některými zpěváky, což lze dobře dokumentovat mnohými party Vallonova piana, které častokrát kouzlí velice zpěvné melodie, jejichž protipólem jsou následně ze zajímavých a odvážných harmonických přechodů ústící disharmonie.
Nakonec i v přístupu posluchače k albu se pozitivně promítá ona vyváženost, jelikož Rruga dokáže zaujmout již při prvním poslechu, ale na druhou stranu rozhodně neodkrývá všechny trumfy hned napoprvé. Kromě zmiňované melodičnosti materiálu je to způsobeno i díky výborné práci s dynamikou kompozic, čímž album působí velice pestře (zřejmě je vzhledem k častému omílání slova vyváženost zbytečné uvádět, že je pestré ale nepřeplácané) a na ploše celého alba nenudí. Výhodou alba Rruga je pro mne také to, že se z mého pohledu jedná přesně o ten typ alba, (a teď doufám, že tím nikoho neurazím), které lze kromě vstřebávání soustředěným poslechem vychutnávat i při tom pasivnějším. Z hlediska žánrového zařazení a výše uvedené charakteristiky souboru je pak myslím pochopitelné, že si debutové album Colin Vallon Tria žádá klid a dobrou aparaturu, což může být pro mnohé posluchače v dnešní uspěchané době mírným negativem.
Hodnocení:
Colin Vallon Trio debutuje velmi silnou nahrávkou, na níž je patrné, že zúčastnění hudebníci jsou i přes svůj relativně mladý věk již velice zkušení skladatelé a instrumentalisté. Také si troufám tvrdit, že Rruga je album, které má vzhledem ke své chytlavosti šanci zaujmout mnoho posluchačů napříč hudebním spektrem.
Rok vydání:
2011
Vydavatelství:
ECM
Seznam skladeb:
Telepathy
Rruga
Home
Polygonia
Eyjafjallajökull
Meral
Iskar
Noreia
Rruga, var.
Fjord
Epilog
86%
-jt-
Jedinečný zážitek..