Nová dominanta Sydney: Rybí trh se zvlněnou střechou
Když se řekne Sydney, asi každému se ihned vybaví budova zdejší opery. Nejlidnatější australské město by mělo vbrzku získat další výraznou dominantu. Stane se jí rozlehlý areál rybího trhu se střechou, která připomíná mírně zvlněnou mořskou hladinu.
Na vytváření současné tváře australské metropole se v uplynulých letech podílela plejáda slavných architektů v čele s Jeanem Nouvelem, Renzem Pianem a Normanem Fosterem. Pro někoho možná trochu překvapivě ji ovšem nejzásadněji ovlivnili a ovlivňují architekti z nevelkého Dánska. Ikonickou operní budovu navrhnul už v 50. letech minulého století kodaňský rodák Jorn Utzon. Neméně výrazně se do panoramatu města zapsal jeho krajan Arne Jacobsen. Nyní by na ně měl navázat 64letý Kim Herforth Nielsen se svým studiem 3XN. Kancelář totiž před pár týdny opanovala mezinárodní soutěž na výstavbu nové rybí tržnice v širším centru Sydney, které se zúčastnilo přes šest desítek dalších architektonických ateliérů. „Dánští designéři dali městu ikonu v podobě operního domu. Nyní do nich opět vkládáme velké naděje, že Sydney přinesou další výraznou dominantu,“ prohlásil Bryan Skepper, generální manažer projektu.
Kancelář 3XN, jejíž název odkazuje k tomu, že ji založili tři architekti se shodným jménem Nielsen, funguje přes tři desetiletí. Studio za tu dobu získalo řadu prestižních ocenění a stálo za vznikem velkého počtu zajímavých staveb. Mezi nejznámější realizace 3XN patří ústředí Mezinárodního olympijského výboru v Lausanne a budova dánské ambasády v Berlíně. Rybí tržnice navíc nebude první výraznou stavbou dánských designérů v největším australském městě. Nielsen a jeho lidé začali nedaleko opery před třemi lety se stavbou 200 metrů vysokého mrakodrapu Quay Quarter Sydney. I ten se zřejmě stane jednou z dominant, podle níž bude možné město rozpoznat od jiných megapolí. Sestaven bude z pěti různě natočených kostek, přičemž ta nejvýše položená bude obrácená špicí k moři. Budova by podle plánu měla být dokončena v roce 2020. To na nový rybí trh si lidé budou muset počkat o něco déle. Ačkoli se stavební práce rozběhnou už za pár dní. Hotovo budu pravděpodobně až v roce 2023.
Nová budova vyroste na ploše 3,6 hektaru. Podle redaktorů specializovaného portálu Dezeen se areál po svém dokončení stane největší rybí tržnicí na světě. Tomu odpovídají také náklady na výstavbu obřího komplexu. Projekt by měl v průběhu let spolykat 250 milionů dolarů, tedy asi 5,7 miliardy korun. „Půjde o největší investici v dějinách Nového Jižního Walesu od stavby Utzonovy opery,“ upozorňuje publicistka India Blocková. Budova má zaujmout na první pohled, a to vzdušností a výraznou střechou, která bude zvlněna podobně jako mořská hladina ve zdejší zátoce. Díky trojúhelníkovitým otvorům ve střeše bude tržiště zalité dostatkem slunečního světla. V největších vedrech budou škvíry naopak sloužit k vytváření stínu a odvětrávání. Do budovy se bude vstupovat po jednom ze tří výrazných schodišť, z nichž jedno bude sloužit k posezení a jako auditorium. Přízemí areálu nabídne plochu pro velkoobchod, aukce a nakládání zboží. První patro bude určené široké veřejnosti a turistům. „Vzniknou zde restaurace, kavárny, nebo drobné obchůdky s rybami a plody moře,“ vypočítává Blocková. Kromě toho se lidé odtud budou moci skrz prosklenou fasádu pokochat výhledem na zátoku a přístav.
Tržnice vyroste v centru města v zátoce Blackwattle Bay na dohled od emblematické opery. Stát bude naproti skladišti, v němž doposud sídlí. Jako většina nových moderních budov by měla splňovat ty nejvyšší ekologické požadavky. Střecha je kupříkladu navržena nejen tak, aby lahodila oku, ale také, aby zachytila co nejvíce dešťových srážek. Voda z ní má kaskádovitě padat do sběrných nádrží v suterénu budovy. „Stavba má plnit řadu funkcí, být rybím trhem, městskou zónou, kulturní destinací, spojovníkem i ikonou světoznámého přístavu,“ dodal Kim Herforth Nielsen. Renovací projde také nejbližší okolí budovy. Proměnit se má v park a promenádu, která nabídne příjemné procházky podél vody.
Takhle na obrázcích vypadá stavba velmi hezky a zajímavě. Výsledky ale bývají od návrhů dost odlišné. A některé stavby velmi rychle stárnou. Těžko říci, jestli se trh náhodou nebude řadit mezi ně.