Co zajímavého přinese podzimní divadelní sezóna?
Nastává podzim. Vzduch se výrazně ochladil, listy v korunách stromů začínají pomalu ale jistě zlátnout, studenti se vracejí do škol a den se výrazně krátí. Snad jedinou pozitivní zprávou je, že valná většina divadel záhy znovuotevře své brány, aby dychtivým divákům nabídla nově přichystané inscenace. Prostřednictvím našich stránek Vás seznámíme s těmi nejzajímavějšími premiérami, na které se v divadelní sezóně 2015/2016 můžete těšit…
1) Rokoko oslaví stovku, Palmovka své znovuzrození
Asi nejvíce očekávaná bude právě začínající sezóna pro Městská divadla pražská. Jak jsme již informovali v předchozím článku – Divadlo Rokoko pompézním způsobem oslaví stoleté výročí své existence. Příchozí diváky láká na listopadovou premiéru španělského dramatu Hodina před svatbou, komediální příběh z pera Luise Nowryho Noc bláznů i klasickou tragikomedií Strýček Váňa v režii Petra Svojtky. Příští týden také odstartuje program „100 let ve 100 dnech“, kdy bude možné během jednoho týdne zakoupit lístky za symbolickou stokorunu. V plánu je i losování a rozdávání dárků divákům bezprostředně po odehraném představení. Celé oslavy by měly symbolicky vyvrcholit prosincovým benefičním večerem.
Na rozdíl od narozenin, slaví libeňská Palmovka s jistou dávkou nadsázkou své znovuzrození. Po ničivých povodních v roce 2013 se divadlo ocitlo ze dne na den mimo provoz. Po likvidaci nejhorších škod následovala nákladná a dlouhá rekonstrukce poničených prostor. Vedení divadla v čele s ředitelem Michalem Langem se však rozhodlo pokračovat ve své činnosti a z divadelního ansáblu se tak de facto stal kočovný soubor, jemuž poskytlo azyl kupříkladu Divadlo v Dlouhé, či Divadlo Komedie. Během dvou náročných let připravila libeňská scéna několik premiér, podařilo se jí dokonce uvést do života i „punkový“ projekt Studio Palmoffka, který slouží k uvádění divadelních experimentů a jako prostor pro spřízněné divadelní soubory. Navázala spolupráci se zahraničními divadly, tvůrci a festivaly a v neposlední řadě proběhla také obměna hereckého souboru. Do zrekonstruovaných prostor divadla tak může diváky přilákat kupříkladu premiéra černé grotesky Johna Hodge Spolupracovníci, životní příběh českého rodáka a neprávem přehlíženého novináře v autorské komedii Braňa Holička Henri de Blowitz a podzimní trojlístek premiér těsně před Vánoci zakončí Jiří Langmajer v komedii o mužské krizi středního věku s názvem Fuk.
2) Ohrožená Komedie premiéry tají
S koncem letních prázdnin zpravidla divadla zveřejňují nové premiéry a poodkrývají svůj program. Pražská Komedie se však vlivem nevyvážených grantů dostala do svízelné situace. Stále není jisté, zda obdrží dotaci, potřebnou k provozu divadla a pokrytí nákladů (viz. náš článek). Tím pádem jsou nejen plány pro nastávající sezónu, ale i samotnou existenci divadla v ohrožení. „Situace je taková, že v tuto chvíli máme finanční prostředky na provoz Divadla Komedie do konce kalendářního roku. Pokud se na podzim dozvíme, že grant nedostaneme, okamžitě končíme,“ sdělil v nedávném rozhovoru pro E-kulturu ředitel divadla Vojtěch Štěpánek. I proto se repertoár Komedie rozšíří začátkem října pouze o českou premiéru hry Korunovace od Marka Modzelewského, v režii známého polského režiséra Norberta Rakowského.
3) Podzim S úsměvy idiotů a smíchovskou gangsterkou
Pod lehce záhadným titulkem se skrývá premiéra literárního kabaretu, jehož kostru tvoří písně Jana Vodňanského, Petra Skoumala a básnické pokusy režiséra Jana Borna. S hrou nazvanou S úsměvy idiotů se diváci seznámí při listopadové premiéře v Divadle v Dlouhé. Pokud dáváte namísto kabaretu přednost klasice, vyčkejte do března, kdy bude v Dlouhé uveden Gončarovův Oblomov. Švandovo divadlo na Smíchově zas představí v říjnové premiéře gangsterskou komedii z pera skotského autora D. C. Jacksona Zabít Johnnyho Glendenninga v hlavní roli s Davidem Punčochářem. Divadlo v Rytířské, které se vzhledem k menším prostorům dlouhodobě orientuje spíše na komorní představení chystá detektivní komedii Ani za milion, v níž představí svůj herecký um Jiří Langmajer v roli samotářského námořníka. Sekundovat mu bude v pozici bohaté Francouzky Adéla Gondíková.
