Monument transformace
28. 5. 2009 – 30. 8. 2009
Transformace umění
Tranzit ve spolupráci s Galerií hlavního města Prahy připravil ojedinělou výstavu prezentující práce více než šedesáti umělců z různých zemí světa.
Určujícím tématem a pojítkem vystavených děl je individuální pohled na proměnu společnosti za posledních dvacet let. Jedná se tedy o jakousi výtvarnou, sociální a politickou sondu do nedávné minulosti. Co však tato výstava s názvem Monument transformace vypovídá o proměně samotného výtvarného umění?
Ponechme stranou veškeré politické a ekonomické aspekty, ke kterým se výstava v pražské městské knihovně vyjadřuje, a o kterých toho již bylo mnoho napsáno v jiných recenzích. Zaměřme se především na formu vybraných prací a na jejich strukturu v celkové koncepci. Kompozice výstavy, jejímiž autory jsou Vít Havránek a Zbyněk Baladrán, je nevšední. Díla nejsou řazena tématicky ani chronologicky, ale vytváří jakýsi organický celek. U vchodu návštěvníka uvítají rozvěšené transparenty s revolučními hesly z roku 1989, které hlásají „Studenti všech fakult spojte se!“ nebo „Stávka“. Následuje množství videí, která se od sebe výrazně liší zemí původu, délkou, pojetím i obsahem sdělení. Někdy si musíte vzít sluchátka, abyste si je mohli poslechnout, jindy se jejich zvuk rozléhá celou místností. Obrazovky a plátna, na která jsou videa promítána, jsou doplněna o další výtvarné artefakty rozličných forem. Můžete zde vidět fotografie, grafické nákresy, průmyslové předměty, modely a další.
Pokud se zaměříme na formu, kterou si umělci k vyjádření svých myšlenek a představ zvolili nejčastěji, zjistíme, že na výstavě jednoznačně převládá video art a konceptuální umění. To naprosto odpovídá převládajícím tendencím postmoderního umění. Video art se rychle rozšířil díky nástupu moderních technologií a díky svému velice specifickému formátu. Také konceptuální umění patří k nejpopulárnějším směrům současnosti a často se stává předmětem samostatných výstav. Z velké části tedy tato výstava reprezentuje převládající trendy v současné umělecké tvorbě. Takový výčet by ale nebyl kompletní, protože nezahrnuje například tradiční malbu, jejíž návrat poslední dobou zaznamenáváme stále častěji. Na Monument Transformace malba a kresba téměř schází.
Všechna vystavená díla, ať už je jejich provedení jakékoliv, dokazují, že nejdůležitější je nápad. Současní umělci trpí tím, že vše již bylo řečeno nebo uděláno. Přijít s něčím novým je stále těžší. Dnes je proto hlavní myšlenka, kterou chce umělec lidem sdělit. Velice originální je například DVD projekce Měnící se krajina Mircea Cantora, Vzpomínka na události Pavla Braili nebo instalace 100 západních marek od Peggy Meinfelder, a další.
Výstava Monument transformace dokládá ještě jeden pozoruhodný fenomén současnosti, a tím je jazyková bariéra. V dnešní době se automaticky počítá se znalostí anglického jazyka. Přestože tato výstava právě probíhá v České republice, převážná většina videí je v angličtině bez českých titulků. Například téměř půl hodinový film Interview od Anryho Saly, který je téměř celý založen na dialozích, má anglické titulky, ale český překlad schází. V případě výstavy, která láká návštěvníky na revoluční hesla, nemohou autoři předpokládat, že budou všichni návštěvníci umět anglicky. Mnoho jich na školách mělo ruštinu. S tímto přístupem se nejspíš budeme setkávat stále častěji, autoři výstav by ale na popisky a doprovodné texty v češtině zapomínat neměli.
Hodnocení:
Monument transformace je osobitou a velice různorodou přehlídkou uměleckých děl, která částečně reprezentují aktuální výtvarné proudy a určitě stojí za vidění. Někoho tato výstava může zaskočit velkým rozsahem, její prohlídka vám totiž zabere opravdu hodně času. Bylo by velice zajímavé sečíst délku jednotlivých video projekcí a určit tak minimální dobu, za kterou se dá tato výstava poctivě celá prohlédnout.
Výstava potrvá od 28. 5. 2009 do 30. 8. 2009
Kde:
Galerie hlavního města Prahy – Městská knihovna
Mariánské nám. 1, 110 00 Praha 1
Otevřeno:
denně mimo pondělí 10.00 – 18.00
Vstupné:
Plné: 120,- Kč
Zlevněné: 60,- Kč
71%
Monika Ticháčková
Dost nepřehledná a zdlouhavá výstava. zajímalo by mě, jestli měl někdo dostatek trpělivosti a shlédnul všechny filmy
Na můj vkus moc nuda. Čekal jsem, že to bude mnohem zajímavější. A poslední trend dávat na výstavy i filmy je naprosto pošahaný. Kdybych chtěl vidět nějaký snímek, tak zůstanu doma a čumim na televizi. Navíc kdo má v této uspěchané době čas v rámci výstavy sledovat hodinové dokumenty?
Pro mě dost velké zklamání, výstavu jsem si představoval úplně jinak. Nakonec mě mnohem více potěšily práce Vojtěcha Slámy vystavované v Leica Gallery.
Pro mě dost velké zklamání, výstavu jsem si představoval úplně jinak. Nakonec mě mnohem více potěšily práce Vojtěcha Slámy vystavované v Leica Gallery….
precist cely blog, docela dobre