Žlutá ponorka Petra Síse zakotvila v New Yorku
Českému výtvarníkovi dlouhodobě žijícímu za oceánem Petru Sísovi se minulý týden dostalo mimořádné pocty. Jeho nejnovější tapiserii, na níž je americký Manhattan vypodobněn jako žlutá ponorka, totiž v rámci středeční vernisáže odhalili Yoko Ono a členové skupiny U2, konkrétně Bono Vox a David Evans.
Okolo čtyř metrů dlouhé umělecké dílo věnované Johnu Lennonovi vzniklo na základě zakázky Billa Shipseye, právníka a ředitele iniciativy Art for Amnesty, která spadá pod slavnější hnutí Amnesty International. Ten si už před dvěma lety u významného českého grafika a ilustrátora objednal tapiserii na počest našeho prvního porevolučního prezidenta, Václava Havla, jež byla na sklonku roku 2012 odhalena na terminálu 2 ruzyňského letiště. Za ústřední motiv pro své dílo si tehdy Sís zvolil hejno ptáků vytvářející dohromady zjednodušenou lidskou siluetu. Vzhledem k tomu, že Havlovým symbolem se za života stalo srdce, nezapomněl ho slavný brněnský rodák zapracovat také do svého nástěnného koberce. Loni byla obdobná tapiserie odhalena na letišti v Dublinu. Neuctívá samozřejmě Václava Havla, ale je věnovaná irskému básníkovi a držiteli Nobelovy ceny za literaturu, Seamusu Heaneymu. „Je vždycky dobré, můžete-li někoho obdarovat, a vzhledem k velikosti daru je to dnes mimořádně dobré,” nechal se tehdy slyšet americký písničkář Paul Simon, který tapiserii v hlavním městě „zeleného ostrova“ odhalil.
V pořadí třetí rozměrná tapiserie byla minulý týden nainstalována v Národním muzeu imigrace na Ellisově ostrově, přes který do Ameriky přišly miliony imigrantů. Bill Shipsey ji nechal vytvořit pro Yoko Ono, vdovu po slavném zpěvákovi a kytaristovi The Beatles Johnu Lennonovi. Jde o svého druhu poděkování za to, že známá konceptuální umělkyně umožnila Amnesty International natočit coververze Lennonových písní vzniklých po rozpadu známé liverpoolské kapely a použít výtěžek z jejich prodeje, který činil 5 milionů dolarů (asi 100 milionů korun) na vlastní provoz. „Doufám, že tato nádherná tapiserie připomene, jak John Lennon usiloval o mír a lásku. Je určená všem, kdo na cestě za lepším životem opustí svůj domov,“ nechal se na vernisáži slyšet Shipsey. Nástěnný koberec je oproti těm předchozím podlouhlý. Zachycená je na něm žlutá ponorka, o níž kdysi Lennon se skupinou Beatles zpíval, a kterou v daném případě řídí. Její světlomety neosvětlují jen pusté mořské dno, ale vrhají paprsky před sebe na rozostřenou Sochu svobody.
Dílo bylo odhaleno u příležitosti 40. výročí od udělení zelené karty Lennonovi. „John musel hodně bojovat, aby se sem dostal a aby byl přijat,“ připomněla Yoko Ono málo známou skutečnost, že získat povolení k pobytu ve Spojených státech nebylo ani pro světově proslulého muzikanta jednoduché. Lennon se do USA přistěhoval už začátkem 70. let. Vzhledem k jeho silné kritice války ve Vietnamu mu ale hrozila deportace. Tu nakonec definitivně odvrátilo až udělení zelené karty v červenci roku 1975. Novou tapiserii představili veřejnosti v Národním muzeu imigrace Yoko Ono a rockeři Bono Vox a David Evans, známý pod přezdívkou The Edge, kteří nástěnný koberec zaplatili. „John věděl, jak moc je mír potřeba,“ prohlásila Yoko Ono při odhalení Sísovy tapiserie. „Věděl také, že to, v co věříme, se stane realitou,“ dodala na závěr své řeči. Kancelář newyorského starosty následně prohlásila 29. červenec za Den Johna Lennona.
Všechny tři tapiserie vypadají zajímavě. Nejlepší je ale asi ta zatím poslední. Snad k ní přibudou další.
Osobně se mi líbí nejvíc ta z pražského letištěn. Nejméně asi ta dublinská. Možná je to ale tím, že nobelistu Heaneyho vůbec neznám.
A pak že čeští umělci nemají v zahraničí úspěch. Mají, jen se o tom bohužel u nás málo píše. Pan Sís rozhodně není jediný, kdo vystavuje na „Západě“ a kdo tam má úspěch. Jen tak dál.
Zajímalo by mě, kde bude viset další Sísova tapiserie. Nevíte o tom něco?
Bono Vox uz davno neni Bono Vox. Je to jen Bono.
Jestli-ze se ale zminujete o the Edge jako o Davidu Evansovi tak byste se mohl zminit o Bonovi jako o Paulu Hewsonovi.