V Casablance vyroste nejvyšší budova afrického kontinentu
Až doposud měla většina lidí marocké přístavní město Casablanka spojené se stejnojmenným americkým filmem s Humphrey Bogartem a Ingrid Bergmanovou v hlavních rolích. Za pár let by tomu mohlo být jinak. Ve městě totiž má vyrůst nejvyšší mrakodrap Afriky, který by se podle jeho autorů měl stát nejen novým symbolem tohoto rušného přístavu, ale rovnou celého kontinentu.
Se stavbou budovy, jež zatím nese pracovní název Věž světla, by se podle plánu mělo začít již v červnu nadcházejícího roku. Mrakodrap by měl vzniknout na okraji města nedaleko moře. „Konstrukce věže má být elegantní a budit dojem, že jde o svatební šaty,“ nechali se slyšet členové francouzského architektonického studia Valode & Pistre, které budovu vyprojektovalo a jež by ji mělo nyní i postavit. Budova připomínající plnicí pero, a která podle všeho po svém dokončení ponese jméno marockého krále Mohameda VI., by v sobě měla ukrývat sedmi hvězdičkový hotel s 200 apartmány, nákupní centrum, obří galerii výtvarného umění a 100 metrů vysoké atrium těšně pod špičkou budovy. První návštěvníci by se do útrob mrakodrapu měli podívat v roce 2018, kdy má být věž hotová.
Za čtyři roky by se tak mělo změnit pořadí nejvyšších budov Afriky. Tou zatím nejvyšší je jihoafrické Carlton Center v Johannesburgu, které se sápe 220 metrů nad zem. Věž světla by ji ale měla výrazně překonat, podle plánu dosáhne výšky 540 metrů. „Výška věže má připomínat to, že se v Africe nachází 54 zemí. Každý, kdo na tomto kontinentě žije, se tak může cítit součástí stavby,“ prozradili zástupci investora. Tím je dubajská společnost Middle East Development saudsko-arabského podnikatele a šejka Tareka bin Ládina, nevlastního bratra nechvalně proslulého teroristy Usámy bin Ládina. Odhadované náklady na výstavbu obřího mrakodrapu, který se na první pohled velmi podobá slavnému londýnskému „Střepu“ italského architekta Renza Piana, činí více jak 1 miliardu dolarů (tedy cca 20 miliard korun).
Symbolika by se podle architektů Valode & Pistre neměla odrážet jen ve výšce věže, ale i v dalších aspektech budovy. Plánovaných 114 pater přirovnávají autoři k stejnému počtu súr, tedy kapitol, jež obsahuje Korán. Členitý plášť s řadou tvarově indiferentních perforací by pak měl odkazovat k tisícovce jazyků, jimiž se na černém kontinentu mluví. „Při pohledu ze strany bude věž připomínat plnicí pero, což je nástroj, který šejk Tarek používá pro uskutečňování budoucnosti,“ vysvětlili architekti, proč budova dostala právě tento netradiční tvar. V případě pařížského studia Valode & Pistre samozřejmě zdaleka nejde o první takto ambiciózní projekt. V minulosti kupříkladu dvojice Denis Valode a Jean Pistre postavila věž T1 ve slavné pařížské čtvrti La Défense, obchodní centrum v čínském Haitangu, nebo multiplex v libanonském Bejrútu. V současnosti dokončují další mrakodrap na La Défense a v ruském Jekatěrinburgu.
Zdá se, že ani Věž světla nebude jediným marockým projektem francouzského architektonického studia. To by totiž v nadcházejících letech mělo v přístavu El Jadida vybudovat rozměrné výstaviště s jezdeckou dráhou. Pokud stavba mrakodrapu v Casablance dostane zelenou, což se jeví jako velmi pravděpodobné, bude se město v budoucnu moci pochlubit hned dvěma nej. Už dnes se totiž v přístavu nachází mešita Hassana II. s nejvyšším minaretem na světě.
Nic podobného bych v Čechách nechtěla. Stačí, že u nás v Brně vyrostla ta obluda AZ Tower. Přestože byla dokonce zařazena mezi nejzajímavější mrakodrapy současnosti, mě osobně se mi vůbec nelíbí…
Alespoň tam vzniká něco architektonicky zajímavého. U nás se staví jen nevhledné, ošklivé celoproklené kancelářské budovy.
Pracovat bych v tom tedy nechtěl.
Nevím proč něco takového vůbec vzniká. Obzvlášť na místě, kde je obrovské množství volného prostoru. Ale tak to je. Kdysi se stavělo do šířky a panovníci se předháněli v tom, který palác bude mít delší fasádu, dnes se naopak vede soutěž o nejvyšší budovu.