4) Držte se, Zábradlí uvede hlavně autorská díla
Právě začínající sezóna v pražském Divadle Na zábradlí nese podtitul „Držte se“ a odstartuje 13. listopadu autorskou inscenací Hamleti, kterou poodkryje divadelní svět a nelehké herecké povolání. Jiří Orson Štědroň představí v polovině února hudebně – divadelní představení Krásné psací stroje, v němž s lehkou nadsázkou nahlédne do života tria literátů Hrabal, Zábrana a Škvorecký a nejrůznějších redaktorských nástrah v období normalizace. Poslední premiérou Divadla Na zábradlí by se v sezóně 2015/2016 měla stát moderně zpracovaná ruská klasika režiséra Jana Friče nazvaná O jako Oblomov.
5) Vinohrady i Národní divadlo sází na klasiku
Vinohradské divadlo sází v podzimní sezóně na klasiku. Do komplikované postavy římského císaře Caliguli obsadil ve stejnojmenné hře režisér Martin Čičvák herce a hudebníka Ondřeje Brouska. Premiéra Camusova díla je naplánovaná na 4. listopadu. Od prosince pak bude v honosných prostorách divadla možné zhlédnout i klasické drama z pera Williama Shakespeara Romeo a Julie. Nejznámější text vlámského symbolisty a nositele Nobelovy ceny Maurice Maeterlincka Modrý pták poprvé vzlétne ke stropu Stavovského divadla 19. listopadu. Tři silné životní příběhy šesti lidí, které se v jedné noci spojí uvede ve hře Spolu/sami Nová scéna národního divadla. A konečně od února 2016 se bude po jevištních prknech Národního divadla společně s rytířem Des Grieuxem procházet i Nezvalova Manon Lescaut.
6) Tři soubory na jednom ostrově
Po úspěšném prvním roce fungování v nově otevřeném kulturním prostoru v pražských Holešovicích, přibírají domácí soubory Tygr v tísni a Geisslers Hofcomoedianten třetí soubor, a to Divadlo LETÍ, se kterým budou slavnostně zahajovat nastávající sezonu ve Vile Štvanice. Vzájemné působení tří divadelních souborů přináší divákům pestrý repertoár. Od zapomenutých divadelních kuriozit, přes literární adaptace až po novou, autorskou dramatiku. Slavností zahájení nové sezóny proběhne v pátek 18. září, kterou obstará velká otvírací párty souboru Tygr v tísni. O den později pak Geisslers Hofcomoedianten poprvé uvedou čarodějnou hru na motivy lužickosrbské legendy Já jsem Krabat a 20. září budou moci diváci navštívit obnovenou premiéru úspěšné inscenace Divadla LETÍ Rozhovory s astronauty.
7) Brno láká na Levinův horor, Plzeň zase na Schillera
Po úspěšné červnové premiéře Figarovy svatby v Mahenově divadle přichází Národní divadlo v Brně s dalším lákavým titulem. Letošní podzimní sezóna v brněnské Redutě se ponese v mrazivé atmosféře. Režisér Dodo Gombár se totiž nechal inspirovat hororovým příběhem Iri Levina Veroničin pokoj, který převedl na divadelní prkna. Česká premiéra psychologického thrilleru se odehrála před pár dny – a to 10. září. Také západočeská metropole nabídne v letošní divadelní sezóně hned několik nových titulů. Divadlo J. K. Tyla chystá v historických prostorách tzv. Velkého divadla ve Smetanových sadech i v rámci Nové scény baletní představení, činohru, operu i muzikály. Po téměř padesáti letech se na prknech plzeňské činohry objeví Schillerovo drama Úklady a láska. Od února příštího roku budou moci diváci zajít na slavného Mefista od Klause Manna. Na své by si měli přijít i milovníci baletu. Těšit se mohou na Romea a Julii či na Carmen. Národní divadlo moravskoslezské přivítá letos ve Dvořákově divadle návštěvníky drsným severským dramatem Jespera Hallea Lesík, románovým příběhem Deník mého otce a v dubnu sezónu zakončí moderním dramatem z pera Alfreda Jarryho Král Ubu. Na rozvernou komedii Španělská muška i klasické Shakespearovské Veselé paničky Windsorské láká pro změnu ostravské divadlo Jiřího Myrona.
Ať už jste milovníky baletu, opery, nebo patříte mezi příznivce klasické činohry, myslím, že budete mít v letošní sezóně z čeho vybírat.
Nejzajímavěji podle mě vypadá nabídka Divadla Na zábradlí, kde se pokoušejí o vlastní inscenace i pohled na svět. O jako Oblomov mě neláká, neboť úplně neholduji předělávkám starých klasiků, ale dvojice Hamleti a Krásné psací stroje bude stát za návštěvu.
No nevím, nevím. Divadlo Na zábradlí podle mě v poslední době dost stagnuje a jeho inscenace nejsou nic moc. Pro mě je příjemným překvapením produkce ve Vile Štvanice. Nic okázalého, ale zato kvalita.
Největší zklamání ovšem v posledních letech představuje produkce Národního divadla, které není schopné přijít s ničím kvalitně nastudovaným.
Já se osobně těším na něco „staršího“ do Komedie a moc se na to těším. Mám zdejší scénu ráda.
vzhledem k tomu, že jsem z Brna, tak se těším na Veroničin pokoj. Podle toho, co jsem o hře četl, tak to vypadá na drsnou hororovou hru