Zbrusu nový román Umberta Eca má být jako jazz
Tuzemští milovníci děl Umberta Eca zažívají letos nebývalé žně. Na začátku roku totiž u nás v češtině poprvé vyšel autorův literárně-kulturní esej Otevřené dílo, na konci měsíce března pak k němu přibylo nové, doplněné vydání Foucaultova kyvadla a za pár dní by pomyslný triptych měl doplnit zbrusu nový Ecův román nazvaný Numero Zero, tedy Nulté číslo.
Za českým překladem knihy stojí nakladatelství Argo, které si s jeho vydáním nebývale pospíšilo. Numero Zero totiž spatřilo světlo světa v italštině teprve v lednu letošního roku. Román tehdy vydalo spisovatelovo domovské nakladatelství Bompiano, u nějž zatím Umberto Eco publikoval všechny své dosavadní literární počiny. U nás by 218 stran dlouhá kniha, jež je v zahraničí k dostání za 17 eur, měla dorazit na knihkupecké pulty 1. října. Pokud se tak stane, půjde o malý zázrak. Ve Velké Británii má totiž román spatřit světlo světa až v listopadu. Zahraničních knih světových autor, mezi něž Eco bezesporu patří, které vyšly dříve v češtině než v angličtině bychom přitom v historii mnoho nenašli, pokud byly vůbec nějaké. O to víc je třeba smeknout před renomovanou českou překladatelkou Anežkou Charvátovou, jíž se během necelého tři čtvrtě roku podařilo převést dílo z italštiny do našeho mateřského jazyka. Román je už teď možné si objednat na internetu v předprodeji.
Svým obsahem navazuje Numero Zero na předchozí Ecovy literární počiny. Podobně jako kupříkladu takřka třicet let staré Foucaltovo kyvadlo, i nynější novinka se má točit okolo spikleneckých teorií. Jen kulisy budou v tomto případě výrazně jiné. Děj knihy se totiž oproti většině Ecových děl odehrává takřka v současnosti. Situován je do Milána roku 1992, kdy byla v Itálii spuštěna velká protikorupční akce s názvem Čisté ruce, jež měla zatočit s hojně rozšířenými mafiánskými praktikami. Ačkoli byla očekávání veřejnosti velká, nakonec se příliš nenaplnila. Podle Eca se totiž o dva roky později chopil moci Silvio Berlusconi, za jehož vlády se situace ještě zhoršila. „Umístění příběhu do roku 1992 umožňuje čtenářům nalézt vlastní interpretaci toho, co se dělo poté,“ prohlásil Alessandrijský rodák pro francouzský deník l’Humanité. Román podle překladatelky Anežky Charvátové „zachycuje moc masových médií v současné době, výmysly, manipulace a falzifikace veřejného mínění.“
Dílo slavného italského spisovatele je velmi dobře známé i českým čtenářům. První kniha u nás boloňskému profesorovi vyšla ještě za minulého režimu. Bylo jí Jméno růže, literární debut, který Eca ze dne na den katapultoval mezi spisovatelské hvězdy. Díky péči nakladatelství Argo si dnes čeští čtenáři mohou přečíst všechny autorovy romány. Tím zatím posledním je Pražský hřbitov, který u nás vyšel v roce 2011 a zvítězil v anketě Lidových novin o Knihu roku. To se ale již brzy změní. V říjnu totiž uvede Argo na tuzemský trh nejnovější Ecův literární opus. „Jedná se o můj nejméně erudovaný román. Mé předchozí romány byly jako Mahlerovy symfonie, tento je víc „jazz“, něco jako Charlie Parker nebo Benny Goodman,“ nechal se slyšet třiaosmdesátiletý spisovatel. Přirovnáváno je Nulté číslo k nedávno vydanému románu Michela Houllebecqa. „Numero Zero je stejně jako Submission románem o kapitulaci… Obě díla vyvolávají pocit zásadního selhání, které by mělo vést k morální rekonstrukci,“ napsal významný italský filozof Armando Massarenti. Jisté styčné body má dílo také s pracemi Dona DeLilla, nebo Thomase Pinchona, které se ve svých knihách také v minulosti věnovali konspiračním teoriím. Podrobnější rozbor románu ovšem bude možné přinést až v říjnu…
Na knihu se velmi těším. Už aby byla na trhu. Jinak je to totiž u nás bída a není moc co číst.
Úžasné. Nakladatelství Argo v současnosti považuji za nejlepší u nás. Péče jakou věnuje dílu Umberta Eca je doslova příkladná
Od Eca mám všechny dosud v češtině vydané knihy, takže tuhle si určitě nenechám ujít a také si ji pořídím a s chutí přečtu…
Podle mě přeceňovaný autor, který napsal jednu dobrou knihu – Jméno růže a další romány už z literárního hlediska za moc nestojí. Uvidíme, jak to bude se současným dílem, které se zřejmě bude trochu vymykat z dosavadní Ecovy tvorby
Vzhledem k tomu, že Argo před pár dn vydalo dvojici knih od mého dalšího oblíbence (Salingera), tak super.