Fillův obraz trhnul rekord
O dílo Emila Filly je u nás i nadále velký zájem. Potvrdila to středeční aukce společnosti Adolf Loos Apartment and Gallery, během níž se podařilo prodat obraz Emila Filly za nevídaných 17,5 milionů korun.
Až do středečního večera bylo přitom nejdražším plátnem Emila Filly prodaným na aukci Zátiší s lahví Cherry, za něž v roce 2010 neváhal nový vlastník zaplatit 16,25 milionu korun bez aukční přirážky. Nově je jím kubistický obraz s názvem Malíř, který rodák ze zlínské Chropyně vytvořil na přelomu let 1920 a 1921, a jež se stalo manifestačním dílem českého kubismu. S pětiprocentní aukční přirážkou se jeho cena vyšplhá na 18,38 milionu. „Plátno patří k nejlepším Fillovým olejům vůbec a má i nejlepší provenienci,“ vysvětlil jednatel aukční síně Vladimír Lekeš důvody, které vedly k tomu, že se dílo nakonec prodalo za tak vysokou částku. Obraz v minulosti vlastnil kupříkladu i slavný český mecenáš a sběratel umění Vincenc Kramář.
Fillovy obrazy patří dlouhodobě mezi vyhledávané umělecké zboží, o něž svádějí sběratelé lítý boj. Loni se za vysoké částky prodaly hned dvě jeho plátna, a sice Hlava muže v cylindru z roku 1914, jež Filla namaloval krátce po návratu z Paříže, kde jej silně ovlivnil Georges Braques, a jehož cena se tehdy vyhoupla až na 16 milionů korun, dále pak obraz Ležící žena, jenž byl jen o osm set tisíc levnější. Suverénně nejdražším dílem, které bylo v České republice vydraženo, je Kupkovo plátno Tvar modré, za nějž zahraniční zájemce zaplatil 55,75 milionu korun. Když ho však chtěl vyvést za hranice naší vlasti, zjistilo se, že jde o kulturní památku, která nemůže Českou republiku natrvalo opustit. Následně se rozpoutala právní bitva. Spor nakonec skončil u ministerstva kultury, jež památkovou ochranu potvrdilo.
Středeční aukce se do análů zapsala ještě jedním číslem. „Prodalo se na ní 94 procent položek, což je také rekord,“ uvedl Vladimír Lekeš. Kubismus byl na aukci zastoupen ještě několika dalšími díly. Za necelý milion korun se prodala olejomalba Žena s dítětem od Vlastislava Hofmana, na získání patinované sádry Viki z roku 1912 od sochaře Otto Gutfreunda stačilo novému majiteli jen 300 tisíc. Prodat se podařilo také Schikanederův Pohled na Mánes (Šítkovské mlýny), jehož vyvolávací cena byla stanovena na 4,8 milionu korun a jež byl nakonec vydražen za 5,1 milionu.
Pavel Besta
Je zvláštní, jak velký je o jeho obrazy zájem. Přitom jde ve své podstatě o absolutně nepůvodní práci, neboť Filla po celý život jen kopíroval práce jiných, zejména pak Picassa a Braqua, ale lidem se to zřejmě líbí.