Typlt a Špaňhel
6. 6. 2012 – 9. 9. 2012
Tikající muž a Slepice v pekle
Druhé patro Městské knihovny v Praze hostí první pražskou expozici děl dvou současných českých malířů Lubomíra Typlta a Jakuba Špaňhela. Tato „dvojvýstava“ dává návštěvníkům příležitost porovnat práci těchto dvou generačně shodných umělců.
Po výstavě Krištofa Kintery se tak jedná o další počin kurátora Karla Srpa, jenž tento nápad objasnil takto: „Ze své generace nám přišli tihle dva jako nejzajímavější autoři. Navíc už jsou oba dva ve věku, kdy by si zasloužili v Praze větší výstavu.“ Přestože název expozice zní nadmíru dadaisticky a určitě by se nad ním pousmál i Tristan Tzara, vystavené obrazy čerpají z úplně jiného uměleckého směru, a sice z expresionismu.
Větší část výstavních prostor patří expozici Lubomíra Typlta s názvem Tikající muž. Průřez jeho tvorbou za posledních 16 let zahrnuje i divácky oblíbené obrazy s tématem mrtvé kočky z let 1997 až 2002. Výstavu doplňuje také několik videoinstalací – videoklipů známé hudební skupiny WWW, se kterou Typlt dlouhodobě spolupracuje, jak po stránce vizuální, tak po stránce textové. Jeho skladby jsou přitom podobného rázu jako jeho malířská exprese. Zajímavou kategorii samu pro sebe pak představují obrazy sestavené z opakujících se motivů, například stolů či konví na zalévání, které jako by byly součástí nějakého metafyzického světa.
Typlt absolvoval vedle českých uměleckých škol také Kunstakademii v Düsseldorfu u Gerharda Merze a A. R. Pencka. V zahraničí se nechal inspirovat expresionismem začátku minulého století. To Jakub Špaňhel pro změnu vystudoval pražskou Akademii výtvarných umění u Jiřího Davida a Milana Knížáka. Zpočátku se nechal inspirovat chrámovými obrazy Oldřicha Blažíčka, nejznámějšího českého malíře chrámových prostor. V současné době pracuje na jemnějších plátnech vycházejících z tvorby Bohuslava Reynka.
Právě jeho velkoformátovým obrazů, které v Městské knihovně představuje pod společným názvem Slepice v pekle, patří druhá část výstavy. Jedná se o umělcovu retrospektivu za posledních dvanáct let od jeho prvních šerosvitných obrazů z interiérů kostelů inspirovaných gotickou architekturou a barokní malbou až po dílo vytvořené natěračskými válečky s motivem slepice, kterým Špaňhel pokryl stěny jedné z výstavních místností. Výstavu obou umělců lze v Městské knihovně zhlédnout až do 9. září.
Hodnocení:
Uspořádat výstavu současných umělců v prostoru elitní pražské galerie je velmi dobrým počinem a skvělým začátkem pro počínající komunikaci mezi generací těchto autorů a běžnými návštěvníky galerií. Expozice je koncipovaná velmi zdařile, milovníci současného českého umění ji jistě ocení.
Výstava potrvá od 6. 6. 2012 do 9. 9. 2012
Kde:
Městská knihovna, 2. patro
Mariánské náměstí 1, Praha 1
Otevřeno:
úterý – neděle: od 10 do 18 hodin
Vstupné:
Plné: 120,- Kč
Snížené: 60,- Kč
76%
Šárka Lebedová
Typlt super, Špaňhel nic moc.
Mé praference jsou přesně opačné.