Shakespearovské slavnosti zahájí milostná tragédie
Ačkoli pro klasické divadelní scény začínají prázdniny, o dramatický zážitek nemusíte přijít ani v létě. Prostory Nejvyššího purkrabství Pražského hradu a Lichtenštejnského paláce budou o prázdninách zajisté praskat ve švech. Hostit totiž budou další ročník oblíbených shakespearovských slavností.
Šestnáctý ročník uvede podle organizátorů více než 140 představení. Slavnostně ho již za pár dní, 25. června, zahájí nejslavnější milostná tragédie alžbětinského dramatika – Romeo a Julie. V průběhu července a srpna budou mít zájemci příležitost zhlédnout dramata Williama Shakespeara nejen v Praze, ale i Brně, Ostravě, či Bratislavě. Nadčasový příběh veronských milenců zpracoval tandem režisérů Lukáš Trpišovský a Martin Kukačka, který pro Letní slavnosti připravil před dvěma lety i úspěšnou inscenaci Sen noci svatojánské. „Po zkušenosti z Letních shakespearovských slavností roku 2013 víme, že atmosféra zkoušek na Pražském hradě je neopakovatelná. Proto jsme s radostí přijali nabídku na Slavnostech znovu režírovat,“ říká o hře Lukáš Trpišovský. Pro zpracování tragického příběhu o lásce a nenávisti se duo režisérů rozhodlo razantně prokrátit text, aby vynikla krása zvukomalebných dialogů anglického dramatika. Dle slov Martina Kukačky se diváci letos nedočkají slavné balkónové scény – příběh se totiž bude odehrávat v prostoru připomínajícím kavárnu, byt a loď kostela. Scénografii navrhl a sestavil Jakub Kopecký. Jako Julie Kapuletová se v plenéru představí Tereza Voříšková a Jan Sklenář z královéhradeckého Klicperova divadla jako Romeo. V inscenaci se dále objeví Naďa Konvalinková, Saša Rašilov, Lenka Krobotová, Dana Batulková či Petr Vančura.
Mimo zmiňované premiéry se i letos mohou návštěvníci těšit na Menzelovy komedie jako Mnoho povyku pro nic s Petrem Čtvrtníčkem a Václavem Jílkem, či Veselé paničky windsorské, jež se pomalu stávají kultovní komedií – k vidění budou letos již po sedmé. Režijní tandem Trpišovský – Kukačka uvede o prázdninách již zmiňovanou crazy komedii Sen noci svatojánské v podání Davida Prachaře a Vandy Hybnerové. Do areálu Nejvyššího purkrabství pak z Bratislavy zavítá také komedie maďarské režisérky Enikő Eszényi Večer trojkrál’ový alebo Čo len chcete a v neposlední řadě budou mít návštěvníci festivalu poslední možnost zhlédnout inscenaci Daniela Špinara Zkrocení zlé ženy s Romanem Zachem a Tatianou Vilhelmovou v hlavních rolích.
Letní shakespearovské slavnosti jsou již neodmyslitelným kulturním fenoménem České i Slovenské republiky. Jedná se o největší divadelní přehlídku pod širým nebem v Evropě, zaměřenou na uvádění děl Williama Shakespeara. Počátkem 90. let minulého století inicioval vznik festivalu bývalý prezident a dramatik Václav Havel. V letech 1999 a 2000 se Slavnosti dokonce konaly přímo pod jeho záštitou. Posléze je podpořil i tehdejší prezident Václav Klaus s manželkou Livii. V posledních letech se divadelní přehlídka rozrostla i o prestižní fotografické výstavy a velkorysé charitativní akce. O popularitě Letních shakespearovských slavností svědčí i enormní zájem o vstupenky a rekordní počty návštěvníků. Akce s každoročními premiérami nově nastudovaných Shakespearových her se za dobu své existence etablovala na událost, kterou si kulturní veřejnost nenechá ujít.
V jejich letošním programu je možné nalézt celkem osm her. Protkány budou mimo jiné i večerem filmové hudby skotského skladatele Patricka Doylea – Shakespeare in Concert, na kterém zazní hity z hollywoodských filmových adaptací režiséra Kennetha Branagha. Diváky vedle toho čekají i hudební ukázky z filmů Hamlet, Jindřich V., Jak se vám líbí, či Mnoho povyku pro nic. Živý hudební doprovod zajistí Český národní symfonický orchestr a Kühnův smíšený sbor – oba bude řídit James Shearman. Koncert je realizován díky spolupráci Prague Shakespeare Company, Film Music Prague a Letních shakespearovských slavností. Krom již zmíněných pražských scén bude možné již po šestnácté navštívit v rámci festivalu i areál hradu Špilberk, který zahájí svou divadelní činnost 20. července hrou Romeo a Julie, či Slezskoostravský hrad, jenž o dva dny později bude hostit komedii Mnoho povyku pro nic. Za hranicemi naší vlasti zavítají Letní slavnosti ještě do areálu Bratislavského hradu, kde bude k vidění tragédie Othello.
Podobné zásahy do klasických uměleckých děl nemám ráda. Klasika je klasika. Pokud se divadelní hry Williama Shakespeara někomu nelíbí, ať si napíše vlastní a neprzní originál. To musí mít člověk podle mě dost velké sebevědomí, když se odváží dělat škrty v díle zřejmě největšího dramatika všech dob.
To mě podobné věci nevadí. Podle mě je třeba pokoušet se „staré kusy“ nově interpretovat a hledat v nich nové roviny. Jinak na Slavnsoti se moc těším.