Jiří Anderle
12. 6. 2009 – 11. 10. 2009
Batrachomyomachia
Jen málo současných českých umělců se může pochlubit tím, že jejich práce jsou k vidění ve sbírkách vídeňské Albertiny, Centre Georges Pompidou, Metropolitního muzea či Muzea moderního umění v New Yorku. Jedním z nich je Jiří Anderle.
Práce tohoto významného a cenami ověnčeného malíře a grafika, rodáka z Pavlíkova na Rakovnicku, je možné v těchto dnech spatřit v Galerii hlavního města Prahy, konkrétně v jejích výstavní prostorách v Domě u Kamenného zvonu.
V rámci retrospektivní výstavy, která bude k vidění až do 4. října, si návštěvníci budou moci prohlédnout na sto Anderlových děl, zahrnujících, jak slavné grafiky, tak obrazy a plastiky, které postupně vznikaly v autorově ateliéru od konce padesátých let až do současnosti.
V úvodu se diváci budou moci seznámit s malířovými uměleckými začátky, představovanými oleji a lepty, na nichž převládají figurální motivy v podobě lidských hlav. Šedesátá léta jsou v Anderleho případě spjatá s Černým divadlem Jiřího Srnce, díky němuž měl autor možnost procestovat takřka všechny kontinenty světa. Právě v té době také vznikala plátna inspirovaná primitivní kulturou australských Aboriginů, která jsou na výstavě také zastoupena.
Mezinárodního uznání se ale Jiří Anderle dočkal až v 80. letech, kdy jeho grafický list Krutá hra pro člověka byl časopisem Art New označen za nejvýznamnější grafické dílo sedmdesátých let. O rok později, v roce 1981, byla Anderlemu navíc udělena Grand Prix na Mezinárodním bienále grafiky v Lublani za cyklus Iluze a realita, který si budou moci návštěvníci v rámci expozice též prohlédnout. Na osmi plátnech je možné nalézt drobné černobílé fotografie, které se následně staly motivem pro samotné obrazy. Jak je pro řadu autorových prací typické, i zde Anderle proniká přes svrchní vrstvy až k samotné podstatě lidství.
Na výstavě samozřejmě nechybí ani práce ze současnosti. Nově je zde prezentován cyklus s názvem Trapné scény (2007), který pitvá problémy soudobého světa, jeho zvláštnosti a absurdity představované bezvýznamnými celebritami či zprávami o dopravních neštěstích. Obdobně na diváky zapůsobí i prvně vystavované dílo Otisky celebrit (2008) a kompozice sádrových plastik s názvem Lhostejnost (2009), jimiž expozice v každém patře končí.
Hodnocení:
Jedinečná retrospektivní výstava ukazující uměleckou cestu, kterou se již přes padesát let vydává jeden z nejvýznamnějších českých malířů a grafiků současnosti Jiří Anderle, patří ke kulturním akcím, které byste si rozhodně neměli nechat ujít.
Výstava potrvá od 12. 6. 2009 do 11. 10. 2009
Kde:
Dům U Kamenného zvonu
Staroměstské náměstí 13, Praha 1
Otevřeno:
denně kromě pondělí od 10.00 – 18.00
Vstupné:
Dospělí: 120 Kč
Studenti, senioři: 60 Kč
86%
Pavel BestA
Myslím, že pan Anderle je v současnosti jedním z nejlepších českých výtvarníků. Výstava mě nadchla 100%
http://mmmonika.g2gm.com/covers2.html
Inspirace?
Podobnost je tedy dosti značná.
Nádherná retrospektivní výstava s množstvím obrazů a dalších instalací. Přestože práce Jiřího Anderle z posledního desetiletí mě už tolik neokouzlily, ostatní práce zejména ze 70. a 80. let se mi moc líbily. Pokud bych měla expozici hodnotit procentuálně, pak bych ji dala 90%.
Úžasná výstava. Škoda jen, že se už chýlí ke konci.