Bob Dylan vystavuje v Británii nové grafiky
Slavný americký písničkář ověnčený Nobelovou cenou za literaturu ani v úctyhodném věku 77 let nelení a věnuje se umělecké tvorbě. Navíc stíhá průběžně přeskakovat z hudby na literaturu nebo výtvarné umění. Loni nahrál své zatím poslední album Triplicate. Nyní představuje své grafické práce.
V poslední době vzbudil Bob Dylan pozornost úplně něčím jiným, než uměním. Před pár týdny se totiž zařadil po bok George Clooneyho či Davida Beckhama. Ptáte se čím? Také známý minnesotský rodák totiž začal prodávat vlastní whisky. Značka, pod kterou je k dostání, má příznačný název Heaven’s Door. S nabídkou vytvoření vlastního zlatavého moku oslovil Dylana americký podnikatel Marck Bushala. Písničkář, který je známý tím, že si s oblibou whisky vypije, neodolal. „Několik desetiletí jsem cestoval po světě a mohl ochutnat ty nejlepší whisky, které existují. A tahle je skvělá,“ řekl Dylan neskromně. Výsledkem spolupráce je trojice unikátních produktů: Tennessee Bourbon, Double Barrel Whiskey a Straight Rye Whiskey. Na zadní straně lahví je zpěvákův podpis. Ten se všem objeví až po konzumaci nápoje. Dylan se naštěstí nevěnuje jen whisky, ale také vydatně koncertuje. V dubnu se poprvé zastavil v Brně. Naposledy si ho mohli lidé poslechnout v Itálii. V srpnu pak Dylan zamíří do Tichomoří.
V nabitém programu si písničkář evidentně najde čas i na svou milovanou zálibu, jíž je fotografování, kreslení a malování. Zájemci se o tom mohou přesvědčit hned v 36 galeriích Castle Fine Art po celé Británii. Od 25. května v nich totiž probíhá výstava jeho nejnovějších prací. Pokud budou mít návštěvníci pocit, že od Dylana už něco takového viděli, mají pravdu. S tím slůvkem „nejnovější“ je to trochu komplikovanější. Na místě je spíše hovořit o grafikách staronových. Malířským choutkám propadl 77letý muzikant postupně. Už v roce 1973 kupříkladu vydal publikaci Writings and Drawings, která vedle hudebních textů obsahovala také několik kreseb. Pak se ale na bezmála dvě desítky let odmlčel. Do galerií se mu je podařilo dostat takříkajíc na stará kolena. Tehdy se Dylan začal také více výtvarně rozkročovat. Kromě kreseb z cest dnes pracuje i na výrazných železných instalacích. A dělá grafiky. První velkou sérii nazvanou Drawn Black vytvořil před deseti lety. Nyní na ni u příležitosti tohoto kulatého výročí navázal.
Nejnovější výstava je prodejní. Jeden Dylanův kus je na ní k dostání za 2000 liber, v přepočtu tedy za bezmála 60 000 korun. Svým rozsahem je nevelká, neboť obsahuje jen 14 grafik. Jde o původní práce, které byly součástí deset let staré edice. Dylan je jen trochu přepracoval – zpravidla zvýraznil barevné kontrasty, takže vypadají více fauvisticky. Stále ovšem platí, že nejvíce připomínají díla německých expresionistů. Slavný hudebník na nich zachytil obyčejné lidi a banální městské scenérie, které vídal během svých cest po světě. Na grafikách kupříkladu zvěčnil jakýsi rozsvícený restaurant, prázdnou kavárnu nebo zvonici ve Stockholmu. Za nejzdařilejší kus je obvykle považován ten, na němž jsou k vidění koleje mizející kdesi v nedozírnu. V kolekci ovšem nechybí ani vlastní varianta „Slunečnic“. „Dylanovy práce jsou vysoce ceněné. Věci z předchozí sbírky postupem let výrazně zdražily,“ upozorňuje Libbie Barton, manažer jedné z galerií, kde jsou grafiky k vidění. Podle většiny renomovaných výtvarných kritiků ale díla moc kvalitní nejsou. „Nelze je označit za velká díla,“ napsal před lety velmi kulantně novinář Mark Hudson.