Aukční rekord
Kupkův obraz se vydražil za 55 milionů!
Slavný obraz Františka Kupky Tvar modré se na středeční aukci prodal za neslýchaných 55,75 milionů korun. Dílo pocházející z roku 1913 se tak stalo nejdražším českým obrazem prodaným v dražbě.
Včerejší aukce tak výrazně předčila dosavadní rekord, který držel taktéž Kupkův obraz s názvem Pohyb, jenž se loni v Londýně prodal za necelých 44 milionů korun. Vyvolávací cena Tvaru modré byla proto nastavena na 45 milionů korun. Během dražby se však vyšplhala až na 55 milionů. „Tak velký cenový nárůst jsem nečekal ani ve snu,“ řekl po aukci jednatel pořádající společnosti Vladimír Lekeš. S aukční přirážkou tak za něj nový majitel zaplatí 57, 42 milionu korun. Vlastníkem slavného plátna se podle všeho stal zámožný ruský sběratel. Dílo pochází ze sbírky továrníka Jindřicha Waldese, který jej koupil přímo od Kupky. V roce 1939 byl zabaven nacisty a v devadesátých letech navrácen dědici Waldese.
František Kupka byl průkopníkem abstrakce v umění. Na obrazu Tvar modré pracoval více než deset let a ještě před jeho vystavením v Paříži dodělával poslední detaily. Barvám přikládal nesmírný význam a snažil se ke každé z nich najít správný tvar. Modrá má podle malíře tvar svislé přímky. Ve svých obrazech se také zaměřoval na zachycení pohybu a času. Jeho obrazy tak pomáhaly vytvářet nový umělecký směr. Jeho obraz Amorfa-Dvoubarevná fuga je dokonce považován za jeden z prvních abstraktních výtvarných děl na světě.
František Kupka, který se narodil notářskému úředníku v Opočně, začal svoji dráhu na pražské Akademii, posléze odešel do Vídně, odkud byl poslán do Paříže, aby se zde živil malováním plakátů. Přes satirické malůvky se pak postupně propracoval až k abstrakci. Jeho první abstraktní obrazy, které vystavoval v Paříži, nebyly ve své době zcela pochopeny a talentovanému malíři se místo ocenění dostalo jen výsměchu. Ve své domovině to měl snad ještě horší; socialistický realismus totiž prezentoval jeho díla jako mazaniny. Zadostiučinění se tak Kupkovi u nás dostalo až čtyřicet let po jeho smrti, kdy se v roce 1998 konala výstava jeho obrazů. Nyní je velké množství jeho děl vystaveno v Národní galerii nebo tvoří vzácnou část soukromých sbírek. František Kupka zemřel v Puteaux u Paříže 24. června 1957.
Alžběta Bublanová
Škoda jen, že je to víc jak padesát let od Kupkovy smrti!
Přesně tak!