Významný nákup Národní galerie
Mistři zpátky v NG
Národní galerie v Praze koupila za podpory ministerstev kultury a financí ČR devět obrazů starých mistrů. Nejstarší z těchto děl pochází z druhé poloviny 16. století a nejmladší je datován do doby před rokem 1740.
Celková cena 27,3 milionu Kč je nejvyšší finanční částkou investovanou Národní galerií do nákupu starého umění od roku 1989.
Pozornost většiny galerií, výstavních síní a následně také médií se v současné době soustředí na moderní a postmoderní umění. Středem zájmu jsou díla z dvacátého a jednadvacátého století, která jsou pro svou aktuálnost bližší současné společnosti. Klasické směry (gotika, renesance nebo baroko) tak silný zájem nevyvolávají. Výstavy, jako byly například Albrecht z Valdštejna a jeho doba, Bidermeier nebo Svatý Václav – ochránce České země, sice netrpí malou návštěvností, většinou je k nim ale přistupováno spíše jako k vhodnému výukovému materiálu pro studenty a rodiny s dětmi, než jako k přehlídce skvostů výtvarného umění.
Odklon od všeho, co je tradiční, sledujeme ve všech odvětvích současné kultury. Sbírky starého umění by neměly být pro tento převládající trend opomíjeny a znevýhodňovány. Rozšiřování fondu klasického umění je proto velmi záslužné. Narozdíl od nákupů moderních děl, které se často stávají předmětem rozsáhlé kritiky, se v případě prací z období 16. až 18. století většinou jedná o prověřené hodnoty. Snad všichni historici umění se shodnou na tom, že taková plátna, jakými jsou Sv. Martin se dělí o plášť se žebrákem od Karla Škréty a Vlastní portrét zv. Lobkovický od Petra Brandla, jsou pro sbírku českého baroka nepostradatelná. „Hodnota těchto obrazů není pouze tržní, je sběratelská a z velké části je dána také kontextem a místem, kterého se jí dostává v rámci dané sbírky.“ uvedl Prof. Vít Vlnas, ředitel Sbírky starého umění Národní galerie v Praze.
Odkoupené obrazy, které doposud fungovaly jen jako zápůjčka, pocházejí ze sbírky shromážděné mezi lety 1800-1817 Antonínem Isidorem knížetem z Lobkovic (z mělnické větve rodu). Aby byl jejich prodej výhodný pro obě strany, nechal si současný majitel vypracovat cenové posudky od renomovaných aukčních síní, které byly následně porovnány s názorem nákupní komise nezávislých znalců a znalců z ministerstva kultury ČR. Národní galerie v Praze má v plánu v průběhu příštího roku, koupit nejméně ještě jeden obraz. V současné době si mohou návštěvníci prohlédnout celkem šest z těchto devíti pláten, a to v expozicích Sbírky starého umění Národní galerie v Praze (dva obrazy ve Šternberském paláci a čtyři v paláci Schwarzenberském). Zbylá tři díla zatím zůstávají v depozitáři a čekají na svou příležitost.
Monika Ticháčková