Jan Reich
25. 4. 2012 – 19. 8. 2012
Fotografie
Je to již dva a půl roku co významný český fotograf Jan Reich opustil tento svět. Kurátoři Pražského hradu se proto rozhodli připomenout jeho neobyčejné fotografické dílo v rámci rozsáhlé retrospektivy.
Dějištěm právě probíhající výstavy jsou prostory Tereziánského křídla Pražského hradu, z jehož ochozů je nádherný výhled na naše hlavní město. Právě to se stalo jedním z Reichových oblíbených námětů, jemuž se věnoval takřka celý život. Už v sedmdesátých letech minulé století nafotil cyklus Mizející Praha. O dvacet let později, v roce 1993 pak vydal nevelkou publikaci nazvanou Praha obsahující několik desítek černobílých snímků, na kterých pracoval dlouhých deset let. Typická je přitom pro ně absolutní absence jakýchkoli postav.
„Když jsem ten soubor fotil, představoval jsem si Parléře, Karla IV. a další osoby, které město stavěly. Genius loci je spjat s historií, ne se současností. Proto na fotografiích nejsou lidé,“ vysvětlil před lety sám autor. Kromě snímků našeho hlavního města se mohou návštěvníci těšit na všechny důležitější cykly, jež Jan Reich v průběhu života vytvořil. Celkem je na výstavě k vidění neuvěřitelných 400 fotografií od těch prvních, jež Reich pořídil v šedesátých letech, až po ty poslední, které vznikly v roce 2009. Všechny jsou přitom černobílé. Barevné snímky totiž významný pražský rodák používal jen k zajištění obživy, tedy když tvořil pohlednice, nebo obrázky pro knižní publikace.
Fotografickou kariéru započal Reich dokumentárními snímky, které pořizoval během svého působení v Cirkusu Evropa a později i u o poznání známější konkurence Cirkusu Kludský. Následně se pak vrhnul na zachycování tuzemské krajiny. Právě tyto snímky se postupně staly jakýmsi druhým a umělecky zřejmě nejzdařilejším pilířem jeho tvorby. I je si samozřejmě mohou návštěvníci expozice prohlédnout. Kvetoucí stébla pražského jaro však v srpnu roku 1968 rozdrtily ocelové pásy sovětských tanků. Jan Reich se proto rozhodnul prchnout do Paříže, kde vzniknul další z jeho známých cyklů. Oproti tomu pražskému se na něm hojně objevují i lidské postavy. Snad i proto, že vyfotit nikdy nespící pařížské ulice liduprázdné je dnes již takřka nemožné.
Po sametové revoluci se Jan Reich pustil do dalšího velkolepého projektu – snahy fotograficky zdokumentovat většinu slavných míst a památek naší vlasti. Postupně tak vznikly snímky, na nichž hrají hlavní roli kostely, chrámy, hrady, zámky a paláce. Návštěvníci se tak mohou pokochat pohledem na zámek Hluboká nad Vltavou, jehož předobrazem byl slavný anglický hrad Windsor, Červenou Lhotu, nebo sv. Barboru v Kutné Hoře. Méně známá avšak velmi působivá jsou také stínová zátiší z poslední etapy Reichova života. Výstava bude v Tereziánském křídle Pražského hradu k vidění až do 19. srpna.
Hodnocení:
Přestože je v tvorbě Jana Reicha zřejmá inspirace dílem jeho slavnějšího jmenovce Jana Sudka, dařilo se pražského rodáku vždy vtisknout svým snímku vlastní neopakovatelnou atmosféru. Je jen a jen dobře, že se mohou s jeho opět setkat.
Výstava potrvá od 25. 4. 2012 do 19. 8. 2012
Kde:
Tereziánské křídlo
Pražský hrad
Otevřeno:
denně od 10 do 18 hodin
Vstupné:
Plné: 120,- Kč
Zlevněné: 60,- Kč
88%
Jan Perniš
Takhle nějak si představuji pořádnou retrospektivu. 400 fotek, to už se dneska tařka neuvidí a pan Reich si to jednoznačně zaslouží.
Úžasná, bohužel však trochu pozapomenutá výstava, kterou většina návštěvníků Pražského hradu mine. Škoda, o hodně přicházejí
Hodně rozsáhlá výstava, která se jen tak nevidí. 80%
Mě ty jeho fotky zas až tak nezaujaly. Mám raději něco novějšího a barevnějšího.