Josef Čapek
7. 10. 2009 – 17. 1. 2010
Jízdárna Pražského hradu
Příjmení Čapek zná v České republice snad každý školou povinný žáček. Ať již před něj postavíme jméno Karla nebo Josefa, vybaví se nám první republika, pátečníci a tatíček Masaryk.
Zatímco Karlovy knihy si můžete kdykoli vypůjčit v knihovně, Josefovy malířské práce může většina smrtelníků obdivovat jen příležitostně na nejrůznějších výstavách. Jednou z takových unikátních možností, jak se lépe seznámit s dílem významného českého malíře, spisovatele a knižního ilustrátora, je navštívit ve dnech od 7. října do 17. ledna Jízdárnu Pražského hradu, kde probíhá nejrozsáhlejší expozice, která kdy byla této prvorepublikové osobnosti věnována.
V rámci výstavy si návštěvníci budou moci prohlédnout bezmála tisíc Čapkových děl, z nichž řada je veřejnosti doposud nepříliš známá. Velké množství děl je totiž zapůjčeno ze soukromých sbírek. S těmito pracemi se širší veřejnost mohla naposledy setkat v roce 1946 na Čapkově posmrtné výstavě, jež se konala v Umělecké besedě. Chronologické uspořádání celé výstavy umožní divákovi nejen sledovat vývoj autorova osobitého stylu, ale také znovu prožít pohnuté dějiny naší země.
Josef Čapek záhy po svém absolutoriu na Uměleckoprůmyslové škole odcestoval do Paříže, kde navštěvoval Academii Colarossi a nejrůznější výstavy. V té době se také seznámil s Pablem Picassem, Henry Matissem či Guillaumem Apollinairem. Přestože jeho dílo bylo v tomto období výrazně ovlivněné kubismem, dokázal si Čapek uchovat vlastní rukopis, v němž se nadále odrážel typický český poetismus a velká slovanská duše. Právě obrazy z této doby zřejmě představují to nejlepší, co Josef Čapek během svého života vytvořil.
Z kubistické éry jsou na výstavě zastoupeny i dva nejdražší Čapkovy originály a sice Děvče v růžových šatech (1916) a Koupel nohou (1921), které byly v roce 2006 a 2007 vydraženy za 12 respektive 9,3 miliónu korun.
Podobně jako jiné umělce i Čapka fascinovalo umění starých indiánských civilizací, černošských kmenů a dalších primitivních kultur. K tomu všemu se však u Čapka přidával ještě obdiv k českému lidovému umění a po narození dcery Aleny též zájem o dětský svět plný fantazie. Zvláštní pozornost je na výstavě věnována také Čapkovým ilustracím, které jen potvrzují rozmanitost autorovy tvorby.
Tyto motivy však ve třicátých letech vystřídala témata diametrálně odlišná. Evropou se jako mor šířil fašismus a nacismus, proti nimž oba bratři Čapkové hlasitě vystupovali. Zatímco Karel v té době píše dramata Matka a Bílá nemoc, Josef se pouští do obrazů alegorie vlasti.
Posledními malířskými cykly, které Josef Čapek za života stihnul vytvořit, byly cykly Oheň (1938-39) a Touha (1939), v nichž reagoval na Mnichovskou dohodu podepsanou 29. září 1938. Názvy obou těchto cyklů vznikly až po skončení druhé světové války v roce 1945 u příležitosti jejich výstavy v Umělecké besedě.
Po vypuknutí druhé světové války byl Josef Čapek zatčen Gestapem a následně prožil několik let v koncentračních táborech v Dachau, Buchenwaldu a Sachsenhausenu. Poslední zpráva, kterou o Josefu Čapkovi máme, pochází z tábora Bergen-Belsen, kde pravděpodobně slavný český umělec v samém závěru druhé světové války zemřel.
Hodnocení:
Jsou výstavy, jejichž zhlédnutí lze jen a jen doporučit. Jsou ale i takové, jejichž návštěva by měla být takřka povinná. A právě takovou expozicí je i právě probíhající výstava děl předního českého malíře, spisovatele a ilustrátora Josefa Čapka. Přestože se v některých médiích objevily názory, že Čapkovo dílo snese srovnání se světovou modernou, musíme objektivně přiznat, že tomu tak není. Přesto však Čapkovy obrazy svoji hodnotu mají a za zhlédnutí jistě stojí.
Výstava potrvá od 7. 10. 2009 do 17. 1. 2010
Kde:
Jízdárna Pražského hradu
U Prašného mostu 3/55, Praha 1
Otevřeno:
denně od 10.00 do 18.00 hodin
Vstupné:
Plné: 180,- Kč
Zlevněné: 110,- Kč
86%
Pavel BestA
Geniální umělec a geniální výstava. 100%
Souhlasím. Myslím, že bychom naopak měli být více vlastenci, než jste vy. Čapek si to určitě zaslouží 95%.
S recenzí musím souhlasit. Nemyslím si, že by byl Čapek takový malířský génius jak se o něm v některých médiích v současnosti píše nebo hovoří. Jeho díla určitě svojí kvalitu mají, ale srovnávat to s obrazy slavných malířů bohužel nejde.
Já si myslím přesný opak. Jeho práce patří k vrcholné české tvorbě, která se bezesporu může měřit i s tou evropskou…
Velmi zdařilá výstava. Podle mého skromného názoru práce Josefa Čapka srovnávat s díly tehdejších světoznámých autorů lze. Především pak ty kubistické, které i přes značný vliv jiných malířů v sobě nezapřou svoji českou poetičnost.
jenom škoda,že už výstava bude končit