Zemřel architekt, který dal tvář Brasílii
Krátce před svými stopátými narozeninami se do architektonického nebe odebral slavný brazilský stavitel Oscar Niemeyer, který se do širšího povědomí veřejnosti dostal především díky výstavbě nového brazilského hlavního města.
Hospitalizován byl Niemeyer již před měsícem a půl v nemocnici Samaritano v rodném Riu de Janeiru. „Stěžoval si na nevolnost a byl trochu dehydrovaný,“ nechal se tehdy slyšet jeho doktor Fernando Gjorup. V posledních letech nešlo o nic výjimečného. V roce 2009 se nejslavnější jihoamerický architekt všech dob podrobil operaci žlučníku a následně mu byl odstraněn i nádor z tlustého střeva. Letos v říjnu, nedlouho po nástupu do nemocnice Samaritano, lékaři odhalili i zdroj současných obtíží. Po sérii vyšetření vyšlo najevo, že Niemeyer má zápal plic a ledvinové problémy, jež nakonec vedly k jeho úmrtí.
První významnější architektonické projekty vytvořil Niemeyer již na konci 30. let, kdy na nějaký čas navázal kontakt s neméně slavným Le Corbusierem. Výsledkem jejich spolupráce se v roce 1940 stala budova sekretariátu OSN v New Yorku, na jejímž vzhledu se oba nestoři moderní architektury podíleli. Světovou proslulost však Niemeyerovi přinesla až výstavba zbrusu nového brazilského hlavního města, které během pár let vyrostlo uprostřed deštného pralesa. Nejenže pro Brasílii vytvořil architektonický koncept, ale především zde postavil řadu svých budov v čele s římskokatolickou katedrálou sestavenou z 16 betonových sloupů, z nichž každý váží 90 tun.
Pro Niemeyerovy stavby jsou charakteristické jednoduché oblé tvary, které nezapřou inspiraci ženskými křivkami a zvlněnou brazilskou krajinou. „Pokud máte k dispozici velký prostor – skutečně obří – pak pro něj hledáte nejvhodnější tvar. Někdy se stane, že se shoduje s ženským tělem, to ale není cíl. Tím je čistá forma,“ vysvětlit rodák z Ria de Janeira, jehož rodina měla německé, portugalské a arabské kořeny. Přestože Niemeyer prožil většinu života v Brazílii, v 60. letech ze země kvůli vojenské diktatuře uprchl do Francie, kde navrhnul řadu budov, zejména pak ústředí Francouzské komunistické strany v Paříži. Nestalo se tak čirou náhodou. Niemeyer byl totiž po celý život přesvědčeným komunistou, jehož osobním přítelem se stal Fidel Castro.
I přes pokročilý věk byl Niemeyer až do posledních dní nebývale umělecky plodný. „Práce mě drží na nohou. V mém věku je lepší mít co dělat, než trávit čas nad trivialitami,“ poznamenal před dvěma lety pro magazín The Art Newspaper. Celkem legendární architekt navrhnul více jak 200 staveb, dalších dvacet je přitom ještě rozestavěných. Před několika málo lety se Niemeyer stal jedním z nejstarších snoubenců vůbec. Krátce před svými 99 narozeninami si totiž vzal svoji dlouholetou sekretářku Veru Lucii Cabrerovou. Předním byl 76 let ženatý s první ženou Annitou.
Achitektonický génius