Festival Fotograf
4. 10. 2011 – 31. 10. 2011
Nekonečně čekání
Za necelý měsíc se v Praze rozběhne první ročník Festivalu Fotograf s podtitulem Nekonečné čekání. Ten bude možné navštívit v některé z deseti galerií, které se netradičního projektu zúčastní.
Nově vzniklý festival by měl připomenout významné české i slovenské autory jaký jsou Jano Pavlík, Rudo Prekopa, Peter Župník, Jan Svoboda, Iren Stehli, Josef Moucha či Jiří Hanke. Krom toho také představí tvorbu nejmladší generace umělců, jejichž rukopis nebo tematickou profilaci ovlivnila 80. léta. Právě toto období by totiž mělo stát v centru zájmu letošního ročníku festivalu. Atmosféru, umělecký diskurs a další umělecké žánry i artefakty doby nedávno minulé budou moci návštěvníci načerpat i díky bohatému doprovodnému programu.
„S uvolněním přítoku informací a možnosti svobodně cestovat do západní Evropy a USA, do té doby nedostupných zemí, se na počátku devadesátých let česká fotografie dostala do zcela jiné situace,“ vysvětluje volbu tématu festivalu jeho umělecký ředitel Pavel Baňka. „Tak jako i v jiných oblastech tehdejšího života nastala horečná globalizace, snaha rychle se přizpůsobit soudobým trendům. Fotografie ztratila mnoho ze svých původních motivací, ale nalezla místo nich zcela jiné nové inspirace. Zpětně nahlíženo se proto paradoxně jeví osmdesátá léta jako poslední období sice zakonzervované, avšak tím právě velmi autentické české a slovenské fotografie,“dodává Pavel Baňka.
Festival bude složen z jednotlivých výstav, které budou veřejnosti přístupné v celkem deseti pražských galeriích. Ty by měly obsáhnout jak konceptuální fotografii, dokumentární tvorbu, inscenovanou fotografii slovenské nové vlny, tak i například téma vizualismu. Galerie 5. patro bude například hostit expozici s názvem Pocta Janu Pavlíkovi – dialogy mimo čas, jež představí tvorbu tří slovenských fotografů – Jano Pavlíka, Rudo Prekopy a Petera Župníka. Ve Fotograf Gallery pak proběhne výstava s názvem Osmdesátá, jejímž leitmotivem bude putování krajinou.
Pod názvem Fotografie jako fotografie v Komunikačním prostoru Školská 28 budou přiblížena díla Karla Kameníka, Josefa Mouchy a Bořka Sousedíka, které spojuje racionální introspekce, obrazová invence a vizuální citlivost. V Centru současného umění DOX připravil Archiv výtvarného umění kolekci fotografií dokumentujících neoficiální výtvarné akce 80. let. V Ateliéru Josefa Sudka vzdají kurátoři poctu dílu a odkazu Jana Svobody, k němuž se hlásili mnozí pokračovatelé. Známý fotograf ve svém díle dospěl od postřehů ze svého okolí k obrazovým komentářům média, jímž se vyjadřoval. Nové promyšlení jím stvořeného světa posilovalo dojem, že hlavní motivací mu byla osobní cesta tvůrčího poznání. V Leica Gallery Prague budou mít zájemci možnost vidět dosud nepublikované fotografie Jiřího Hankeho vytvořené v letech 1980 až 1990 na Kladně. Další výstavy se pak uskuteční v Galerii Ferdinanda Baumanna a ve Francouzském institutu.
Nedílnou součástí festivalu bude dvoudenní sympozium, které se uskuteční ve dnech 14. a 15. října na půdě Francouzského institutu. Přední čeští a slovenští historici, teoretici a kritici fotografie, umění a filozofie zde pohovoří o hlavním tématu festivalu, tedy o fotografii osmdesátých let. Účast významných zahraničních odborníků by měla poskytnout odlišné pohledy na tehdejší dobu, společenskou situaci a uměleckou tvorbu v jiných zemích.
Více informací naleznete na: www.fotografestival.cz
Pavel Besta