V Rudolfinu startuje unikátní klavírní festival
Již dnes večer zahájí Pražské jaro ojedinělý festival klavírních virtuózů. V Rudolfinu se představí Yefin Bronfman, Grigorij Sokolov, Igor Ardašev a reprezentantka mladší generace Khatia Buniatishvili. Každému z umělců bude patřit jeden ze čtyř plánovaných koncertů. Diváci mimo jiné uslyší skladby velikánů klasické hudby: Chopina, Beethovena, Leoše Janáčka a především Franze Liszta.
Klavírní festival Rudolfa Firkušného se koná už potřetí. Netradiční hudební přehlídka vznikla na počest jednoho z nejvýznamnějších světových klavíristů 20. století, jehož umění je úzce spjato s festivalem Pražské jaro. V roce 1946 poctil slavný moravský rodák Rudolf Firkušný první ročník festivalu třemi klavírními skladbami, aby se po návratu z emigrace o více než čtyřicet let později, v roce 1990, ocitl znovu před publikem Pražského jara v už svobodném Československu. V předchozích ročnících mohli diváci v rámci festivalu zhlédnout kupříkladu triumfální vystoupení Berlínských filharmoniků se Sirem Simonem Rattlem a klavíristou Ivo Kahánkem, nebo recitály Emanuela Axe, Pierra-Laurenta Aimarda, Lukáše Vondráčka, Giovanni Bellucciho a Lise de la Salle. Také letošní ročník má mnoho co nabídnout.
Jako první se publiku představí hlavní hvězda festivalu, žák Rudolfa Firkušného Yefim Bronfman. Rodák z Taškentu, držitel ceny Grammy za nahrávku Bartókových klavírních koncertů i ocenění Avery Fischer Prize je považován za špičku současné klavírní hudby. Pravidelného hosta Newyorské filharmonie a Berlínských filharmoniků mohou diváci znát z festivalů v Aspenu a Tanglewoodu. Studoval v USA a stejně jako Firkušný emigroval do ciziny. V 15 letech odešel do Izraele. Kromě Schumannových Arabesek a Vídeňského masopustu zahraje tři sonáty Sergeje Prokofjeva, v jehož interpretaci v současnosti podle hudebních kritiků nemá konkurenci. První listopadovou neděli rozezní Dvořákovu síň sonáty Franze Schuberta nebo nokturna Frederyka Chopina v podání ruského pianisty Grigorije Sokolova. Pozoruhodný muzikant s výstředními názory letos získal prestižní německou cenu ECHO Klassik, která je obdobou americké Grammy, v kategorii „Recitál roku z hudby 19. století“. Hudebník, který se v šestnácti letech stal historicky nejmladším vítězem Čajkovského soutěže v Moskvě, odmítá hrát s orchestrem, nehraje na nástroj starší pěti let a tvrdí, že: „… Muzikantovi hudba stačí na celý život a nic jiného nepotřebuje.“
České interprety na festivalu zastoupí Igor Ardašev, brněnský rodák, který s Firkušným nahrál čtyřruční Janáčkovu předehru Žárlivost. Pro pražské publikum si tento laureát Čajkovského soutěže v Moskvě a Pražského jara připravil klavírní sonáty Ludwiga van Beethovena, Janáčkovu skladbu V mlhách a tři skladby Franze Liszta, Les jeux d’eaux à la Villa d’Este, Sonetto 104 del Petrarca a Rhapsodie espagnole. Gruzínský temperament pražskému publiku přijede ukázat mladičká pianistka Khatia Buniatishvili. Na koncert Ardaševa naváže sérií skladeb Franze Liszta, mezi nimiž zazní i Uherská rapsodie, kterou autor složil společně s Vladimirem Horowitzem. Držitelka prestižní německé ceny ECHO Klassik z roku 2012 své pražské vystoupení zahájí Kašparem noci Maurice Ravela. Z Lisztova repertoáru, jehož dílu klavíristka zasvětila velkou část své dosavadní hudební kariéry, diváci uslyší Réminiscence de Don Juan, Koncertní etudu č. 2 f moll „La leggierezza“, Transcendentální etudu č. 5 B dur „Feux follets“ a Grande étude de Paganini č. 4 gis moll „La Companella“. Program celého festivalu pak 7. listopadu ukončí virtuózní Petruška Igora Stravinského.
Je dobře, že se podobné festivaly v Čechách začaly pořádat. Tento je navíc nabitý klavírními hvězdami první velikosti.
Hlavní hvězda festivalu, Yefim Bronfman, rozhodně nezklamal. Podle mě jde o jednoho z nejlepších klavíristů současnosti.