Do římské fontány di Trevi opět zurčí voda
Z jedné z nejoblíbenějších římských památek zmizelo lešení a znovu se turistům ukazuje v celé své kráse. Řeč je o fontáně di Trevi, která v uplynulých letech prošla nákladnou rekonstrukcí. Ta před několika málo dny skončila. V úterý 3. listopadu tak mohla být kašna slavnostně odhalena a zprovozněna.
S opravou fontány, kterou lidé znají mimo jiné i díky filmu Federica Felliniho Sladký život, v němž se jejími vodami procházela plavovlasá krasavice Anita Ekbergová se začalo vloni v létě. Některé její části totiž byly již notně zchátralé a bylo je nutné opravit. Podle odborníků způsobily špatný stav památky jak davy turistů, které místo každoročně navštíví, tak extrémní klimatické podmínky uplynulých let. Fontána navíc prošla zevrubnou opravou naposledy v roce 1998, kdy byly vyspárovány trhliny na jejím plášti a kdy získala nová čerpadla přivádějící do ní vodu. Na další nutné rekonstrukční práce však město Řím nebylo dlouho schopné najít finanční prostředky. Rekonstrukce barokního skvostu se proto chopil módní dům Fendi v čele s jeho kreativním ředitelem Karlem Lagerfeldem. „Tato fontána je známá po celém světě… jsem šťastný, že můžeme pomoci,“ prohlásil tehdy známý návrhář. Zdaleka přitom nešlo o první podobný projekt, do něhož se módní dům pustil. Ten totiž již před několika málo lety financoval opravu Čtyř fontán od Muzia Matteie.
Od léta loňského roku tak byla fontána di Trevi z velké části zakrytá. S její stavbou se začalo roku 1732. Podobu jí původně měl dát Florenťan Alessandro Galilei. Místní se ale postavili proti a vymohli si na papeži, aby ji vytvořil zdejší rodák Nicola Salvi. Ten si na ní dal nebývale záležet. Socha boha moří Oceána, jež jí dominuje, je kupříkladu třikrát větší než dospělý muž. Se svojí šířkou 49 metrů a výškou 26 metrů je navíc fontána di Trevi vůbec největší římskou kašnou. Vzhledem k tomu, že je s památkou spojená pověst, podle níž je do zdejší vody třeba přes rameno hodit minci, aby se člověk ještě někdy do Říma vrátil, vytvořili restaurátoři pro lidi speciální bazének, kam bylo peníze možné i během rekonstrukce házet. Aby ne, když si město díky tomu přijde každoročně na nemalou částku. Podle odhadů totiž turisté denně do kašny naházejí zhruba 3000 eur, což za rok dělá úctyhodných 28 milionů korun.
Karl Lagerfelt sice původně avizoval, že renovace kašny potrvá 20 měsíců a vyjde na 2,5 milionu eur, nakonec se vše stihlo dříve a levněji. Zahalená lešením byla fontána jen 17 měsíců a náklady na její rekonstrukci se podařilo stlačit na 2,2 miliony eur, tedy zhruba 59 milionů českých korun. Jako první do ní symbolicky v úterý večer vhodili mince šéf římských památkářů Claudio Parisi Presicce, ředitel Fendi Pietro Beccari a návrhářka Silvia Venturiniová. Fontána přitom zdaleka není jedinou římskou památkou, kterou se podařilo opravit díky soukromému investorovi. Za renovací Španělských schodů zpřed pár let stála zlatnická firma Bulgari. Luxusní butik Tod’s nyní stojí za opravou slavného Kolosea. Budiž to příkladem pro české firmy a české obchodníky… Nebylo by jistě od věci, kdyby také přiložili svými penězi u nás čas od času ruku k dílu. Chátrajících památek tu máme stále víc než dost. Stačí se koneckonců podívat Václavským náměstí směrem nahoru. Pohled na rozbitou fasádu Národního muzea musí kultury milovným lidem trhat srdce.
Když jsme před lety navštívili Řím, tak jsme se před fontánou samozřejmě zastavili, vhodili do ní několik mincí a vyfotili se před ní. Je překrásná. Podle mě jedna z nejúchvatnějších kašen světa. Osobně mě uchranula víc než o něco slavnější Fontána Čtyř řek.
Ani jsem nikde v médiích nezaznamenala, že by se fontána začala opravovat. Je dobře, že informací o jejím znovuzprovoznění je víc. Tento jednoznačně patří k nejdelších a nejpovedenějším.
Opravdu nádherné umělecké dílo, které si bezesporu zaslouží opravu. Škoda, že u nás v Čechách nikde tak krásná kašna není.
Pár zajímavých a uměleckých kvalitních kašen by se u nás také našlo; jen namátkou – Zpívající fontána u Belvedéru, nebo Samsonova kašna v Českých Budějovicích. Je ale pravda, že tak obří a úchvatná fontána jako je ta římská, v ČR chybí.