Thy Catafalque
Róka Hasa Rádió
Maďarští Thy Catafalque se prostřednictvím své hudby rozhodli prozkoumat nekonečný kosmický prostor a navazují tak na svého fiktivního předchůdce Ladislava Smolíka a naopak zcela reálného maďarského kosmonauta Bertalana Farkase.
Ostatně ani na hudebním poli nejsou žádnými průkopníky vesmírných témat a našlo by se mnoho kapel, které se již v minulosti zabývaly vesmírnou tematikou, nebo se jí stále zabývají. Stačí si připomenout jména jako Darkspace, Thorns nebo Hypocrisy. Budeme-li v tomto krátkém výčtu vesmírných badatelů hledat vlastnost, která tyto interprety spojuje, pak nelze nezmínit důraz na atmosféru skladeb, tedy tutéž vlastnost, kterou by mohli Thy Catafalque rozdávat po kilech. Tato maďarská formace se ve svých počátcích prezentovala jako black metalové těleso, ale během své přes deset let trvající činnosti se dopracovala k dnešní avantgardně metalové podobě, která do sebe infiltruje mnoho dalších nemetalových vlivů a stylů.
Album Róka Hasa Rádió je již čtvrtým dlouhohrajícím albem těchto Maďarů a jednoznačně se jedná o jejich dosavadní vrchol a také o jednu z nejlepších desek tohoto roku. Obrovským kladem desky je to, že navzdory oné avantgardnosti projevu a chuti experimentovat zní skladby z Róka Hasa Rádió hodně chytlavě, čímž dávají vzpomenout na jedinou desku personálně spjatých a dnes již bohužel neexistujících krajanů Gire, kteří svůj projev také stavěli na spojení chytlavosti a progrese. Když už jsme u těch přirovnání, tak jsem si během poslechu této desky vzpomenul i na black metalové zasmušilce Negura Bunget, které mi evokovaly pasáže, ve kterých dostal prostor folklór a posmutnělá nálada. Kromě zmiňovaných metalových prvků a folklóru se dočkáme například ambientu, elektroniky nebo doteků post-rocku. Thy Catafalque z těchto odlišných ingrediencí tvoří funkční celky a díky této rozmanitosti a nezpochybnitelné kvalitě nových skladeb dokáží udržet pozornost posluchače i dlouhých sedmdesát minut.
Na albu se podílela i mimořádná řádka hostů, z nichž nejvýraznější je jistě výborná zpěvačka Ágnes Tóth, ale nelze opomenout ani ostatní hostující muzikanty a to jak z metalového prostředí (spoluhráči Tamáse Kátaie z Gire), tak z nemetalového (viola, klarinet, čelo). K dalším plusům desky patří zvuk nahrávky, který dokáže posluchače jak jemně pohladit, tak i neskutečným tlakem zadupat do země, jako je tomu například v první skladbě Szervetlen. Dalším kladem alba je i použití mateřského jazyka. Konečnou třešničkou na dortu je pak skutečnost, že tato vynikající deska vyšla prostřednictvím českého labelu Epidemie Records, čímž se jen potvrdila pozice tohoto vydavatelství jako úspěšného hledače kvalitních a netradičních uskupení.
Hodnocení:
Nová deska Thy Catafalque je vesmírným výletem, při němž se kombinují majestátní okamžiky s minimalistickým a křehkým sněním. Přes počáteční lehkou nedůvěru v trvanlivost materiálu, která byla způsobena překvapivě silnou chytlavostí již při prvních přehrání, nelze než konstatovat, že deska Röka Hasa Rádió je porcí velice kvalitní a pestré hudby, ke které se vyplatí vracet.
Rok vydání:
2009
Vydavatelství:
Epidemie Records
Seznam písní:
Szervetlen
Molekuláris Gépezetek
Köd Utánam
Ûrhajók Makón
Piroshátú
Esõlámpás
Kabócák, Bodobácsok
Õszi Varázslok
Fehér Berek
90%
-jt-
Je to dobré, ale zase takový hudební nářez to není. Chápu, že každé hodnocení je veskrze subjektivní, ale 90 % mi přijde příliš. Podle mě si deska od Thy Catafalque zaslouží tak 75%. Zajímavé, nadprůměrné, ale určitě ne nadčasové.