Česká televize odstartuje sérii o městských subkulturách
Česká televize představí dokumentární cyklus Kmeny, ve kterém ukáže život v několika subkulturách. A to atraktivní, nenásilnou formou, která diváka nebude poučovat, ale rovnou ho vtáhne mezi členy jednotlivých komunit. Autoři projektu několik měsíců prozkoumávali prostředí kulturních menšin a nyní ho představí většinové společnosti.
Dokument složený ze 16 dílů, odstartuje 4. března. Od té doby poběží každou středu ve 22.00 hodin na ČT2. Televizní dokument volně navazuje na knižní bestseller Kmeny výtvarníka a rappera Vladimíra 518, který napsal pojednání o 26 různých subkulturách a později dostal nápad je představit i televizním divákům. „Jsem člověk, který si intenzivně prošel několika subkulturami a s mnoha dalšími jsem byl v průběhu života alespoň v kontaktu,“ nechal se slyšet Vladimír 518, který dále prozradil, že na televizním dokumentu pracovalo celkem deset režisérů. „Poté, co jsme společně vybrali našich deset tvůrců, jsme dali na stůl karty s šestnácti tématy a oni si prostě vybírali na to, na co by měli chuť,“ popsal začátek projektu.
Režiséři necelý rok pronikali do různých subkultur. Divákům tak odhalí svět punkerů, hackerů, hipsterů, vyznavačů střídmého života tzv. straightedge či fanoušků sci-fi filmů, kteří se díky převlekům stávají součástí fiktivního světa. Autoři se snažili zbortit zaběhnuté mýty o jednotlivých „kmenech“, a vyvrací tak například představu, že každý punker holduje alkoholu a drogám, nebo ukazují svět hackerů, kteří se vůbec nedopouští trestných činů nabouráváním do cizích počítačů, ale svůj talent využívají tvůrčím způsobem objevováním nových možností a vynalézání nových přístrojů. Jde spíše o nadšence do fyziky a kybersystému než o počítačové piráty.
I přesto autoři nechtějí jít moc do hloubky, o čemž vypovídá i krátká doba jednotlivých dílů. Ve zhruba dvaceti minutách chtějí divákům svět menšin spíše představit a to zejména dokonalou vizuální formou. Rozhodně nejde o přísun informací typu, kdy subkultura vznikla, jaké má odnože a podobně. Kdo chce vědět víc, pro toho jsou připraveny bonusy na webových stránkách www.kmeny.tv. „Jednotlivými díly neprovází žádný komentář, ani se neodehrávají interakce mezi režiséry a postavami. Kamera se naopak soustředí na typické projevy života ve vybraných subkulturách, na projevy hodnot a ideologií, na vizuální znaky v podobě módy, ozdob, výzdoby, vybavení,“ vysvětluje producent Kmenů Jakub Stránský.
Autoři se upnuli zejména na charismatické postavy. Pokud to jen trochu šlo, režisér vybral ze subkultury tzv. guru, tedy ortodoxního a již zaběhnutého člena a osobu z okraje. Někteří režiséři se do komunity dostávali s obtížemi. Například mladý umělec Jan Látal vypráví o hippies žijících v rumunských horách, kam nesmějí média, protože údajně kradou duši. „Rozhovory jsme realizovali skryti v křoví,“ prozradil Jan Látal. O některých subkulturách se autoři dokumentu ani nepokoušeli natáčet, protože dopředu věděli, že by je jejich členové k sobě nepustili. Je ale možné, že se pokusí příště. V jednání je totiž vytvořit další cyklus, který by se inspiroval druhým dílem knižní předlohy Kmeny.
První díl se myslím celkem povedl. Je sice pravda, že stopáž mohla být větší, ale i takhle stačí pro ukázku toho nejdůležitějšího.
Na můj vkus příliš ilustrativní a chtějící zabavit.