Cenu Karla Čapka si odnesl básník Pavel Šrut
Za mnohostranné celoživotní dílo byl tento pátek 27. ledna v Brožíkově síni Staroměstské radnice ověnčen cenou Karla Čapka pražský básník a překladatel Pavel Šrut.
Rozhodl o tom český PEN klub, který významné ocenění uděluje každé dva roky. Jednasedmdesátiletý básník, překladatel a prozaik pavel Šrut patří mezi nejosobitější autory české dětské literatury. Již před dvěma lety dokonce za svoji knihu Lichožrouti získal Magnesii Literu. „V čase, kdy se nezletilí dorozumívají prostřednictvím esemesek, má Pavel Šrut nebetyčnou zásluhou na tom, že dětem vrací vztah k mateřštině,“ řekl na jeho adresu spisovatel Jiří Stránský.
Na svém kontě má Pavel Šrut kromě toho také další prestižní ocenění, a sice Cenu Jaroslava Seiferta, kterou si vysloužil za svůj román ve verších s názvem Zlá milá. Autor byl dvakrát zapsán na Čestnou listinu IBBY a v roce 2010 byl nominován na prestižní cenu H. CH. Andersena. Pavel Šrut je známý především svou tvorbou pro děti, krom toho je ale také autorem textů k písním Michala Prokopa (Kolej Yesterday, Bitva o Karlův most), Vladimíra Mišíka, Petra Skoumala či Luboše Pospíšila. „S mladším z bratrů Čapkových pojí letošního laureáta nejen řečená úspornost stylu. Spojuje je i objev civilizace, jejíž svět doposud unikal lidské pozornosti. Jedná se o tvorstvo četné, zjevu poněkud amorfního. Na rozdíl od mloků se ovšem nevyskytují na ostrůvku Tana Masa, nýbrž v našich domácnostech. Svými činy nás polidšťují, neboť jsou plně zasvěceni do rituálů, jež míváme za vcelku osobní,“ domnívá se pražský zastupitel Jan Kalousek.
Pavel Šrut v letech 1962–1967 studoval anglistiku a hispanistiku na FFUK. Dále působil jako redaktor nakladatelství Naše vojsko (1968–1971), v letech 1971–1997 byl ve svobodném povolání. Poté pracoval v rozhlasové stanici Vltava.
Ceny Karla Čapka jsou udíleny od roku 1994 každý sudý rok, v lichých letech se rozdělují Ceny PEN klubu. Cenu, která je spojena s finanční odměnou 100 000,- Kč představuje bronzová plastika ve tvaru rozevřené knihy s reliéfem portrétu Karla Čapka, kterou vytvořil Vladimír Preclík. Prvními laureáty tohoto prestižního ocenění se stali Günter Grass, Arnošt Lustig, Josef Topol, Ludvík Vaculík, Václav Havel a posledním oceněným spisovatel Ivan Klíma.