Prahu podruhé rozzáří světelná show jménem Signal
Po loňské úspěšné premiéře se do hlavního města vrací festival světla Signal. Začít by měl tento čtvrtek a během následujících čtyř dní podle slov pořadatelů nabídne 4 velkoformátové videomappingy a více jak 20 světelných instalací. Mimo jiné se v rámci něj budou zájemci moci dotknout duhy.
Zatímco ve světě se podobné vizuální akce konají už řadu let, do Prahy zavítal festival zaměřující se na světelnou show poprvé loni na podzim. A dlužno dodat, že o něj byl možná až nečekaný zájem. Podle organizátorů ho stihlo navštívit 250 000 diváků. „Již při loňské premiéře s čtvrtmilionovou návštěvností dokázal festival Signal rozvířit vody kulturního dění v České republice,“ nechal se slyšet jeho ředitel Michal Pošta. Letošní ročník netradiční venkovní přehlídky by tato čísla rád vylepšil. Podle pořadatelů by se počet diváků mohl vyšplhat až k hranici 350 000. Festival oficiálně odstartuje ve čtvrtek 16. října v 19 hodin večer na Staroměstském náměstí, kde mezinárodní umělecké trio MaxIn10sity promítne na fasádu Paláce Kinských svou projekci s názvem Dreamforge.
Uměleckých děl by mělo být v rámci festivalu k vidění o něco méně než loni. Podle Michala Pošty však instalace budou „komplikovanější, sofistikovanější a náročnější“. Prohlédnout si je bude možné v ulicích, parcích, na náměstích, na mostech či dokonce přímo ve vodách řeky Vltavy. U Alšova nábřeží by totiž pod hladinou i nad ní měl plout bájný hlavonožec jménem Kraken. Nestvůra schopná podle pověstí potopit i obří plachetnici je dílem mladé české výtvarnice Gabriely Prochazky. Na dohled od Krakena se pak zájemci budou moci nechat okouzlit další podivuhodnou instalaci. Studio R/FRM společně s Janem Nálepou totiž plánuje, že na Karlově mostě oživí jednu ze zdejších soch. Mělo by jít o svatého Kajetána.
Z českých tvůrců se v rámci festivalu představí kupříkladu také David Černý, jehož Speederman bude stát před Tančícím domem, Petr Nikl, jehož interaktivní instalaci si bude možné osahat v Taneční konzervatoři hlavního města Prahy, nebo letošní laureát ceny Jindřicha Chalupeckého Richard Loskot, který na Ovocném trhu předvede intimní práci s rozkladem světelného spektra, během níž bude možné v podvečerní Praze spatřit nefalšovanou barevnou duhu. „V letošní otevřené výzvě jsme obdrželi přes 450 projektů od více čí méně zavedených umělců z více než 50 zemí z celého světa. Máme pocit, že posláním festivalu je také objevovat nové talenty,“ dodal k přehlídce její ředitel.
Během čtyř dní budou moci diváci zhlédnout také 4 videomappingy neboli projekce na fasády domů. Kromě Paláce Kinských dostane na několik hodin novou podobu také kostel sv. Ludmily na náměstí Míru, který proměnili umělci už v rámci loňského ročníku festivalu. Na prostorový 3D zážitek se mohou těšit ti, kteří se mezi 19 a 24 hodinou přijdou podívat na Michnův palác. Členové turecké umělecké skupiny jeho plášť totiž promění v úplně nový objekt. Fasáda Městské knihovny poslouží coby plátno australským The Electric Canvas, jenž v minulosti tímto způsobem zkrášlili i budovu opery v Sydney. Zajít se vyplatí i do parku Kampa, kde bude umístěna instalace The Pool americké umělkyně Jen Lewin. V Zítkových sadech zase rozzáří 256 balónků, které budou tančit v rytmech reprodukované hudby. Jedno z nejpůsobivější světelných děl by mělo hostit Hradčanské náměstí, odkud bude do nebe svítit dvojice modrých paprsků. Je tedy na co se těšit…
Festival se myslím celkem povedl. Zejména videomapping na fasádu kostela svaté Ludmily na náměstí Míru stál za to.
Byla jsem se podívat na videomapping na Staroměstské náměstí a na náměstí Míru, ale ani jedna mě nijak zvlášť nenadchla.
Některé věci se opravdu povedly – rozklad světelného spektra od Richarda Loskota, instalace The Pool Jen Lewinové, balónky v Zítkových sadech, jiné zase ne – videomapping na Staromáku, nebo Kraken
Už se teším na další ročník. ten letošní byl lepší než loňský, tak doufám, že to samé bude možné říci příští rok v říjnu.
Rozklad světla byl super