Londýnský Big Ben se začal lehce předbíhat
Pokud měli obyvatelé Londýna v posledních dnech pocit, že nic nestíhají, že tempo moderního světa opět trochu stouplo, že čas běží o něco rychleji, než doposud, nešlo jen o subjektivní dojem. Jak vyšlo dnes najevo, jeden z hlavních ukazatelů času v britské metropoli, tedy hodiny na věži Big Ben, se v posledních dnech začaly předbíhat.
Že není vše s hodinovým strojem ve slavné věži v pořádku vyšlo najevo díky čtvrtému kanálu rozhlasové stanice BBC. Ten totiž údery zvonů vysílá v přímém přenosu. V posledních dnech měl ale s přesným načasováním vysílání problémy. Při jeho zahájení totiž zpravidla již bylo možné Big Ben slyšet, jak odbíjí poledne. Podle oficiální časomíry však do dvanácté hodiny mělo ještě zbývat několik sekund. Z následného šetření vyšlo najevo, že hodinový stroj se začal v posledních dnech mírně předbíhat. „Nevíme, proč se to stalo. Mluvíme tady o 156 let starých hodinách, které nejsou vždy úplně ve formě. Jsou prostě trochu temperamentní,“ nechal se slyšet správce zařízení Ian Westworth. K úplnému vypnutí hodinového stroje ve věži došlo naposledy v roce 2005. Stalo se tak z důvodu nutné opravy, která tehdy trvala 33 hodin. Jestli něco podobného hrozí i nyní, je otázkou.
Přestože se pro předbíhající se dominantu Londýna vžilo označení Big Ben, ve skutečnosti se tak nazývá zdejší hlavní a největší zvon. Věž samotná, která ční do výšky bezmála 100 metrů, nese od roku 2012 jméno po současné britské královně Alžbětě II. Postavena byla v polovině 19. století podle návrhu Charlese Barryho jako součást Westminsterského paláce. Zřejmě nejzajímavější její částí jsou právě hodiny. Ty svého času byly dokonce největšími a nejpřesnějšími na světě. Jejich malé ručičky jsou 2,7 metru dlouhé a ty velké dokonce měří 4,3 metru. Vzhled jim dal anglický architekt a umělec Augustus Pugin. Hodiny jsou vytvořené z 312 kousků opálového skla zasazeného do lehké kovové konstrukce. Právě v místech, kde se sklo dotýká litiny, dochází k usazování největšího množství nečistot, které je potřeba čas od času odstranit. Naposledy k jejich mytí došlo zhruba před rokem, jak jsme Vás tehdy informovali v našem článku.
Samotný hodinový stroj je skrytý uvnitř věže a při čištění skel je i nadále v chodu. Nyní však běží o něco rychleji než by bylo záhodno. Chtělo by se říci, že tak reaguje na zrychlující se tep moderní doby. Rozdíl je zatím jen šest sekund, takže obyčejní Londýňané si dosud nemohli ničeho všimnout. „Chyba prošla bez povšimnutí přes celý víkend,“ dodal Ian Westworth. Že by tak temperamentní hodiny chtěly zkrátit utrpení pracujícího lidu alespoň o pár sekund, je tak prakticky vyloučené. Jak si bude počínat Big Ben do budoucna, není zatím jisté. Možná, že svůj časostroj ještě zrychlí. Pokud by se tak stalo, dají se očekávat protesty zaměstnavatelů na stále kratší pracovní dobu. Podle některých analytiků by za předbíháním hodin mohla stát britská vláda, která se tak snaží učinit z ostrovního impéria nejrychleji se rozvíjející zemi světa a poprvé v dějinách tak naplnit ono okřídlené úsloví, které bylo spojované se Sovětským svazem, tedy, že půjde „o zemi, kde zítra znamená včera“. Nám naštěstí něco podobného nehrozí. Král českých zvonů Zikmund zatím odbíjí vždy přesně. Při nedávné jízdě rychlíkem Českých drah jsem měl ovšem pocit, že se u nás čas tak trochu zastavil. Jsou lidé, kteří tvrdí, že zhruba na čtyřicet let, ale není to zatím vědecky dokázané. Náprava je přitom prý jednoduchá. Podle britského hodináře bude k opravě hodin na Big Benu zřejmě stačit jedna jediná přidaná penny jako závaží. Kéž by všechny renovace byly tak drahé!
Inu každá vteřinka dobrá, jak se říká.
Dopředu, zpátky ni krok!
Big Ben je krásný. Spravit hodiny by to ale chtělo.
Těch čtyřicet „promarněných“ let jen tak nedožene. I když po čtvrt století by to už chtělo se víc k té Evropě přiblížit