Italští restaurátoři objevili na Leonardově obraze nové výjevy
Obraz renesančního malíře Leonarda da Vinciho Klanění tří králů má za sebou první fázi restaurování. Po dvou letech titěrné práce ji dokončili italští odborníci, kteří se při té příležitosti pochlubili i svými výsledky. Jedním z nich je odkrytí neznámé scény v horní části plátna.
Slavný italský mistr začal na Klanění tří králů pracovat v roce 1481, tedy v pouhých devětadvaceti letech. Zakázku na vytvoření plátna obdržel od mnichů z kláštera San Donato a Scopeto ve Florencii. Jak se pro Leonarda stalo záhy dosti charakteristické, obraz sice rozpracoval, ale už nedokončil. Na pozvání vévody Lodovica Sforzy totiž narychlo odjel do Milána. O patnáct let později proto mniši požádali o zobrazení známé biblické scény jiného významného renesančního malíře Filippa Lippiho. Leonardovo rozpracované plátno si však prozřetelně ponechali a to se později dostalo do sbírek galerie Uffizi. Jeho kurátoři si ale před dvěma lety povšimli, že dílo žloutne a jinak chátrá. Rozhodli se ho proto nechat zrestaurovat.
Před italskými specialisty stál nelehký úkol. „Čistění je velmi specifická činnost, protože se dotýkáte samotné malby. Nejtěžší na tom bylo a stále je rozluštit všechny detaily, tvary a formy, kterých Leonardo chtěl dosáhnout,“ nechal se slyšet během tiskové konference uspořádané při příležitosti dokončení první fáze restaurování italský expert na staré obrazy Roberto Belluci. Renovace plátna byla o to složitější, že Klanění tří králů obsahuje pouze podmalbu, navíc ještě velmi nezřetelnou. Restaurátoři si proto museli počínat obzvláště obezřetně. Při čištění obrazu tak používali především speciální štětečky a vatové houbičky. Jejich pečlivost nicméně před nedávnem přinesla kýžené ovoce.
V horní části obrazu se totiž restaurátorům podařilo objevit dosud neznámý výjev, na němž jsou namísto pastýřů vyobrazeni válčící bojovníci. Co přesně má scéna symbolizovat, zatím odborníci netuší. Možná jde o jednu z mnoha šifer, jimiž Leonardo svá díla podle některých záhadologů prošpikovával. Není přitom vyloučené, že se restaurátorům nepodaří na plátně ještě nějaké nečekané tajemství objevit. Druhá fáze čištění by totiž měla skončit až v červenci roku 2015. „Postupně odstraňujeme vrstvy, které za ty roky udělaly z mnoha detailů naprosto nečitelné věci. Chtěli bychom to dokončit do příštího léta,“ dodal vedoucí restaurátorských prací Marco Ciatti. Práce na obrazu by měly vyjít na 170 000 eur, tedy bezmála 5 milionů korun. Peníze na renovaci slavného plátna darovala ve formě grantu asociace Přátel Uffizi.
Na informaci jsem nikde jinde než u Vás nenarazila, takže díky za ni. Škoda, že se české noviny podobným věcem nevěnují.
Také některé významné obrazy v českých sbírkách by si zasloužily zrestaurování.
Úplně nová a neznámá scéna to zas tak není. Vidět už byla před čištěním. Teď je ale na ní možné lépe rozeznat některé detaily.
Kdesi jsem se dočetla, že jeden z Leonardových obrazů zamířil do Abu Dhabi. Chtěla jsem se zeptat, zda o tom nevíte víc?
Dobrý den, máte naprostou pravdu. Zhruba před třemi týdny skutečně pařížský Louvre přesunul do své pobočky v Abú Dhabí velké množství děl (asi 300), včetně jednoho obrazu Leonarda da Vinciho. Konkrétně jde o plátno La Belle Ferronniere, tedy Portrét dámy. Kromě něj zde bude k vidění kupříkladu Monetovo Nádraží Saint Lazare, nebo Warholo Elektrické křeslo.
Děkuji za vyčerpávající odpověď.