Munchovo muzeum v Oslu získá nové futuristické sídlo
Radní hlavního města Norska před pár dny definitivně posvětili plán na výstavbu zbrusu nové budovy, kam své sbírky následně přesune Munchovo muzeum. S výstavbou futuristického sídla by se mělo začít na začátku nadcházejícího roku. První návštěvníci se jím budou moci projít ale až v roce 2018, kdy má být stavba hotová.
Nápad není přitom nikterak nový. S myšlenkou na výstavbu nové budovy Munchova muzea přišli radní už v roce 2004. Tehdy totiž došlo v jeho někdejších prostorách ve čtvrti Töyen ke krádeži dvou mimořádně cenných pláten – jedné z variant Výkřiku a Madony, které si odnesli maskovaní lupiči. Najít se je přitom podařilo až po dvou letech a navíc ve značně poškozeném stavu. Situace byla o to horší, že k loupeži došlo přímo před zraky návštěvníků. Z následného vyšetřování mimo jiné vyplynulo, že budova z roku 1963 není dobře zabezpečena a není ani v odpovídajícím technickém stavu. Muzeum bylo proto na celý rok uzavřeno. Radní se proto po incidentu rozhodli vypsat soutěž na nový objekt, kam by se sbírka zahrnující na 1100 maleb a 15 500 tisků mohla přestěhovat.
Podobně jako v případě architektonické soutěže na výstavbu pražské Národní knihovny však okolo plánu vyvstaly vleklé spory. Kdo nakonec budovu postaví a jak bude vypadat se tak veřejnost dozvěděla až v roce 2009. Z desítek návrhů byl nakonec vybrán ten od španělského studia Herreros Arquitectos, který počítal s výstavbou prosklené futuristické rezidence ve tvaru písmene lamba, po němž dostalo sídlo i svůj název. Vzhledem k tomu, že je budova v horní polovině skosena směrem vpřed, budí dojem, že se lehce uklání. Podle autorů vítězného návrhu má jít „o pomyslný hold slavnému malíři, který ve městě studoval.“ Po dalších komunálních volbách byla však realizace projektu pozastavena a uložena na několik let k ledu. Noví radní mu však dali na konci minulého měsíce zelenou. Lamba tak přeci jen bude moci v Oslu vyrůst.
Lehce se naklánět vpřed by se Lambda měla v atraktivní lokalitě osloského přístavu hned vedle nedávno dostavěné norské Opery. V její blízkosti by pak měl vyrůst také komplex zasvěcený veřejné knihovně. Celé nábřeží by tak v nadcházejících letech mělo dostat úplně nový vzhled. Podlahová plocha chystaného muzea by měla činit 16 000 m². Náklady na postavení Lambdy jsou vyčísleny na 2,8 miliardy norských korun (tedy bezmála 10 miliard korun českých). Původně však měly činit jen asi polovinu. V průběhu předcházejících let však byly navýšeny. Vláda se před pár dny rozhodla projekt podpořit ze státní pokladny dotací ve výši 605 milionů norských korun (necelými 2 miliardami korun českých). Své brány by nové muzeum mělo otevřít za tři roky, kdy si bude svět připomínat sto pětapadesáté výročí od Munchova narození.
V Oslu budou mít zřejmě velmi zajímavé a moderní nábřeží.
nevím, jak ostatním, ale mně osobně se tedy nové sídlo Munchova muzea vůbec nelíbí. jde podle mě o dost fádní stavbu a nezachrání to ani řeči, o nějakém klanění budovy. prostě jde zase jen o prosklenou krabici. a aby se neřeklo, tak má alespoň sešikmený vršek. to je tedy toho.
Je pravda, že budova nevypadá kdo ví jak zajímavě. Navíc se obávám, že výsledek bude mnohem horší než návrh.
Podle mě vypadá budova zajímavě. Alespoň tedy v Oslu něco postaví. To v Čechách se podobné stavby už prakticky nebudují. Jednou z mála kulturních budov, která u nás po revoluci vyrostla, je plzeňské divadlo. Praha by si podle mě zasloužila nejen novou knihovnu od renomovaného autora, ať už od Kaplického, nebo někoho jiného, ale i novou operní budovu, muzeum i galerii.