Slam poetry
6. 4. 2011, Rock Café
V pražském Rock Café se již pravidelně konají dvakrát ročně exhibice ve slam poetry, na kterých se představuje špička domácí scény. 6. dubna od 20 hodin přitom můžete být i vy!
Scéna slam poetry v Česku se za devět let zkušeností utěšeně rozrůstá co do počtu diváků i interpretů samotných. Čeští interpreti získávají cenné zahraniční zkušenosti – přítomní slameři mohou i na podiu Rock Café zužitkovat zkušenosti z Berlína, Vídně, Varšavy, Madridu i severských zemí. Kdo by si kdy pomyslel, že na „poezii“ by u nás mohly chodit davy? Ono totiž nejde o klasickou poezii, ale i o show a atmosféru, kterou vytváří slameři společně s publikem. Vztah divák – interpret je základem ceněné interakce.
Publikum funguje ve slam poetry jako živý element, je dovoleno a dokonce je žádoucí, aby soutěžící povzbuzovalo nebo naopak dávalo najevo nelibost. Ideálním případem je slamerův výraz, který stojí na pomezí poezie – kvalitního textu a divadla – jeho podání. Důležitá je přitom hlavně komunikace s diváky. Navíc zde hraje roli moderátor, který udržuje atmosféru v publiku a dohlíží na hladký chod soutěže. Této role se tentokrát poněkud netradičně zhostí dvojnásobný mistr ČR ve slam poetry Jakub Foll.
Změřit síly v přátelském duchu se v Rock Café rozhodli slameři: Jan Jílek (mistr ČR 2008), Bohdan Bláhovec (mistr ČR 2005) nebo Mirek Kynčl (2. místo finále 2010), které doplní další úspěšní harcovníci domácí scény slam poetry a finalisté mitsrovství ČR: Pavel Klusák, Monika Serbusová, plzeňský borec Mruczivák, Honza Kistanov, Ondra Lidický nebo slamerka Bio Masha. Ta na jaře 2010 vyhrála mezi silnou konkurencí mezinárodní Tilos slam v Budapešti. Očekávat se dá naprostá rozmanitost v přístupu ke slamování. Zastoupeni jsou vyznavači absolutní improvizace i básníci s dokonale vypilovaným pevným textem. Vzhledem k tomu, že se jedná o exhibici, bude mít akce v Rock Café i uvolněnější pravidla. Každý z interpretů dostane na své výkony časovou dotaci pět minut, oproti obvyklým třem minutám.
Exhibice se liší od běžných slamových akcí především tím, že nejsou primárně otevřené každému interpretovi, který se přihlásí. (Naopak v celostátní soutěži se skrze regionální kola živelně přesívají slameři zkušení i noví „básníci ulice“.) Do exhibic jsou zváni pouze zkušení borci, kteří nejsou v disciplíně slam poetry žádnými nováčky. Dobrým pravidlem exhibic je ale také ponechání jedné divoké karty, což znamená, že do dění zasáhne i jeden z přítomných diváků.
Za poslední tři roky se česká slam poetry posunula naprosto zásadním způsobem. Čeští slameři sbírají cenné vavříny na mezinárodních akcích, jako je tomu například u Jana Jílka. Ten v září 2010 úspěšně zastupoval ČR na jedné z nejprestižnějších evropských slamových akcí – na literárním festivale v Berlíně, kde skončil v ostré konkurenci na třetím místě. Následně vyjel na turné po Německu a své texty vydal i knižně.
Exhibiční bitva ve slam poetry vypukne 6. dubna 2011 v pražském klubu Rock Café.
Tomáš Kůs