Jan Hísek
1. 12. 2011 – 26. 2. 2012
Noční jezdec
Pokud je Jan Hísek něčím známý, pak svými ilustracemi k dílům Antoina de Saint Exupéryho, či Vítězslava Nezvala. Galerie Rudolfinum se proto rozhodla představit širší veřejnosti i jeho méně známé obrazy.
Fantaskní rostliny, mytické bytosti, bájná zvířata. To je svět, který ve svých plátnech zachycuje pražský rodák a úspěšný absolvent Vysoké školy uměleckoprůmyslové, dnes již šestačtyřicetiletý Jana Hísek. Náměty ke svým dílům přitom čerpá ze snů a z vlastní fantazie. „Některé malby mohou vypadat, že jsou hodně z podvědomí a jsou málo kontrolované. Nicméně určitá kontrola tam je. Vždy jsem si uvědomoval, co tvořím, čím se chráním a proč to tvořím,“ říká k tomu sám umělec. Nepřekvapí proto, že jeho vzory, jimiž se při své tvorbě inspiruje, jsou především Toyen a Jindřich Štýrský, dva nejvýznamnější čeští představitelé surrealismu.
Zatímco velkou galerii zaplnily v Rudolfinu práce amerického fotografa Davida LaChapella, intimní práce Jana Híska je možné prohlédnout si v dolní, výrazně prostorově skromnější malé galerii. Ta v sobě ukrývá na 33 pláten mapujících Hískovu tvorbu za posledních sedm let. I přes nezpochybnitelný vliv surrealismu připomenou autorova díla svou něžnou aureolou zejména práce Jana Zrzavého. Jejich námět je však zcela odlišný. A právě zde se setkáváme s vážným problémem. Má nám svět plný bludiček, víl a jiných prapodivných tvorů vůbec co říci? Zatímco Toyen a Štýrský se vydávají na zrušující cestu do našeho podvědomí, Hísek se pohybuje na hranici dětinskosti.
Výstava v Rudolfinu přitom měla proběhnout již před dvěma lety, ale nakonec z ní sešlo. Na její současné podobě se podílel především sám Jan Hísek, který, nejenže vybral jaká díla, budou v Rudolfinu viset, ale také kde. „Jan měl precizně připravený model ve velikosti 1:100, kde byly v barvách umístěny i zmenšeniny všech obrazů. Nakonec jsme přemístili jen jeden jediný obraz,“ přiblížil vznik expozice její kurátor Petr Nedoma.
A proč se autor rozhodl právě pro název Noční jezdec. Snad proto, že se své tvorbě věnuje pouze v nočních hodinách, jindy ne. Výstavu, jak je již dobrým zvykem, doplňuje i stejnojmenný katalog, který krom reprodukcí obrazů obsahuje také mysticky laděné povídky a texty. Výstava bude v Rudolfinu k vidění až do 26. února.
Hodnocení:
Komorní retrospektiva Jana Híska působí poněkud nepřesvědčivě. To, co celkem funguje v případě knižních ilustrací, totiž na velkých plátnech budí rozpaky. Návštěvník bude mít navíc zřejmě neobytný pocit, že již něco podobného v minulosti viděl…
Výstava potrvá od 1. 12. 2011 do 26. 2. 2012
Kde:
Galerie Rudolfinum
Alšovo nábřeží 12, 110 01 Praha 1
Otevřeno:
úterý – středa, pátek – neděle: od 10 do 18 hodin
čtvrtek: od 10 do 20 hodin
Vstupné:
Plné: 80,- Kč
Zlevněné: 50,- Kč
61%
Pavel Besta
Surrealismus ve 21. století je pěkný anachronismus.