Cenu Jaroslava Seiferta za rok 2009 získal Ludvík Kundera
Významnému českému básníkovi, dramatikovi a překladateli Ludvíkovi Kunderovi přibyla do sbírky další prestižní literární cena, a sice Cena Jaroslava Seiferta pro rok 2009.
Ludvík Kundera se tak zařadil po bok jiných slavných spisovatelů jakými jsou či byli Václav Havel, Bohumil Hrabal, Jiří Kolář nebo jmenovec Ludvík Vaculík, kteří literární cenu získali již v minulosti. Laureátem tohoto uměleckého vyznamenání je i Ludvíkův bratranec a v současnosti asi nejznámější český spisovatel Milan Kundera, který ocenění získal v roce 1994 za svůj světoznámý román Nesmrtelnost.
O udělení ceny rozhodla dne 22. září porota vedená Jiřím Brabcem. Symbolicky se tak stalo den před narozeninami Jaroslava Seiferta, po němž nese vyznamenání své jméno. Finanční odměnu ve výši 250 000 Kč a samotné ocenění převezme Ludvík Kundera na slavnostním ceremoniálu v Rezidenci primátora v Praze z rukou Františka Janoucha, zakladatele Nadace Charty 77, 12. října 2009.
Kundera na české literární scéně debutoval sbírkami Konstantina a Živly v nás (obě 1946) a do dnešního dne stačil publikovat více jak dvacet básnických sbírek, osm prozaických knih, desítky statí o umění a takřka tři desítky divadelních, televizních a rozhlasových her. V roce 1945 Kundera společně se Zdeňkem Lorencem vypracoval manifest Mladší surrealisté, čímž se pasoval do role jednoho z předních představitelů tehdejší umělecké skupiny RA. V padesátých letech pak působil nejdříve jako redaktor brněnského deníku Rovnost, později v měsíčníku Host. Koncem 60. let byl dramaturgem Mahenovy činohry v Brně, odkud musel odejít v důsledku normalizačních změn.
Přestože v následujících letech nesměl publikovat, nadále se věnoval literatuře, zejména jako překladatel a literární historik. Z němčiny překládal Morgensterna, Rilkeho a Gottfrieda Benna, z francouzštiny Desnose, Eluarda nebo Apollinaira. Jako historik se zaměřil zejména na Františka Halase, Hanse Arpa a slavného německého dramatika Bertolta Brechta. Za tuto činnost obdržel nejprve v roce 1993 Státní cenu za překlad a v roce 2002 Cenu za celoživotní dílo na lipském mezinárodním knižním veletrhu, kde byl vyzdvižen jeho přínos při zprostředkování české a německé literatury. V roce 2007 mu navíc prezident republiky Václav Klaus udělil Státní vyznamenání za zásluhy v oblasti kultury a umění.
Od roku 1994 vychází v nakladatelství Atlantis Kunderovy sebrané spisy, které by měly po dokončení čítat celých sedmnáct svazků. A právě za toto rozsáhlé celoživotní dílo se porota vedená historikem Jiřím Brabcem rozhodla Ludvíku Kunderovi udělit jedno z nejvýznamnějších českých literárních ocenění pojmenovaných po jediném českém nositeli Nobelovy ceny za literaturu.
Bohužel jsem od Ludvíka Kundery nic nečetl. Ale rád bych to napravil. Jaký jeho titul byste mi doporučili?