Rokoko si ke stému výročí nadělí publikaci o své historii
Když byl v roce 1915 v podzemních prostorách paláce Rokoko na Václavském náměstí otevřen stejnojmenný kabaret, asi málokoho by tehdy napadlo, že instituce tu bude za dalších sto let. Je tomu ale tak. Divadlo Rokoko, které patří mezi tzv. Městská divadla pražská, slaví právě sté výročí své existence. Pro příchozí diváky proto nachystalo na letošní podzimní sezónu několik překvapení…
Divadelní sezóna 2015/2016 se v Městských divadlech pražských ponese především v duchu oslav stého výročí existence Rokoka. Významné jubileum si divadlo bude připomínat od září do prosince. Akce symbolicky nazvaná „100 let ve 100 dnech“ nabídne potenciálním zájemcům bohatý program. 17. září odstartuje podzimní sezónu „Týden za 100“, během nějž si diváci budou moci koupit vstupenky na zářijová a říjnová představení jen za 100 korun. Od poloviny září se bude mimo jiné každý čtvrtek po odehraném představení rozdávat dárek. Výhru pak získá divák s vylosovaným číslem sedadla. Již od února však stále běží i velká divácká soutěž o vstupenky na prosincové speciální představení a dílčí soutěže probíhají i na facebookových stránkách Městských divadel pražských.
Malým divadlem skrytým ve spletitých chodbách pasáže na Václavském náměstí prošla řada zvučných jmen. Hned v roce 1916 převzal řízení kabaretu po prvním řediteli Karlu Hašlerovi spisovatel Eduard Bass, díky kterému se poprvé v místních prostorách sešli budoucí protagonisté legendární Červené sedmy. Společně se vznikem tehdejší Československé republiky se vedení a koncept kabaretu změnil. V roce 1923 získal prostor do pronájmu Vlasta Burian a vznikla tak dnešní podoba Divadla Rokoko. V meziválečném období pak v divadle působil kupříkladu Jiří Trnka, Ferenc Futurista, či Jára Kohout. Za zlatou éru divadla lze označit 50. a 60. léta, kdy se Rokoko začalo orientovat na hudebně dramatický žánr.
Na jevišti byli tehdy k vidění Waldemar Matuška, Helena Vondráčková, Marta Kubišová, Václav Neckář, Hana Hegerová, či Karel Hála, díky čemu zdejší scéna slušně konkurovala tehdy úspěšnému Semaforu. V polovině 70. let přešlo Rokoko do svazu Městských divadel pražských a po divadelních prknech se začaly procházet takové herecké osobnosti jako Stella Zázvorková, Svatopluk Beneš, Boris Rösner, nebo Václav Postránecký. Od roku 2005 v místních prostorách působí herecký soubor pod vedením ředitele Ondřeje Zajíce a uměleckého šéfa Petra Svojtky. V aktuálním repertoáru je 14 inscenací. Od velkých příběhů světové literatury, přes autorské projekty a komedie, až po současná česká dramata. Konají se tu i soirée členů souboru, dámské jízdy a představení pro nezadané.
O bezpochyby pestré historii Divadla Rokoko nebyla dosud vydaná žádná publikace. I proto se v rámci blížích se oslav rozhodla Městská divadla pražská oslovit renomované historiky, aby společně zmapovali v knize „100 let Divadla Rokoko“ ty nejvýznamnější mezníky v jeho dějinách. Kniha, skýtající řadu archivních fotografií bude v prodeji od října na pokladnách Městských divadel pražských a později i v běžné knižní distribuci. Řadu dosud nezveřejněných archivních snímků bude možné zhlédnout v rámci putovní výstavy nejprve na Magistrátu hl. m. Prahy, od listopadu v prostorách Vinohradské Galerie a na sklonku letošního roku i v samotné pasáži Rokoko.
Pro nastávající sezónu chystá dramaturgický soubor celkem 6 premiér. V Divadle ABC představí režisér Petr Svojtka hru Ronalda Harwooda inspirovanou skutečným příběhem geniálního dirigenta Berlínské filharmonie Wilhelma Furtwänglera „Na miskách vah“. Na měsíc březen chystá režisér Miroslav Hanuš hudební komedii „Proč muži neposlouchají a ženy neumějí číst v mapách“, která poradí, jak předcházet partnerským krizím. A v červnu Pavel Khek zrežíruje slavný milostný příběh „Evžen Oněgin“ z pera Alexandra Sergejeviče Puškina. V listopadu letošního roku zahájí v Rokoku trio divadelních premiér španělské drama Pera Riery „Hodina před svatbou“. Dalším lákadlem pro veřejnost bude komedie Luise Nowryho „Noc bláznů“ pod režijní taktovkou Pavla Kheka a sezónu zakončí Čechovova tragikomedie „Strýček Váňa“ v režii Petra Svojtky.
Snad bude divadelní program lepší než doteď. V posedních letech to jde podle mě s Rokokem z kopce.
Také mám takový pocit. Chtělo by to navázat na to lepší z historie divadla. Teď se trochu topí v průměrnosti a komerci.
Chtělo by to blahopřání. Program vypadá zajímavě. A i ceny vstupenek jsou víc než příznivé.
Obzvláště se těším na Strýčka Váňu od Čechovova. Snad bude režie v podání Petra Svojtky zdařilá.