Kodaline představí své nové album na dvou kontinentech
Vedle U2 nebo The Cranberries se také irští Kodaline mohou zařadit mezi skupiny, kterým se podařilo překročit hranice Zeleného ostrova a stát se celosvětově úspěšnými. V únoru letošního roku plánuje kapela vydat novou desku Coming Up For Air, kterou by její členové rádi představili hned na dvou různých kontinentech.
Čtyři přátelé, kteří od dětských let sdílejí společnou vášeň pro muziku, jež se pro ně samotné stala tím nejspolehlivějším lékem na veškeré citové neduhy – takoví jsou Kodaline, irská kapela hrající rock, respektive alternativní rock, neboť jakmile kromě kytar popadnou mandolínu a foukací harmoniku, lze si je snadno představit uprostřed tradičních “irish pubs”, jak spolu s místními notují irské lidové písně. Za svůj domov považují Swords, což je jedna z předměstských částí Dublinu, v níž se poznali a vyrostli tři členové skupiny – zpěvák Steve Garrigan, bubeník Vinny May a kytarista Mark Prendergast. Kapela fungující od roku 2005 se nejprve prezentovala jako 21 Demands a teprve počátkem ledna roku 2012, kdy přišel baskytarista Jason Boland, původem z Maynooth, se stala kompletní a změnila název. Za zmínku ovšem stojí také jeden úspěch z první éry. V roce 2007 se kapele se svým singlem Give Me a Minute jako první v historii podařilo ovládnout irskou hitparádu i bez profesionální studiové nahrávky.
Začátky Kodaline přesto nebyly růžové. Poprvé, když dostala příležitost oslovit britského producenta Steva Harrise, měli její členové takovou trému, že nebyli schopni podat solidní výkon, načež jim producent řekl, ať to rovnou zabalí. O dva roky později se však s Harrisem setkali znovu a začali pracovat na své první desce.“Hudba pro nás není jen hudbou, je to terapie,” říká šestadvacetiletý zpěvák Steve Garrigan, poté se lehce pousměje a dodává: “Díky rozchodům to jde snadno. První věc, na níž myslíme, při psaní muziky, je, že nám to pomáhá. Pak přemýšlíme, jak využít naše vlastní pocity k tomu, aby se mohly dotknout i ostatních.”
Prvním zářezem v diskografii Kodaline se stalo album In A Perfect World, které je možné označit za jakousi osobní zpověď členů kapely. Vyšlo předloni 17. června a za singlové byly z jedenácti skladeb vybrány Love Like This, All I Want a High Hopes, která je nejstarší na desce. Jak mnoho umělců přiznává, ta nejlepší díla často vznikají v důsledku citové rozervanosti a neuspokojivého životního pocitu, což je i případ poslední výše jmenované skladby, kterou napsal Steve Garrigan. Lyrická High Hopes vznikla poté, co byl vyhozen z univerzity, vstřebával rozchod a neměl žádný budoucí plán. Tím se nakonec stala hudba, naštěstí pro fanoušky i zpěváka samotného, jelikož v jednom rozhovoru dodal, že studium práv a ekonomie pro něj bylo duši-zničující. Úspěšnou písní na albu je rovnež All I Want, která byla použita ve filmu Hvězdy nám nepřály a jejíž coverovou verzi je možné najít i na Youtube kanálu známé britské zpěvačky Elle Goulding.
“Hudba by měla mít vždy určitý smysl. Smyslem té naší je upřímnost,” zdůrazňují Kodaline a svou vizi implementují také do nového alba Coming Up For Air, které vyjde 9. února 2015. Koncept desky otevírá skladba stejně přímočará jako její titul – Honest, spolu s klipem uveřejněná před třemi týdny. Nový výlisek je pro Kodaline z hlediska produkce skokem do neznáma a jak sami členové kapely přiznávají, je také skokem neplánovaným. “Kdyby nám ještě na začátku léta někdo řekl, že do podzimu budeme mít hotové druhé album, nevěřili bychom mu. Všechno se událo strašně rychle,” přiznávají. Natáčení předcházelo setkání s producentem Jacknifem Lee (R.E.M., Taylor Swift), který je seznámil s možnostmi a využitím elektronické hudby. Po týdnu stráveném v Los Angeles už domů odlétali s vidinou nového alba, do něhož se opět vrhli společně s Harrisem, který v minulosti produkoval U2 a hit Beautiful Day.
Druhá deska Kodaline je podstatně méně introspektivní, než ta předcházející, jelikož evropská a americká podia postupně vystřídala ta v rodném Dublinu a přiměla Kodaline všímat si více dění okolo sebe. Malou průpravou mohlo být společné americkém turné s The Airborne Toxic 2013, kdy si čas strávený přejížděním z místa na místo krátili členové kapely tak, že pro každé město, v němž odehráli koncert, složili píseň. Album obsahuje čtrnáct skladeb a každá si podle Kodaline určila vlastní směr: Play The Game si žádala gospelovou zpěvačku, sborový part v Unclear byl jako stvořený pro chlapecký pěvecký sbor a padla dokonce i zmínka o smyčcových aranžmá v Better a The One, která obstaral pražský orchestr. Ptáte-li se, co dalšího kromě vydání nové desky kapela chystá, pak vězte, že v polovině února vyráží na evropské turné, které zakončí 16. března v Newcastle, aby se o měsíc později mohla přesunout na druhou koncertní šňůru ve Spojených státech. Nejbližší koncert pro české fanoušky odehrají Kodaline 1. března ve Vídni.
No, slyšel jsem už lepší věci.