Všechny Warholovy dochované filmy se dočkají digitalizace
Jen několik týdnů poté, co se programátorům z univerzity Carnegie Mellon podařilo zachránit 18 unikátních Warholových počítačových obrazů, a už tu máme další zprávu týkající se toho známého popartového umělce. Právě totiž začala digitalizace jeho filmů, během níž by mělo dojít na převod a úpravu všech jeho snímků a videí.
O záměru před pár dny informovali veřejnost zástupci newyorského Muzea moderního umění a Muzea Andyho Warhola v Pittsburghu. Právě tyto dvě instituce se do projektu společně pustily. Samotnou digitalizaci by mělo provést studio MPC společnosti Technicolor. Předpokládá se, že práce na převodu autorových filmových děl potrvá několik let. Warhol byl totiž za života velmi plodný. Natočil 60 filmů, z nichž největší známosti došly snímky jako Spánek, Kiss, nebo Empire. Vedle toho však vytvořil dalších 279 screen tests neboli kamerových zkoušek, které si v roce 2009 mohli v pražském Rudolfinu prohlédnout také čeští milovníci umění. Pittsburský rodák na nich zachytil Dennise Hoppera, Lou Reeda nebo Salvatora Dalí. Celkem podle odhadů během života natočil na 4000 videí. Většina z nich je ve vlastnictví Muzea moderního umění.
„Tyto filmy se mohou rovnat s Warholovými nejlepšími pracemi a jsou stejně významné jako jeho obrazy,“ nechal se slyšet ředitel Muzea Andyho Warhola Eric Shiner. Kameru značky Bolex si slavný popartový umělec koupil na začátku roku 1963. Během následujících dvanácti měsíců s ní natočil 21 kratších i delších videí. „Natáčel všechno kolem sebe. Chodil k lidem domů a točil večeře. V podstatě byl workoholik a množství filmů, které shromáždil, je neuvěřitelné,“ dodala kurátorka filmové sbírky muzea Geralyn Huxleyová. Zajímavé je, že pittsburský rodák v roce 1970 přestal své snímky zveřejňovat. Se svojí kamerou však ještě další dva roky točil. Tyto snímky se do rukou kunsthistoriků z newyorského muzea dostali až po Warholově smrti v roce 1987 a na svou první projekci teprve čekají.
Prvních 15 z nich si budou moci zájemci vychutnat 17. října. Vzhledem k tomu, že je zaměstnanci studia MPC už stihli převést do nového formátu, budou k vidění v digitální podobě. „Byl to můj dlouholetý sen, aby byly Warholovy filmy každému k dispozici. Myslím, že budou všichni překvapeni rozsahem a vitalitou jeho filmového díla,“ uzavřela Huxleyová. K snímkům navíc vznikl nový hudební doprovod, na němž se podíleli kupříkladu Bradford Cox ze skupiny Deerhunter, zpěvačka Eleanor Friedbergerová nebo kytarista Dean Wareham. Přehlídka odstartuje v Carnegie Music Hall, odkud se přesune do dalších měst. Vyvrcholit by měla ve dnech od 6. do 8. listopadu v New Yorku.
Kamerové zkoušky mě svého času v Praze hodně zaujaly, tak se těším i na filmy. Je otázkou, jestli budou někde k online zhlédnutí.
Díky. Zaujímavé
O Warholovy věci je teď velký zájem. Nikdy jsem příliš nechápala proč. Campbellovy plechovky ani další jeho práce mi osobně vůbec nic neříkají.
Určité odlidštejní v nich patrné je, ale to je dobře. Žijeme v podobně odlidštené době. Navíc bylo Warholovým záměrem upozornit na konzumní způsob života.
To je super.