Festival francouzského filmu. Od Malého prince po Bardotku
Za necelý měsíc se otevřou kinosály v Praze, Brně, Českých Budějovicích, Ostravě a Hradci Králové, aby odstartovaly 18. ročník Festivalu francouzského filmu. Jako první se rozzáří plátno 18. listopadu v pražské Lucerně. Příznivci francouzské kinematografie se mohou těšit na 12 předpremiérových titulů, na filmové hity, jimž vévodí letošní vítěz Zlaté palmy, i na tradiční promítání krátkometrážních filmů. Festival se ponese v duchu módy. Tvůrci přichystali cyklus ELLE (S), zaměřený na ženské ikony francouzského plátna. Celá akce potrvá do 29. listopadu.
Tahákem festivalu bude vítězný snímek z mezinárodního filmového festivalu v Cannes, drama o srílanském uprchlíkovi Dheepan od režiséra Jacquese Audiarda. Film vypráví o bojovníkovi za nezávislost, o Tamilském tygrovi, který se po útěku ze Srí Lanky potýká v Paříži s dalším násilím. Druhým cenou ověnčeným snímkem z Cannes, tentokrát za hlavní ženskou roli, je romantické drama Můj král režisérky Maïwenn. Cenu za nejlepší herečku v tomto snímku získala Emmanuelle Bercotza za ztvárnění těžce raněné lyžařky rozjímající nad zmařeným milostným vztahem. Na festivalu budou uvedeny i další tituly, které se objevily v české distribuci letos nebo v loňském roce.
Z předpremiérových filmů budou moci diváci zhlédnout komedii Rodinka Béliérových. Mladičká představitelka hlavní role Louane Emera za svůj zářný výkon v tomto snímku získala Césara pro nejslibnější herečku. V předpremiéře poběží také dva výrazné snímky z Cannes, které soutěžily o cenu SCAD udělovanou francouzským tvůrcům, v sekci Quinzaine des réalisateurs. Komedie Zbrusu nový zákon režiséra Jaco Van Dormaela a romantické drama Arnauda Desplechina Tři vzpomínky. Promítat se bude také originální komedie Jean-Pierra Amérise Rodina k pronájmu, nebo už třetí filmové zpracování románu Octava Mirbeaua Deník komorné, nově v podání Benoîta Jacquota. Na své by si měli přijít i dětští diváci. V předpremiéře na ně čeká první celovečerní animovaná adaptace Exupéryho Malého prince. Režisér úspěšného filmu pro děti Kung Fu Panda Mark Osborn ve filmu kombinuje tradiční loutku s počítačovou 3D animací. Mezi snímky určenými nejmladšímu publiku se dále objeví Mumínci na Riviéře, Pírkova dobrodružství anebo Mune, strážce měsíce.
Sekci ELLE (S) budou dominovat ženské filmové hvězdy 60. a 70. let. Herečku Brigitte Bardot, Catherine Deneuve, Jeane Moreau, Isabelle Huppert, Fanny Ardant nebo Annu Karinu diváci spatří na filmových plátnech festivalu v kultovních snímcích režisérů takzvané francouzské Nové vlny. Promítat se budou filmy Jeana-Luca Godarda Pohrdání, Zachraň si kdo můžeš (život) a Bláznivý Petříček, snímky Francoise Truffauta Jules a Jim, Konečně neděle! nebo Paraplíčka ze Cherbourgu od režiséra Jacquese Demyho. Režisér David Teboul představí v rámci přehlídky dokument z roku 2006 A ELLE stvořila ženu. Film o historii časopisu ELLE zahrnuje exkluzivní rozhovory s módními návrháři, šéfredaktorkami a sociology. Mezi doprovodné snímky projekce pořadatelé zařadili další dva dokumentární filmy Davida Teboula o módním návrháři Yves Saint Laurentovi. Oba pocházejí z roku 2002. Dokument o módním salónu nesoucí název Yves Saint Laurent 5, avenue Marceau a druhý snímek Yves Saint Laurent, jak šel čas divákům přiblíží život tohoto vlivného návrháře.
O Cenu diváků TV5MONDE se v Praze v soutěži Výběr české kritiky utkají úspěšné novinky z mezinárodních festivalů, které doposud nemají českého distributora. Bojovat o ni bude drama Zákon trhu režiséra Stéphane Brizého. Za postavu nezaměstnaného dělníka získal letos v Cannes Vincent Lindon cenu za nejlepší herecký výkon v hlavní roli. O hlas diváků dále bude soupeřit Vincent Garenq s politickým thrillerem Aféra Clearsteam, Richard Berry s komedií Naše ženy, drama Zimní píseň Otara Iosselianiho nebo film režírovaný Phillipem LeGuayem Florida, ve kterém hlavní roli otce trpícího stařeckou demencí ztvárnil Jean Rochefort. Po dobu festivalu bude v galerii Francouzského institutu v Praze k vidění výstava filmových plakátů ze 60. let. Všechny filmy budou uvedeny v původním znění s titulky nebo s českým dabingem. Za zhlédnutí každého snímku návštěvníci zaplatí stokorunu. Promítat se bude v osmi kinech. Kromě Lucerny to bude v hlavním městě ještě v kině Světozor, Kině 35 Francouzského institutu a CineStaru Anděl. Mimo českou metropoli budou francouzské filmy k vidění v brněnské Scale, českobudějovické Kotvě, v Bio Central v Hradci Králové a v ostravském Minikině.
Film Dheepan jsem viděla na festivalu Be2Can, takže pro mě je program festivalu malým zklamáním. Staré filmy jsem takřka do jednoho viděla a nové nic moc.
Osobně se na festival vždycky hodně těším. Letos též. Určitě si nenechám ujít Rodinku Belierových a kromě Dheepanu asi nejkvalitnější snímek Zbrusu Nový zákon.
Na Zbrusu Nový zákon se určitě zajdu podívat, stejně jako na Mého krále.