Robert Mapplethorpe
25. 5. 2012 – 30. 9. 2012
Ludwigovo muzeum na okraji historického centra Budapeště přichystalo na letošní léto působivou expozici snímků provokativního amerického fotografa Roberta Mapplethorpa. Vedle sebe tak spatříte květinová zátiší a nahé černochy.
Pokud bychom měli vypíchnout z díla newyorského rodáka jeden charakteristický rys, pak by to zřejmě byla chuť znepokojovat, překračovat hranice, revoltovat proti zaběhlým pořádkům. Robert Mapplethorpe se přitom narodil do katolické rodiny a v počátcích zřejmě nic nenasvědčovalo tomu, že se nakonec vydá tím směrem, kterým se vydal. Studia na umělecké škole Pratt Institute v Brooklynu v roce 1969 opustil. V následujících letech pak žil ve společném bytě s básnířkou a zpěvačkou Patti Smith.
Právě v té době začínají vznikat první Mapplethorpovy černobílé snímky, na nichž samozřejmě hraje hlavní roli právě Patti Smith. Řadu z nich si mohou prohlédnout i návštěvníci Ludwigova muzea. Krom toho Mapplethorpe později pro svojí spřízněnou duši navrhnul i obal dvou alb, a sice Horse (1975) a Wave (1979). V té době však již začínající fotograf žil po boku homosexuálně orientovaného kurátora Sama Wagstaffa a otevřeně se hlásil ke své nové orientaci.
Expozici však otvírají divácky vděčné snímky věnované ikonám americké popkultury. Vedle sebe tak visí portréty Petera Gabriela, Donalda Sutherlanda, Grace Jonesové, Richarda Gerea, nebo Andy Warhola. Právě posledně zmíněný měl na tvorbu Mapplethorpa a Patti Smith velký vliv. Koneckonců se musel potýkat s podobnými problémy jako jeho fotografický kolega. Warhol byl totiž také gay. Zmíněné snímky celebrit však bohužel ničím nevybočují z klasického žánru portrétní fotografie. Do úchvatných prací Henri Cartier-Bressona, či jeho kolegy George Brassaie mají hodně daleko a nebudou se s nimi nikdy moci měřit.
Jádrem Mapplethorpovy tvorby však bylo úplně něco jiného. Vedle květinových zátiší to byly především snímky nahých černochů s obřími pohlavními údy a fotografie se sadomasochistickou tématikou. Není divu, že právě ty vyvolaly v prudérních Spojených státech vlnu zděšení. Některé z nich jsou přitom velmi zdařilé. Za nadmíru zajímavou je třeba označit zejména sérii, kde vedle sebe pózuje vždy jeden černoch a jeden běloch, díky čemuž dostávají snímky jedinečně ostrý kontrast. Nechybí samozřejmě ani Mapplethorpovy nejznámější práce jako například Autoportrét z roku 1978, na němž se Mapplethorpe zachytil v koženém obleku s bičem zaraženým do zadnice, nebo fotografie ženského klínu, na němž je položený škorpion.
Homosexualita se však Mapplethorpovi nakonec přeci jen stala osudnou. V roce 1986 u něj byla při lékařském vyšetření zjištěna přítomnost HIV infekce. Ta o tři roky později vedla i k jeho smrti. Výstava bude v Ludwigově muzeu k vidění až do konce letošního září.
Hodnocení:
Přestože Mapplethorpe o svých fotografiích rád prohlašoval, že jsou takřka dokonalé, není tomu úplně tak. Jejich kvalita je totiž značně kolísavá. Na výstavě najdeme jak snímky vyloženě slabé (zejména květinová zátiší), tak i velmi kvalitní a mnohdy i svým způsobem vtipné.
Výstava potrvá od 25. 5. 2012 do 30. 9. 2012
Kde:
Ludwig Museum – Museum of Contemporary Art
Palace of Arts
Komor Marcell u. 1, Budapest, H-1095
Otevřeno:
úterý až neděle od 10.00 do 20.00
Vstupné:
Plné: 2300 forintů
Zlevněné: 1150 forintů
69%
Pavel BestA
Mapplethorpe je můj oblíbený fotograf. recenze hezká, jen se divím tomu celkem nízkému hodnocení.