Manhattan získá výraznou dominantu od Fostera
V tepajícím srdci New Yorku, na ostrově Manhattan, byla před několika málo dny zahájena výstavba další pozoruhodné výškové budovy, o níž už teď novináři svorně píší, že se stane jednou z dominant slavného městského obvodu. Jde o mrakodrap navržený věhlasným britským architektem Normanem Fosterem.
Ten už na ostrově v centru města jednu výraznou budovu má. Je jí 182 metrů vysoká skleněná věž jménem Hearst Tower, kterou renomovaný britský architekt dostavěl v roce 2006. Šlo o první mrakodrap, jenž v New Yorku vyrostl po 11. září. Už tehdy přitom budovu vybavil řadou inovativních technologií, díky níž ze stavby krystalického vzhledu udělal nejúspornější mrakodrap na Manhattanu. Ve stejném duchu pokračuje Norman Foster i nyní. Také nově vznikající výškovou budovu bude možné označit nálepkou „ekologická“. A to i přesto, že půjde o obří komplex kanceláří. Za šetrný přístup k přírodě, respektive za snahu o nízkou energetickou náročnost si už mrakodrap jménem 425 Avenue Park, podle třídy na níž vzniká, vysloužil nejvyšší možné ocenění od organizace U. S. Green Building Council, která propaguje takzvané zelené stavitelství.
„Naším cílem bylo vytvořit výjimečnou stavbu, a to jak z hlediska času a nadčasovosti, tak vzhledu, který bude respektovat kontext, v němž vzniká, stejně jako slavné okolní budovy. Mělo by jít o věž, jež je pro město i pro lidi, kteří v ní budou pracovat, a která nastaví nové standardy pro kancelářské konstrukce a stane se trvalým orientačním bodem tohoto světoznámého místa,“ nechal se slyšet dnes již osmdesátiletý manchesterský rodák krátce poté, co zvítězil v architektonické soutěži na výstavbu budovy. Ta byla vyhlášena v březnu loňského roku a zúčastnila se jí plejáda slavných architektů v čele s Renzem Pianem, Jeanem Nouvelem, nebo Zahou Hadid. V říjnu letošního roku byl zadavatelem soutěže, společností L&L Holding Company, za vítěze označen návrh Normana Fostera. Ten představitele firmy přesvědčil jak svým zajímavým vzhledem, funkčností, tak právě šetrností k životnímu prostředí.
Základní „kámen“ mrakodrapu byl položen před více jak třemi týdny, 10. června v devět hodin večer v rámci slavnostního ceremoniálu. Ten se nesl v japonském stylu, neboť jedním z hlavních investorů je tokijská nadnárodní společnost Tokyu Land Corporation. Před prvním symbolickým kopnutím do země si tak hlavní představitelé zainteresovaných stran, včetně Normana Fostera, připili saké. „Tento obřad je starý stovky let. Provozovali ho samurajové, kterým měl dodat sílu a odvahu jít do boje,“ nechal se slyšet Sonny Kalsi, spoluzakladatel firmy GreenOak, jež se na stavbě také podílí. A následně dodal, že právě to budou nyní stavitelé přesně potřebovat. Stojí totiž před nimi tři roky tvrdé práce. Mrakodrap by na Manhattanu měl být dokončen v roce 2018. Náklady na jeho výstavbu byly odhadnuty na více jak 750 milionů dolarů, tedy na zhruba 18 miliard korun.
Sápat se mrakodrap bude do výšky 260 metrů. Zdaleka tak nepůjde o nejvyšší zdejší budovu. Tou je Freedom Tower nebo také One World Trade Centre stojící na místě někdejšího Světového obchodního centra, jehož anténa shlíží na New York z neuvěřitelné výšky 541 metrů. Budova tak okolní zástavbu výrazně převyšuje. Přestože Fosterův 425 Avenue Park bude ani ne poloviční, měl by být už zdálky velmi dobře rozpoznatelný, zejména pak díky své netradiční špici, kterou bude tvořit trojice podlouhlých plátů připomínajících dezertní vidličku. „Svojí geometrii, zužující se ocelovou věží s trojicí zešikmených stěn, které budou nasvícené, oživí budova panorama New Yorku,“ myslí si sám Foster. Také vzhled hlavního korpusu stavby směrem na hlavní třídu stojí za zmínku. Tvořit ho totiž boudou tři zužující se prosklené bloky, které se budou směrem vzhůru prodlužovat. Mrakodrap by tak měl působit vzdušným efemérním dojmem. Jednotlivé části budou navíc vzájemně propojené rozlehlými zelenými terasami nabízejícími panoramatický pohled na Manhattan a Central Park. „Každá sekce bude mít vícepatrové zahrady nabízející unikátní polopřírodní zážitek,“ dodal slavný architekt honosící se titulem lord. Jaké firmy si zde zřídí své kanceláře zatím není zřejmé. Už teď je ale více méně jasné, že v budově bude možné navštívit restauraci Eleven Madison Park ověnčenou třemi michelinskými hvězdičkami. Její vlastník Daniel Humm totiž projevil eminentní zájem mít ve Fosterově budově svoji provozovnu.
Vizuálně mě tedy mrakodrap příliš nezaujal. Ještě že něco podobného u nás zatím nevyrůstá a snad ani nebude.
Osobně si myslím, že málokterý mrakodrap dokáže člověka zaujmout. Viděl jsem „okurku“ i „střep“ v Londýně, byl jsem na Défence v Paříži, prohlédl jsem si zdálky nejvyšší budovu Evropy v Moskvě, výškové stavby ve Frankfurtu a byl uvnitř madridské Torre de Cristal, ale ani jedna na mě nijak zvlášť nezapůsobila. Koneckonců jde povětšinou o kancelářské budovy. Prostě takové mraveniště, nebo snad ještě lépe termitiště…