Moore zpátky v Hyde Parku
Před více jak patnácti lety zmizela kvůli technickým problémům ze slavného londýnského Hyde Parku rozměrná socha světově proslulého britského umělce Henry Moora. Od letošního léta stojí zase na svém místě.
V uplynulých měsících se do hlavních zpráv nejen v Británii, ale po celém světě dostaly v krátkém sledu hned dvě Moorovy sochy. Nejdříve to byly Sluneční hodiny, které anglický umělec, mnohými považovaný za vůbec nejvýznamnějšího moderního sochaře všech dob, vytvořil v roce 1965. Bronzovou skulpturu totiž někdo v noci z 10. na 11. července odcizil ze zahrady Nadace Henry Moora, jež sídlí v městečku Much Hadham v centrální Anglii, kde výtvarník v závěru života žil. Jen o několik dní později se však pachatele podařilo policii dopadnout. Z krádeže sochy, jejíž hodnota byla vyčíslena na 500 000 liber (tedy asi 15 milionů korun), byli obviněni tři mladíci ve věku od 19 do 22 let.
V závěru téhož měsíce pak média informovala o znovuvztyčení jedné z Moorových soch v Kensingtonských zahradách, jež jsou obvykle považovány za součást londýnského Hyde Parku. Nedaleko zdejšího Serpentinského jezera totiž od roku 1980 až do roku 1996 stával Moorovův impozantní umělecký výtvor – 6 metrů vysoký a 37 tun vážící Oblouk, který jeho autor ještě za života zahradě daroval. Socha složená ze sedmi obřích mramorových kusů se však po čase ukázala být dosti nestabilní. Aby nedošlo k jejímu pádu, bylo dílo v roce 1993 obehnáno provizorním lešením. Opatření se však ukázalo jako nedostatečné a proto byl Oblouk o tři roky později demontován.
Jeho jednotlivé části se pak bez většího zájmu válely složené ve skladišti. „Žádná z Moorových plastik nebyla od jeho smrti tak ohrožená,“ nechala se před nedávnem slyšet ředitelka Moorovy nadace Anita Feldmanová. Neutěšený stav trval až do roku 2004, kdy na problém upozornily The Art Newspaper, po jejichž sérii článků se rozjela diskuze, jak sochu znovuvztyčit a zajisti její stabilitu. Experti však dlouho nemohli najít to správné řešení. Došli k němu až po sérii testů a pokusů na začátku letošního roku, kdy se rozhodli vyztužit konstrukci pomocí ocelových trubek.
Mnohaletá práce byla nakonec korunována úspěchem. Na konci července letošního roku se socha vrátila zpět na své místo. Problémy se stabilitou již nemá. „Bylo dlouhodobou ambicí Královských parků vrátit Oblouk do Kensingtonských zahrad, aby opět přinášel veřejnosti radost. Když jsme začali se závěrečnou fází tohoto projektu, nebyli jsme si jistí, jestli je něco takového vzhledem k nestabilitě sochy vůbec reálné. Moderní technologie nám však daly víru, že to jde, aniž by byla skulptura poškozena. Je vzrušující vidět Oblouk zase na místě, které pro něj Henry Moore vybral,“ poznamenal šéf projektu Colin Buttery krátce po znovuvztyčení objektu. Náklady na opravení a přemístění sochy byly vyčísleny na 200 000 liber (asi 6 milionů korun). Velkou část z nich by zahrada chtěla získat od sponzorů.
Pavel BestA
Zajímavá zpráva, o které jsem se nikde jinde na žádném českém webu, nebo v novinách nedočetla. Díky
Super