Philip Roth
Mezinárodní Man Bookerova cena
Oblíbenému americkému spisovateli Philipu Rothovi přibude do sbírky další významné ocenění. Ve středu 18. května o tom rozhodla porota složená z literárních odborníků v prostorách slavné operní budovy v Sydney.
„To, že se mé knihy čtou v zahraničí, je jednou z mimořádných radostí, které jako spisovatel mám,“ nechal se v návaznosti na zisk prestižního ocenění slyšet osmasedmdesátiletý autor, který ve své poličce již řadu ocenění má. Dvakrát totiž v minulosti získal Národní knižní cenu, následně mu byla udělena i Cena amerických knižních kritiků, aby k nim v roce 1998 přibyla i slavná Pulitzerova cena. Tu si Philip Roth vysloužil za svůj román Americká idyla, v němž popisuje situaci ve Spojených státech na konci 60. let, kdy Amerikou zmítaly problémy spojené s válkou ve Vietnamu a se vzrůstajícím hnutím hippies.
Mezinárodní Man Bookerova cena se uděluje od roku 2005, kdy ji jako vůbec první získal albánský spisovatel Ismail Kadare. Vzhledem k tomu, že se prestižní literární ocenění uděluje co dva roky, je Philip Roth v pořadí teprve čtvrtým držitelem této ceny. Na rozdíl od britské Man Bookerovy ceny, je její mezinárodní obdoba udělována pouze žijícím autorům, kteří píší anglicky nebo jejichž knihy jsou běžně v angličtině dostupné za celé dílo a za přínos světové literatuře. „Knihy Philipa Rotha více než 50 let povzbuzovaly, provokovaly a bavily ohromné a stále rostoucí množství čtenářů,“ vysvětlil důvod, proč padla volba právě na amerického spisovatele předseda porotců Rick Gekoski.
Porotci přitom vybírali ze 13 autorů, mezi nimiž převažovali spisovatelé ze Spojených států a Británie. Zajímavé je, že se mezi kandidáty objevili také dva čínští prozaici. Autor špionážních a politických románů John le Cara naproti tomu nominaci úplně odmítnul. „Rothova kariéra je pozoruhodná v tom, že Philip začínal na tak vysoké úrovni, a stále se zlepšuje,“ říká Rick Gekoski. Rodák z New Jersey do literárního světa vtrhnul v roce 1959 svojí prvotinou s názvem Sbohem, město C. Později publikoval několik desítek dalších románů, z nichž největší popularity dosáhly Portnoyův komplex a již zmíněná Americká idyla.
Cena bude slavnému americkému spisovateli předána v rámci galavečera, který proběhne 28. června v Londýně. Její nový držitel přitom kromě ceny získá také finanční odměnu ve výši 60 000 liber, tedy odhadem 1, 67 milionu korun.
Pavel Besta
Philip Roth si to určitě zaslouží. Podle mě je to v současnosti zřejmě vůbec nejlepší romanopisec dneška.
O tom by se rozhodně dalo polemizovat. Mě zase ty jeho knížky tolik neokouzlily. Takový lepší průměr.
Lepší průměr. To si snad děláš legraci. Philip Roth by si podlě mě zasloužil nejen nějakou mezinárodní Man Bookerovu cenu, ale rovnou Nobelovku!
Mě také jeho knihy příliš nepřesvědčili. Podle mě brzy zapadnou a nikdo si už na ně nevzpomene.