Dvořákova Praha nabídne i skladatelovu operní prvotinu
V rámci mezinárodního festivalu Dvořákova Praha, který odstartuje už příští neděli, by měla mimo jiné zaznít i Dvořákova operní prvotina Alfred. Ta byla zatím nastudována jen jednou a to v roce 1938, tehdy však v českém překladu. Letos si ji posluchači budou moci v rámci festivalu poprvé vychutnat v původním znění.
Slavný český skladatel napsal Alfreda v roce 1870 na libreto německého romantického básníka Karla Theodora Körnera. K jeho zkomponování se odhodlal až v relativně pokročilém věku devětadvaceti let, kdy měl za sebou již řadu symfonií a osmileté působení v orchestru Prozatímního divadla. Námět opery je inspirovaný postavou anglosaského krále Alfreda Velikého, jemuž se podařilo uchránit svou zemi před dobyvačnými Vikingy. Přestože ji Dvořák nedlouho po dokončení předložil k posouzení Bedřichu Smetanovi, jenž tehdy vedl operu Prozatímního divadla, k jejímu nastudování za autorova života nakonec nedošlo. Zatím jediného scénického uvedení se Alfred dočkal krátce po „Mnichovu“ v prosinci roku 1938 v olomouckém divadle. V němčině by měl být poprvé proveden 17. září v rámci festivalu Dvořákova Praha.
Předprogram sedmého ročníku prestižní hudební přehlídky naplánovaný na 7. září neodstartuje v našem hlavním městě, jak by se dalo očekávat, ale ve středočeských Zlonicích. Právě zde totiž Dvořák strávil část svého mládí. Jeho otec v městečku vlastnil hospodu, k níž patřily i dvě obytné místnosti, v nichž rodina nějakou dobu žila. Podle některých historiků se zde Dvořák poprvé platonicky zamiloval. Jeho láskou se tehdy stala o necelý rok starší Terezie Liehmannová, dcera zdejšího učitele a hudebníka. Při pobytu v Zlonicích v únoru roku 1865 Dvořák ale především složil svou první symfonii. Právě tu si bude možné 7. září poslechnout v místním kostele Nanebevzetí Panny Marie. Koncert navazuje na loňský projekt nazvaný Po stopách Antonína Dvořáka. O den později bude festival oficiálně zahájen v Praze. Ve Dvořákově síni pražského Rudolfina ho Slavnostním zpěv otevře Česká filharmonie s šéfdirigentem Jiřím Bělohlávkem a houslistou Josefem Špačkem.
O devět dní později dojde i na Alfreda. Ten měl původně spatřit světlo světa pod vedením předního německého dirigenta Gerda Albrechta, který stál v čele České filharmonie v letech 1993 až 1996. 78letý Albrecht však na jaře tohoto roku podlehl těžké nemoci, a proto bude tento vážený propagátor české hudby nahrazen jiným německým dirigentem Heiko Mathiasem Försterem. Za doprovodu Symfonického orchestru Českého rozhlasu a Českého filharmonického sboru Brno se sbormistrem Petrem Fialou se v titulních rolích objeví Felix Rumpf a Petra Froese. „Dvořákova Praha chce dělat čest svému jménu, být festivalem světovým, a přece výsostně českým,“ nechal se slyšet umělecký ředitel festivalu Marek Vrabece. Kromě tuzemských hvězd vážné hudby by se v rámci přehlídky mělo divákům představit také několik těch světových, jako třeba Krystian Zimernam, nebo houslový virtuóz Vadim Repin. Festival, jehož rozpočet letos tvoří 35 milionů korun, by měl v pondělí 22. září uzavřít koncert Izraelské filharmonie pod vedením světoznámého dirigenta Zubina Mehty.
To by mohlo být zajímavé, poslechnout si Dvořákovu prvotinu.
Na festival se už moc s manželem těšíme.