Modigliani a Soutine
4. 4. 2012 – 9. 9. 2012
Legenda z Montparnassu
V srdci Paříže nedaleko Seiny se nachází čtvrť, která se stala domovem mnoha umělců. Byli mezi nimi i Amedeo Modigliani a Chaim Soutine, jejichž práce jsou právě k vidění v pařížské Pinacothèque.
Jádro současné expozice tvoří díla, jež v první polovině dvacátého století zakoupil židovský sběratel a zároveň velký milovník moderního umění Jonas Netter. Toho krátce po zakotvení v Paříži okouzlily protáhlé linie portrétů, jež svým štětcem vytvořil mladičký italský malíř Amedeo Modigliani. Nezaváhal proto ani minutu a stal se jedním z jeho první velkých mecenášů. Vzhledem k tomu, že nešlo o žádného troškaře, během následujících let se mu podařilo od malíře odkoupit hned 40 obrazů, mezi nimi i Dívku v modrém, Elvíru s bílým límcem, nebo Portrét Jeanne Hébuterneové, které jsou na výstavě také k vidění.
V roce 1916 pak Modigliani na jednom ze svých pláten navždy zvěčnil svého přítele z Montparnassu Chaima Soutina. Právě tento ruský samorost se měl následně stát dalším Netterovým oblíbencem. Židovský sběratel ho přitom objevil o řadu let dříve, než se o jeho obrazy začali zajímat Paul Barnes a Marcellin Castaing. Soutine v té době pracoval na portrétech a expresionistických zátiších. Teprve později se měl nesmazatelně zapsat do dějin výtvarného umění obrazem hnijícího mrtvého masa, které doma skladoval a kvůli němuž na něj zavolali sousedé policii. Pracím tohoto lehce šíleného génia je v Pinacothèque věnována celá jedna místnost, jíž dominují plátna jako Portrét muže, Červené schody v Cagnes, nebo Žena v zeleném.
V La Ruche však v té době nežili zdaleka jen tito dva umělci, ale i řada jiných, s nimiž se Jonas Netter potkával a od nichž kupoval obrazy. Jedním z nich byl i Michel Kikoine, jehož obrazy jsou na výstavě také k vidění. Netterův záběr byl vskutku obrovský. V jeho sbírce tak najdeme i práce André Deraina, Maurice de Vlamincka, nebo Maurice Utrilla, jehož bílé období Netter doslova miloval. Samozřejmě nechybí ani několik pláten Utrillovy matky Suzanne Valladon, která stávala modelem Lautrecovi a Renoirovi, a která se později vrhla také na malování.
Výstava bude v La Pinacothèque de Paris k vidění až do 9. září letošního roku.
Hodnocení:
Není to tak dávno, co v pražském Obecním domě skončila skromná výstava, na níž si návštěvníci mohli prohlédnout několik děl Amedea Modiglianiho. O to více pak vedle ní vyniká pařížská expozice, kde zájemci mohou kromě několika desítek děl toho italského génia obdivovat plátna Chaima Soutina, André Deraina, či Maurice Utrilla.
Výstava potrvá od 4. 4. 2012 do 9. 9. 2012
Kde:
La Pinacothèque de Paris
28, place de la Madeleine
75 008 Paris
Otevřeno:
denně 10.30 – 18.00
Vstupné:
Plné: 10,- eur
Snížené: 8,- eur
92%
Jan Perniš
Nádherná výstava nabízející mnoho neobyčejných děl.