V opavském muzeu vystavili i portrét od Kokoschky
Neklidné století – to není jen označení století dvacátého, v tomto případě se jedná především o název cyklu čtyř výstav, které od 1. září pořádá Slezské zemské muzeum v Opavě. Během prvních dvou týdnů navštívilo výstavu více než tisíc návštěvníků. Cílem je přimět návštěvníka k tomu, aby se dokázal vcítit do života ve Slezsku v letech 1900 až 1989. Naleznete zde odpovědi na otázky, jak asi vypadaly dny lidí žijících ve Slezsku, co vše se na tomto území během 89 let odehrálo, i jak tyto události ovlivnily místní obyvatele.
Celá výstava je rozdělena na čtyři části, z nichž každá se nachází na jiném místě – v Historické výstavní budově, Národním památníku II. světové války, Památníku Petra Bezruče a Domě umění v Opavě. Kromě výstavy si tak můžete zároveň prohlédnout i centrum města. Všechny čtyři výstavy lákají na stovky různých exponátů, počínaje výstrojí a výzbrojí československé armády a konče dobovým nábytkem. „Životy lidí ve Slezsku v minulém století velice ovlivnily dvě světové války. Na druhou stranu je právě Slezsko místem, kde se zrodila řada výjimečných výtvarníků i literátů. Cílem této výstavy není jen chronologicky vyjmenovat všechny události. Snažíme se podat návštěvníkům všestranný pohled na život ve Slezsku v průběhu 20. století,“ vysvětlila Jana Horáková, ředitelka Slezského zemského muzea.
Od prvního zářijového dne je otevřená část výstavy v Historické státní budově s názvem Neklidné století. Tato expozice bude veřejnosti přístupná až do konce ledna příštího roku. Jejími hlavními lákadly je zasvěcení do historie Slezska a jeho obyvatel či ukázky secesního a kubistického dekoru z let 1900 – 1914. K vidění jsou tu i skleněné vázy z počátku 20. století, skleněný nápojový servis, porcelánová kávová konvice i dva dobové kalamáře. V pořadí druhá část výstavy pojmenovaná Domov jménem Slezsko se nese ve znamení krajinomalby. Setkat se zde můžete s plátny Valentina Držkovice, Heleny Salichové, Jana Sládka a dalších umělců. Brány se v Domě umění otevřely návštěvníkům 3. září a zůstanou v tomto stavu do 28. října. To třetí část expozice nazvaná Čas války, čas míru začala relativně nedávno a k navštívení bude v Národním památníku 2. světové války až do konce listopadu. Věnována je Československé armádě v letech 1918 až 1990. Její důležitou součástí je také připomenutí si významných regionálních postav vojenské historie a jejich osudů. V památníku Petra Bezruče se 15. září otevřela poslední část výstavy – Abeceda literatury. Ta v sobě ukrývá nejen tvorbu známých autorů (Petra Bezruče, Joy Adamsonové), ale i spisovatelů, kteří nejsou tolik zapsáni lidem do povědomí (Emil Dvořák, Fritz Eichler, Eduard Jitzovský nebo Marie Stony). Expozice potrvá do posledního únorového dne příštího roku.
První dva týdny měli milovníci umění šanci na výstavě spatřit cenný obraz rakouského malíře Oskara Kokoschky. Expresionistický portrét kněžny Mechtildy pochází z roku 1916 a opavské muzeum jej dočasně získalo z depozitáře v Hradci nad Moravicí. „Obraz kněžny Mechtildy je jedním ze stěžejních děl Kokoschkovy expresionistické portrétní tvorby. Není proto divu, že je jeho zapůjčení k jakékoliv výstavě velice složité. Svůj depozitář totiž opouští jen opravdu zřídka,“ vysvětluje odborná pracovnice Národního památkového ústavu Eva Kolářová. Není to však jediný unikát, který Slezské zemské muzeum plánuje vystavit. „Každý měsíc představíme návštěvníkům nevšední exponát, který se tematicky vztahuje k období 20. století ve Slezsku. Některé budou vystaveny úplně poprvé,“ říká spoluautorka výstavy Lenka Rychtářová. Tisková mluvčí Slezského zemského muzea Romana Cieslarová dodává, že momentálně je v Historické výstavní budově muzea k vidění část nábytku ze slavné opavské továrny Fiedor (nyní Opavia) a obraz renomovaného malíře Raimunda Moslera. Dalšími zajímavými vystavenými předměty jsou nyní například vějíř kněžny Mechtildy Lichnowské či dopis Rainera Maria Rilkeho adresovaný právě této dámě. Nový unikátní exponát však zatím zůstává veřejnosti utajen. Nedočkavci se na něj mohou těšit už od 1. října.
Slezské zemské muzeum je nejstarším veřejným muzeem na území České republiky. Současně se svou sbírkou, která čítá téměř dva a půl milionu exponátů, se stává třetím největším muzeem Česka. Jeho součástí je aktuálně šest budov – Historická výstavní budova, Arboretum Nový Dvůr ve Stěbořicích, Památník II. světové války v Hrabyni, Památník Petra Bezruče v opavské Ostrožné ulici, Areál československého opevnění Hlučín-Darkovičky a Srub Petra Bezruče v Ostravici. Ročně muzeum připraví asi třicet výstav.
Škoda, že Kokoschkův obraz nebyl na výstavě k vidění déle. Jistě by přilákal ještě více diváků.
I tak jde ale o jednu z nejlepších výstav, které kdy byly ve Slezském zemském muzeu pořádané.