Jack Kerouac
Můj bratr oceán
Pokud dosáhne spisovatel jisté proslulosti, vydají po jeho smrti nakladatelé takřka vše, na čem kdy pracoval, včetně poznámek na toaletním papíře. Protentokrát sáhli vydavatelé na Kerouacovu prvotinu Můj bratr oceán.
Těžko bychom hledali významnějšího amerického spisovatele 50. a 60. let minulého století, než byl Jack Kerouac. Jeho dílo Na cestě si záhy po svém vydání našlo velké množství čtenářů a obdivovatelů. Vyhledávaným literárním artiklem přitom zůstává dodnes. Kerouacovo dětství a dospívání nebylo rozhodně žádný med. Ve čtyřech letech přišel o staršího bratra Gerarda, o několik let později pak i o otce se sklony k alkoholismu. Po krátkém studiu na Kolumbijské univerzitě, dostal v roce 1942 Kerouac povolávací rozkaz k námořnictvu Spojených států, kde však vydržel pouhých osm dní, než byl pro duševní problémy propuštěn. Následovala práce na lodi plavící se do Grónska, která se stala základem pro sepsání nedlouhé knihy Můj bratr oceán.
Podobně jako v řadě dalších Kerouacových děl, vypráví i tento román o revoltě člověka proti stádnímu způsobu života. Hlavními protagonisty příběhu jsou univerzitní profesor Bill Everhart, který se po seznámení s námořníkem Wesley Martinem rozhodne opustit školu a stát se členem posádky lodi mířící ke břehům Grónska. Zatímco Everhart prchá před monotónností univerzitního života, Martin tráví čas na moři ze zcela jiného důvodu. Utíká totiž před důsledky svého nepodařeného manželství. Oceán se tak pro oba dva stává symbolem svobody.
V lecčem tak román připomene již vzpomínanou knihu Na cestě, v níž Sal Paradise podlehne vábení Deana Moriartyho, radikálně změní svůj způsob života a vydá se na nespoutanou pouť po Spojených státech. Další podobnost můžeme spatřovat v jednoduchém, úsporném jazyce, který se příliš nezaobírá popisy prostředí, ale chvátá od jedné akce k další, od jednoho rozhovoru k dalšímu. Můj bratr oceán však není jen pouhým artefaktem, který je dobré si přečíst pro lepší pochopení Kerouacových slavnějších prací, ale svébytným uměleckým dílem. A dodejme, že velmi zdařilým.
Pokud román někde pokulhává, pak je to dialozích, kdy se postavy pouštějí do sáhodlouhých rozborů politických ideologií. Na druhou stranu si díky nim český čtenář uvědomí, že nejen v Evropě, ale i v Americe byly po jistou dobu velmi oblíbené komunistické myšlenky. Asi nejzásadnějším problémem románu je však absence jakéhokoli závěru. Celý děj totiž postupně spěje do ztracena. Možná, že se tím ale podobá skutečnému životu mnohem více, než příběhy s vypointovanou zápletkou…
Hodnocení:
Přestože útlá knížka Můj bratr oceán představuje jakousi neoficiální Kerouacovu prvotinu, kterou v době vzniku nechtěl nikdo vydat, jde o velmi zdařilé dílo. Již po přečtení několika málo odstavců je totiž zřejmě, že autor je nadán jedinečným spisovatelským talentem. Pokud něco román sráží, pak jsou to pasáže, kdy postavy debatují o politice a dále pak absence jakéhokoli závěru.
Vydavatelství:
Argo
Rok:
2012
Překlad:
David Petrů
82%
Pavel Besta
Zajímavá knížka, kterou bych každému vřele doporučil jako úvod do Kerouacova díla.
Lehce nadprůměrná knížka, která však nedosahuje úrovně Kerouacových vrcholných děl.
Neznámá, ale moc hezky napsaná knížka. Je dobře, že se nakladatelství Argo v posledních letech snaží vydat Kerouacovo souborné dílo.