Kostel sv. Mikuláše se brzy rozzáří v nových barvách
Jednu z dominant Staroměstského náměstí, kostel sv. Mikuláše, už několik dní zakrývá lešení. Cenná barokní památka totiž prochází nákladnou rekonstrukcí. Během ní by mělo dojít na obnovu zevního pláště i na čištění všech zdobných prvků. O nutnosti opravy rozhodla Rada hlavního města Prahy v březnu letošního roku.
Plánovaná renovace kostela začala omytím a celkovým vyspravením omítek. Dále by mělo dojít na rekonstrukci sochařské a štukové výzdoby, včetně injektáže trhlin v omítce. Oprav se dočkají i sochy, dřevěné výplně, kovové prvky fasád včetně kovaných mříží. Částečně bude vyměněna také střešní krytina a hromosvody. „V případě kostela svatého Mikuláše, v němž od roku 1920 působí Církev československá husitská, jsme k opravě přistoupili i ze symbolických důvodů. V roce 2015 si totiž připomeneme 600. výročí upálení mistra Jana Husa,“ vysvětlil Václav Novotný, náměstek pražského primátora a radní pro kulturu. Náklady na rekonstrukci by neměly podle plánu přesáhnout částku 50 milionů korun.
Kostel sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí je jedním z nejstarších chrámů na území Starého města pražského. První zmínky o jeho existenci jsou datovány už od roku 1273. V roce 1635 získali kostel Benediktini z emauzského kláštera Na Slovanech. Jejich vizí bylo zbudování nového kláštera a rozsáhlá obnova celého chrámu. Ta však nebyla uskutečněna dle původního záměru, kostel byl zbořen a roku 1732 se začal stavět nový. Vysvěcen byl až v roce 1737. Barokní podoba, kterou si chrám zachoval dodnes, je dílem slovutného architekta Kiliana Ignáce Dienzenhofera, mezi jehož nejvyzrálejší díla patří. Díky velkolepým nárožním věžím a kupoli nad hlavní lodí je chrám nezaměnitelný s jinou stavbou v okolí. Dnes již ze všech stran viditelná budova s průčelím do Staroměstského náměstí byla dříve obestavěna několika domy, tvořícími tehdy malé náměstí Kurný trh. Od reforem Josefa II. se kostel i přilehlý klášter potýkal s mnoha nepravostmi. Interiér byl postupně rozprodán, z chrámové lodi se stalo skladiště a později koncertní síň. Ke konci 19. století byla tomuto místu navrácena důstojnost a opět začalo plnit pouze bohoslužebné účely. Návratu se dočkalo i vybavení. Strop například nově ozdobil lustr ve tvaru carské koruny dar od Mikuláše II.
Přestože v těchto dnech zahaluje bohatě zdobenou fasádu svatého Mikuláše vysoké lešení, je kostel i nadále v provozu a je možné ho normálně od 10 do 16 hodin navštívit. „S rekonstrukcí zatím nemáme žádné problémy, čekali jsme na ni dlouho, ale nebyly peníze,“ nechala se slyšet zdejší farářka Renata Wesleyová. Během renovace dostane kostel novou barvu. Ta bude zřejmě výrazně tmavší než dosud. Omítka by tak měla více odpovídat původnímu vzezření. O přesné barvě omítky rozhodnou památkáři až na základě důkladného rozboru zdiva. Práce na rekonstrukci významné barokní stavby byly svěřeny do rukou společnosti Gema Art Group, která má s podobnými projekty bohaté zkušenosti. V minulosti kupříkladu prováděla opravu Klementina, Valdštejnského paláce, nebo Anežského kláštera. Do kdy by měla obnova kostela sv. Mikuláše probíhat, není zatím zřejmé. Dá se však očekávat, že skončí někdy v průběhu příštího roku.
Už mnohokrát jsem si říkala, že sv. Mikuláš na Staromáku by si zasloužil opravit. Jen nevím, proč se to zase platí z městských peněz, teď když bude církvím vracen majetek a vypláceny jim miliardy, tak by si to církve měly zaplatit samy, ne?
Přesně tak, je to jedna z nejvýznamnějších pražských památek, navíc úplně v centru města, tak je dobře, že se dočká opravy.