V Římě znovu vyroste slavné Augustovo mauzoleum
Staletími i vandaly notně poničené Augustovo mauzoleum by se mělo dočkat brzké opravy. Před několika málo dny o tom rozhodla italská vláda. Rekonstrukce významné římské památky z dob císařství má proběhnout ve třech fázích a definitivně skončit v roce 2016.
Letos v létě si slavná metropole na Tibeře připomíná dvoutisící výročí od smrti císaře Augusta, považovaného v Itálii za vůbec nejschopnějšího římského vladaře. Při této příležitosti proběhla ve Věčném městě řada kulturních akcí počínaje konferencemi, přes výstavy, až po divadelní představení. Podle plánu zpřed mnoha let mělo dojít také na slavnostní odhalení opraveného Augustova mauzolea. Na rekonstrukci významné památky, s jejíž stavbou se začalo v roce 28 př. n. l. se však našly peníze až teď. Původně se uvažovalo i o variantě, že část opravy zaplatí bohatá Saudská královská rodina. Ta se již předtím nabídla, že vedle Augustova mauzolea zafinancuje také opravu bývalé školy pro gladiátory Ludus Magnus nedaleko Kolosea a staré římské nádrže, která zásobovala vodou komplex lázní vybudovaný za císaře Trajána. Projekt obnovy Augustova mauzolea bude ale nakonec placen z vládních a městských peněz. Stát na rekonstrukci přispěje deseti miliony eur a Řím dalšími dvěma miliony eur.
Budova, v níž byl až do roku 410, kdy došlo k vyplenění Říma vizigótskými vojáky, uložen popel císaře Augusta a členů jeho rodiny, je ve velmi špatném technickém stavu. Ve středověku byla stavba přeměněna na pevnost. Posledních drobných úprav se dočkala v roce 1937 za vlády fašistického vůdce Benita Mussoliniho. Ten se rád připodobňoval k dávným římským vladařům, k čemuž mu měly dopomoci i nákladné opravy starověkých památek. Od té doby hrobka, před jejímž vchodem stávala dvojice obelisků a na jejíž střeše se tyčila císařova socha, chátrá. „Je smutné vidět tak významnou historickou památku v tak zanedbaném stavu,“ nechal se před časem slyšet její velký obdivovatel Mario Adobati. Mauzoleum totiž obrůstá plevelem a shlukují se v něm bezdomovci a vandalové. To by se ale mělo v nadcházejících měsících změnit.
Obnova někdejší císařské hrobky by měla proběhnout ve třech fázích. Během té první, jež vyjde na 6 milionů eur, bude odstraněna veškerá vegetace ze stavby, proběhne fixace stěn a bude zajištěna hydroizolace jednotlivých částí budovy. „Nebudeme samozřejmě přidávat žádné nové elementy. Chceme jen, aby bylo mauzoleum přístupné veřejnosti,“ vysvětlil architekt Sebastiano La Manna, zodpovědný za celý projekt. Druhá fáze oprav bude zahrnovat instalaci klimatizace, osvětlení a výtahu, který by měl objekt zpřístupnit handicapovaným osobám. V rámci poslední fáze dojde k osazení stěn hrobky informačními tabulemi a panely. Za dva roky by si tak návštěvníci Věčného města mohli vedle sebe prohlédnout jak nedávno dokončenou budovu muzea, v němž se ukrývá překrásný Augustův oltář Ara Pacis, tak i s citem opravené místo jeho někdejšího posledního odpočinku.
Nedávno jsem kolem Augustova mauzolea procházel a vůbec ani nepoznal o jak známou stavbu jde. Je hodně poničená a utopená mezi stropy a budovami.