Žlutá gumová kachna opět splaskla a potopila se
Obří nafukovací socha holandského konceptuálního umělce Florentijna Hofmana inspirovaná dětskou kachničkou do vany již po několikáté vybuchla a splaskla. Stalo se tak během silvestrovských oslav v tchajwanském přístavním městě Ťi-lung.
Prakticky už od svého vzniku, respektive prvního vyplutí, k němuž došlo v roce 2007, rozděluje bizarní plovoucí káčátko umělecký svět. Podle mnohých jde o nevkusný a laciný kýč, najdou se však i tací, kteří v gumové atrakci vidí mistrovskou práci. Ať už je tomu jak chce, na světě si holandské pop-artové dílko získalo už miliony fanoušků. Vyrobené je z více jak dvou set kousků PVC přetřených sytě žlutou barvou, z níž vysvítají pouze černé oči a rudý zobáček. V zadní části plastiky se pak nachází vstup do jakési pomyslné strojovny, odkud je kachnička řízena a kde probíhá její dofukování.
Guinessova kniha rekordů
Od spuštění na vodu stihlo gumové káčátko v rámci turné nazvaného Šíření radosti po světě zavítat do třinácti měst devíti různých států. Aby však nedošlo k mýlce, ve skutečnosti nejde o jedno a to samé dílo. Florentijn Hofman totiž pro každou metropoli vyrábí vždy vlastní jedinečnou sochu. Tu největší bylo prozatím možné spatřit na sklonku roku 2007 ve francouzském přístavu Saint-Nazaire, kde žlutá kachna dosahovala výšky 32 metrů, díky čemuž se dostala do Guinessovy knihy rekordů. Následně gigantické stvoření zakotvilo v brazilském São Paulu, japonské Ósace, novozélandském Aucklandu nebo australském Sydney. První americkou metropolí, která pryžové káčátko přivítala, byl Pittsburgh, kam si ho přišlo prohlédnout přes milion návštěvníků.
Ne všude ale vzbudilo umělé kachní mládě takové nadšení. Kupříkladu během zastávky v Belgii se ho skupinka vandalů opakovaně pokusila zničit. Rozporuplné reakce vyvolaly i další Hofmanovy projekty. Kritiku z řad odborné veřejnosti si vysloužil jak dřevěný králík ležící na břehu řeky Něvy v Petrohradu, žabák na střeše Uměleckého muzea v Kóbe, obří medvěd tyčící se uprostřed amsterodamského parku, tak zejména ušaté prase ve Štrasburku. Velmi vzdáleně se instalace podobají zvětšeným hračkám Libuše Niklové, potažmo pracím jejího syna Petra Nikla, jehož díla jsou nyní k vidění v druhém patře Městské knihovny. Zdaleka však nedosahují takové poetičnosti a lehkosti jako jejich čeští příbuzní.
Rozsápá ji orel?
K výbuchu Hofmanovy kachny došlo v ten nejnevhodnější moment. Exploze se totiž odehrála v předvečer Nového roku. „Chtěli bychom se omluvit všem příznivcům díla. Zatím nevíme, co způsobilo problémy,“ nechal se slyšet organizátor akce Huang Jing-tai. Domněnka rozšiřovaná některými ťi-lungskými obyvateli, že do gumové sochy zaťal své drápy orel, byla v těchto dnech vyvrácena. Explozi podle všeho způsobily velké teplotní výkyvy, díky nimž došlo k rychlému smrštění a roztažení pláště a následně k jeho prasknutí. Není to přitom poprvé, co měla gumová kachnička problémy. Nejprve se z neznámých důvodů vypustila v Hongkongu, poté padla za oběť silnému zemětřesení. V těchto dnech však už zase klidně pluje po hladině ťi-lungského zálivu. Během pouhých dvou dnů se totiž podařilo vyrobit její kopii. Nebývalý zájem o dílo holandského umělce dokumentuje i akce z uplynulého léta, kdy obyvatelé amerického Louisvillu vypustili do řeky Ohio na 25 000 podobných gumových kachen. Přestože byl uplynulý rok podle čínského horoskopu rokem hada, spíše se zdá, že byl sezónou žlutých kachniček…
Pavel Besta
Zajímavé