Zdeněk Sýkora
12. 6. 2012 – 27. 7. 2012
Paralelní cestou
Zdeněk Sýkora již na začátku 60. let jako jeden z prvních zapojil do přípravy uměleckého díla počítač. Ačkoli pracoval se systémy, programy nebo náhodností, zůstal malířem: originálním způsobem se zabýval tvary, barvami a jejich vztahy.
Výstava Zdeněk Sýkora Paralelní cestou na několika vybraných příkladech ukazuje souvislosti grafického díla s malbou, realizacemi v architektuře a knižní ilustrací. Zároveň poprvé souborně představuje všechny serigrafie, které vznikly v letech 2009 – 2011, tedy až poté, kdy proběhlo několik velkých výstav Sýkorova grafického díla, a vyšel soupis v knize Grafika. Pro Zdeňka Sýkoru – bytostného malíře – nebyla grafika nikdy na prvním místě, ale ani na místě posledním, vždy šla jakousi paralelní cestou s jeho malbou. V mnoha případech grafická práce reflektovala již hotové koncepty jeho abstraktní tvorby a reagovala na obrazy rozpracované, či již realizované. Od poloviny 80. let však vznikaly také originální předlohy výhradně pro grafiku, a grafické listy se tedy staly díly zcela svébytnými. Zvláštní kategorii pak tvoří grafiky struktur, které mají dvojí datování, protože vznikly v posledních letech na základě nerealizovaných studií z let šedesátých.
Ostravská výstava je prvním pokusem o podrobnější zmapování této cesty na několika vybraných příkladech. Upozorňuje především na souvislosti Sýkorovy grafické práce s realizacemi v architektuře a knižní ilustrací. Zároveň poprvé představuje 12 serigrafií, které vznikly v letech 2009 – 2011, tedy až poté, kdy proběhlo několik velkých výstav Sýkorova grafického díla. Na prvním místě jmenujme 8 serigrafií v albu nazvaném Letná XL. Podnětem k jejich vzniku byla stejnojmenná výstava, která proběhla v roce 2009 v Galerii Zdeněk Sklenář a připomněla 40 let od dokončení Sýkorovy největší realizace v architektuře – skleněné černo-bílé mozaiky na čtyřech větracích komínech pražského Letenského tunelu. Máme tak jedinečnou příležitost vidět strukturu všech osmi stran komínů. Serigrafie mají neobvyklé rozměry (220 x 38,8 cm), které vycházejí z měřítka stavby (1:10) a jistě zkomplikovaly vlastní tisk, adjustaci i umístění v interiéru. Při srovnání návrhů a vlastní realizace je zřejmé, že struktura ve své nekonečnosti funguje v jakémkoli výřezu.
Také album Létání (2007) souvisí s realizací v architektuře. Sýkorovy linie na dvou protilehlých stěnách o rozměrech 7 x 5 metrů se od roku 2005 staly dominantou vstupní haly nové budovy Řízení letového provozu v Jenči u Prahy. A vydání serigrafií bylo opět spojeno s výstavou v Galerii Zdeněk Sklenář, která se organizačně podílela též na uskutečnění díla. Bohaté portfolio tvoří také grafické práce pro nakladatelství Aulos v Praze, ať už se jedná o ilustrace knih, nebo samostatné serigrafie vydané vždy u příležitosti vzniku nové bibliofilie. Poslední knihu Poezie struktury linie (2009), výběr z experimentální poezie 60. let spoluautorů Bohumily Grögerové a Josefa Hiršala, doprovázejí nejen Sýkorovy linie, ale i struktury a dva grafické listy vznikly tentokrát na základě skic nerealizovaných struktur. Černo-bílá a barevná verze téhož zadání je téměř didaktickou ukázkou, jak funguje vztah barvy a tvaru.
Poslední autorovou grafickou prací je dvojice serigrafií Nulových linií, kterou v roce 2011 vydala Galerie Zdeněk Sklenář. Tento typ linií byl pro mnohé překvapením, v Sýkorově tvorbě se však objevují již od roku 1982. Samozřejmě že tyto grafiky mohou existovat i jednotlivě, ale ve dvojici přímo demonstrují působení výtvarných zákonitostí, například jak odlišně se mohou jevit dvě formálně totožné práce v černé a barevné variantě.
Výstava potrvá od 12. 6. 2012 do 27. 7. 2012
Kde:
Výstavní síň Sokolská 26
702 00 Ostrava 1
Otevřeno:
pondělí – pátek: od 8 do 17 hodin
Vstupné:
Plné: 20,- Kč
Zlevněné: 10,- Kč
Lenka Sýkorová